رئیس آموزش پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری گفت: ثبت نام تمامی مقاطع تحصیلی دانش‌آموزان عشایر کوچرو این استان و تهیه کتب و نوشت افزار مورد نیاز سال تحصیلی جدید در مناطق ییلاقی انجام می‌شود.

کد خبر: ۳۳۸۲۳
۱۰:۵۷ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸

دانش‌آموزان عشایر کوچرو چهارمحال و بختیاری در مناطق ییلاقی ثبت‌نام می‌شوند

دیدارنیوز ـ عشایر کوچرو بختیاری در طول سال دو بار کوچ می‌کنند که در فصل بهار از سمت خوزستان به چهارمحال و بختیاری و در آستانه پاییز از چهارمحال و بختیاری به سمت خوزستان انجام می‌شود که ییلاق در خوزستان و قشلاق در این استان انجام می‌شود.
 
حاتم خالدی تعداد دانش آموزان کوچرو مقطع ابتدایی استان را ۲۰۰ دانش آموز عنوان کرد و گفت: این تعداد دانش‌آموز در زمان شروع سال تحصیلی همراه خانواده از ۲۴ کلاس درس سیار و آموزگار بومی در قالب یک مجتمع برخوردار می‌شوند. 
 
وی از تجهیز کلاس‌های درس سیار عشایر کوچرو استان به رایانه خبر داد و گفت: ۴ کانکس سیار نیز برای تشکیل کلاس درس دانش آموزران برون کوچ استان در سال جدید تحصیلی در نظر گرفته شده است. 
 
خالدی با اشاره به نیاز ۱۲ کانکس دیگر برای برپایی کلاس درس دانش آموزان عشایری استان، تصریح کرد: از چادر برای کلاس درس در زمان نامساعد بودن شرایط استفاده نمی‌شود. 
 
وی از تامین توزیع پوشاک و نوشت افزار مورد نیاز دانش آموزان عشایر کوچرو هنگام تحصیل به صورت رایگان خبر داد و گفت: در صورت نیاز، سوخت فسیلی و لوازم روشنایی کلاس‌های درس سیار نیز در زمان مقرر تامین و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. 
 
رئیس آموزش پرورش عشایری چهارمحال و بختیاری، تجهیز کانکس‌های کلاس درس عشایر به انرژی پاک نوین و آبگرمکن‌های خورشیدی را از مطالبات به حق دانش آموزان کوچرو عشایری استان عنوان و تاکید کرد: امید است کلاس‌های درس عشایر کوچرو به تجهیزات نوین انرژی خورشیدی مجهز شود. 
 
وی وجود ۷ هزار و ۲۴۰ دانش‌آموز در تمام مقاطع تحصیلی در مدارس عشایری استان در سال گذشته را یادآور شد، اظهار داشت: دانش آموزان مقاطع تحصیلی متوسطه اول و دوم دخترانه و پسرانه عشایر در مراکز شبانه روزی شهرستان‌های عشایر نشین استان مشغول تحصیل هستند. 
 
گفتنی است: استان چهارمحال و بختیاری بیش از ۱۲۶ هزار عشایر برون و درون کوچ با بیش از یک میلیون راس دام سبک دارد، این استان از نظر جمعیت عشایری پس از استان فارس دومین استان عشایرنشین کشور است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
عکس
بشنوید
فیلم