پرونده ویژه "دیدارنیوز" پیرامون «سینما رکس آبادان»؛

از روزی که سینما رکس در آبادان به آتش کشیده شد تا به امروز دو طرف ماجرا یکدیگر را متهم کرده و مدعی هستند دیگری در آتش سوزی نقش داشته است. روزهای ابتدایی، غالب مردم حکومت پهلوی را عامل این جنایت معرفی می‌کردند؛ هر چند حکومت وقت انگشت اتهام را به سوی انقلابیون گرفته بود. دیدارنیوز در این پرونده سعی کرده فضا را آن طور که وجود داشته است ترسیم کند و ادعاهای دو طرف را مطرح کند.

کد خبر: ۳۳۱۸۴
۱۵:۴۸ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ آتش سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد سال ۱۳۵۷ یکی از فجیع‌ترین و دلخراش‌ترین حوادث ماه‌های پایانی حکومت پهلوی بود. حدود ۷۰۰ نفر از مردم آبادان در سینما رکس مشغول تماشای فیلم گوزن‌ها ساخته مسعود کیمیایی بودند که عده‌ای سینما را به آتش کشیدند و مردم وحشت‌زده برای خروج از سینما با درب‌های بسته سینما مواجه شدند. طی این حادثه حدود ۴۰۰ نفر از هموطنان آبادانی در آتش سوختند.
 
 
سینما
 
 
از همان روز‌های ابتدایی آتش سوزی، حکومت پهلوی انقلابیون را متهم کرد و آن‌ها را باعث و بانی آتش سوزی سینما معرفی کرد.
 
 
سینما
 
 
انقلابیون نیز در اقدامی متقابل رژیم پهلوی را عامل آتش سوزی سینما رکس معرفی کردند.
 
 
سینما
 
 
طرفداران رژیم گذشته ادعا می‌کنند از دل این جریان صرفا مخالفین حکومت بهره‌مند شدند و سابقه آتش زدن سینما‌های دیگر توسط انقلابی‌ها دلیلی است بر اینکه در این فقره نیز آن‌ها دست داشته‌اند. مخالفان رژیم گذشته هم مدعی هستند تمام سینما‌هایی که توسط انقلابیون آتش زده شد، زمانی بوده که کسی در سینما حضور نداشته است و در ضمن فیلم‌های مستهجن نشان داده می‌شده است، اما در حالی سینما رکس به آتش کشیده شده که فیلم گوزن‌ها را پخش می‌کرده است. گوزن‌ها فیلمی است که با حکومت وقت زاویه داشته است. دیدارنیوز در گفت‌وگویی مبسوط با عباس سلیمی‌نمین بسیاری از شبهات و ادعا‌های مخالفین جمهوری اسلامی را مطرح ساخت تا این پژوهشگر تاریخ معاصر بدان‌ها پاسخ دهد.
 
 
سینما
 
 
آنچه در سینما رکس به وقوع پیوست را می توانید در پادکست ذیل نیز بشنوید.
 
(اینجا را کلیک کنید: رکس آبادان را شاه به آتش کشید؟
 
سینما رکس را چه کسانی به آتش کشیدند؟!!
 
 
تصاویر به جا مانده از شهدای سینما رکس گوشه ای از فاجعه مذکور را به روایت عکس به تصویر کشیده است.
 
 
سینما
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر: