تیتر امروز

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت
دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه

مهدی رحمتی: توجه به ملیت ایرانی در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست /احزاب باید مورد وثوق مردم باشند نه حاکمیت

مهدی رحمتی، دبیرکل حزب وحدت ملی در پنجمین برنامه رکن سه، در استودیو دیدار حاضر شد و به پرسش‌های ما پاسخ گفت. چکیده متنی و ویدئو کامل این گفتگو را بخوانید، ببینید و بشنوید.
لاهه، جنگ قضایی پنجم!
پیشینه شکایت‌های ایران و آمریکا در دادگاه بین‌المللی

لاهه، جنگ قضایی پنجم!

در حالی که شکایت ایران از آمریکا هم اکنون در دادگاه بین‌المللی لاهه در جریان است، دو کشور که بیش از چهار دهه در تخاصم بوده‌اند چند بار علیه یکدیگر به محاکم بین‌المللی شکایت برده‌اند.
"دیدارنیوز" در گفتگو با «مصطفی اقلیما» به آمار سالمند آزاری در ایران پرداخته است؛

سالمندی در ایران کابوس است/ آمار سالمند آزاری درست نیست!

آمار مربوط به سالمند آزاری از آنجا که مبتنی بر یک روش پژوهش علمی و درست نبوده و توسط محققین حرفه‌ای انجام نمی‌شود، قابل اعتماد نیست. روش کار این نهاد‌ها به این شکل است که با بودجه‌ای محدود اعلام می‌کنند اطلاعات فلان پدیده یا آسیب اجتماعی را لازم دارند، سپس طرح مورد نظر به نام چند محقق مطرح گرفته می‌شود، اما کل کار توسط چند دانشجوی تازه کار با پرسش نامه‌ای بسیار غیر علمی، کلی و ناکارامد انجام شده و محقق مسئول طرح، نظارتی بر روند کار ندارد.

کد خبر: ۳۰۲۹۲
۰۹:۲۵ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ مرضیه حسینی: در طی روزهای اخیر، خبری مبنی بر آمار بالای سالمند آزاری در کشور از سوی اورژانس اجتماعی منتشر شده است. در این گزارش آمده است که سالمند آزاری در رده سوم خشونت خانگی در ایران پس از همسر آزاری و کودک آزاری قرار دارد. البته مشخص نشده است که این آمار و اطلاعات بر اساس چه داده ها و ادله‌ای به دست آمده و منتشر شده است.
 
دیدارنیوز در این خصوص با مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران گفتگویی انجام داده که در ادامه می خوانید.

تحقیقات در ایران، علمی و مدقن نیست!
 
مصطفی اقلیما در واکنش به انتشار آمار سالمند آزاری در ایران، به این شیوه ارائه اطلاعات در خصوص آسیب ها و مسائل اجتماعی از طرف نهادهای مسئول انتقاد کرد و گفت: اطلاعاتی از این دست از آنجا که مبتنی بر یک روش پژوهش علمی و درست نبوده و توسط محققین حرفه ای انجام نمی شود، قابل اعتماد نیست.
 
وی افزود: روش کار این نهادها به این شکل است که با بودجه ای محدود اعلام می کنند اطلاعات فلان پدیده یا آسیب اجتماعی را لازم دارند، سپس طرح مورد نظر به نام چند محقق مطرح گرفته می شود اما کل کار توسط چند دانشجوی تازه کار با پرسش نامه ای بسیار غیر علمی، کلی و ناکارامد انجام شده و محقق مسئول طرح، نظارتی بر روند کار ندارد.

اقلیما ادامه داد: در خصوص همین سالمند آزاری، نه در تحقیقات و نه در همین گزارشی که منتشر شده بیان نشده که مصادیق سالمند آزاری چیست؟ منظور سالمندان کدام نواحی و فرهنگ و منطقه اند؟ گزینه های موجود در پرسش نامه ها اغلب بله و خیر هستند درصورتی که جواب درست و حتی پاسخی که پرسش شونده واقعا درصدد دادن آن است در پرسش نامه موجود نیست. به عنوان مثال از سالمند پرسیده می شود پسرت «دیر دیر به شما سر می زند؟ آیا این مساله شما را می آزارد؟» سالمند در پاسخ می گوید «بله». کسی که پرسش نامه ها را تحلیل می کند این پاسخ را مصداق سالمند آزاری دانسته و در آمار عنوان می کند؛ به گونه ای که گویی سالمند مورد آزار جسمی قرار گرفته است.

اقلیما در ادامه بیان انتقاد خود به گزارش منتشره در باب سالمند آزاری گفت: این روش تحقیق غلط در حالی است که در یک پژوهش درست و قابل اعتماد باید با هر سالمند، ساعت ها مصاحبه حضوری شده و ابعاد مختلف زیست اش سنجیده شود.
 
وی افزود: مسئولین این نهادها هرگز در پی کم کردن آسیب ها نیستند و دغدغه ای برای حل مسائل ندارند، به همین دلیل است که آمارهایشان هر سال افزایش می یابد، چون از همین آمار غیر علمی نیز کوچکترین استفاده ای نمی کنند؛ بدین معنا که مثلا طرحی برای حل بحران سالمندی، کودک آزاری و غیره ندارند.

سالمندی در ایران کابوس است
 
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه به مشکلات سالمندان در ایران اشاره کرد و گفت: نکته دیگری که این دست پژوهش ها نادیده می گیرند، دلایل و بستری است که سالمندان و خانواده هایشان را دچار مشکل کرده است.
 
وی افزود: در روستا‌ها و شهر‌های کوچک، سالمندان قدرت و نفوذ زیادی در خانواده‌ها دارند و زندگی آن‌ها در آرامش بیشتری می‌گذرد؛ اقتضائات زندگی شهری، اما متفاوت است. شما تصور کنید پسری که با بدبختی و کار و زحمت زیاد خانه اجاره‌ای ۵۰ متری دارد که خود و خانواده اش به سختی در آن زندگی می‌کنند، چنین فردی برای نگهداری از یک سالمند با مشکلات زیادی مواجه است. تامین هزینه‌های فزاینده درمان سالمندان، مشکل دیگری است که افراد برای نگهداری از سالمند با آن مواجه هستند. پسر یا دختری که صبح از خانه بیرون می‌رود و ۱۰ شب برمی گردد، دوشیفت کار می‌کند و در معرض اخراج از کار است، امکان کمتری برای سر زدن به والدین خود دارد. این کار را نمی‌توان مصداق سالمند آزاری دانست. این مشکلات در حالی است که حقوق بازنشستگان در کشور بسیار کم است و کفاف تامین نیازهای اولیه شان را نیز نمی دهد. بدین ترتیب، وقتی که خانواده‌ها از هر حیث برای نگهداری از سالمندان با مشکل مواجه هستند و دولت نیز برنامه حمایتی برای آنها ندارند، پیری و کهولت به کابوسی برای سالمندان و خانواده های آنها تبدیل می شود.

اقلیما در خصوص مفهوم سالمندی در ایران نیز گفت: سالمند برای کسی اهمیتی ندارد وقتی که بیمار می شود، ضمن اینکه کسی نیست که به او رسیدگی کند، همچنین هنگامی که به مراکز درمانی مراجعه می کند جدی گرفته نمی شود زیرا این تفکر وجود دارد که او پیر است و می میرد و خود و خانواده اش راحت می شوند.
 
 
سالمندی در ایران کابوس است/ آمار سالمند آزاری درست نیست
 

اقلیما افزود: با چنین وضعیت و چنین فرهنگی بر چه اساسی می گویند که سالمند آزاری در ایران رده سوم است. مشکل عمده دیگری که مدل تحقیقات در ایران دارد این است که پرسش نامه و سوالات، از نمونه خارجی گرفته شده و تناسبی با شرایط زیست اجتماعی و فردی ایرانیان ندارد. پرسش گران اما همین سوالات را از فرد می پرسند و بدون اینکه توضیحی از او بخواهند فقط تیک می زنند؛ در حالی که حتی تحلیل پرسش نامه را نیز نمی دانند، پس پاسخ سالمند را آزار ثبت می کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی در پایان گفت: آقایان می خواهند یک پروژه تحقیقاتی را با صرف کمترین زمان و هزینه و با واگذار کردن آن به آشناهایشان انجام دهند، خوب تحقیقی که دو ماهه جمع شود مشخص است که قابل اعتماد نیست. این رویه غلط در خصوص نتایج تحقیقات و آمار سایر نهادها و پدیده ها مانند طلاق هم وجود دارد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
رزیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
0
0
واقعا زندگی تو ایران توهر سنی کابوس است. از صبح تاشب جون میکنی که بتونی برای دوران پیری یک پشتوانه ای، بیمه ای، پس اندازی داشته باشی اما امکانش نیست، در بهترین حالت فقط می تونی زنده بمونی. در چنین شرایطی معلومه که سالمندی و ترس از رها شدن تو خیابون کابوس میشه
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی