تیتر امروز

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در کشور

سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۴ استان و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۱۶ استان خبر داد.

کد خبر: ۱۶۸۴۲۸
۱۴:۰۳ - ۱۹ تير ۱۴۰۳

رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید در کشور

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ با اشاره به فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری‌های محلی آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط گردوخاک سه‌شنبه (۱۹ تیرماه) در شمال آذربایجان غربی، ارتفاعات در استان‌های تهران، مازندران، گلستان، البرز و سمنان، ارتفاعات در مرکز و غرب کرمان، شرق شمال و غرب هرمزگان و جنوب یزد و چهارشنبه (۲۰ تیرماه) در شمال آذربایجان شرقی، شمال و غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در استان‌های مازندران، گلستان، تهران، اردبیل، سمنان و کرمان، شرق و شمال هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

حاکمیت این شرایط جوی پنج‌شنبه (۲۱ تیرماه) در شمال آذربایجان شرقی، جنوب و مرکز اردبیل، گلستان، ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز، مازندران، سمنان و کرمان و شمال هرمزگان، جمعه (۲۲ تیرماه) در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استان‌های مازندران، تهران، البرز، سمنان و گلستان، ارتفاعات کرمان، شمال و شرق هرمزگان و شنبه (۲۳ تیرماه) در ارتفاعات در مازندران، سمنان، شرق خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی دور از انتظار نیست.

از اثرات این مخاطره جوی می‌توان به احتمال آبگرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، وزش باد نسبتا شدید، در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال و درختان کهنسال اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از اتراق و برپا کردن چادر‌های مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی دهانه پل‌ها، کانال‌ها و آب‌رو‌ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در عبور و مرور و خودداری از پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و استفاده از قیم برای نهال‌ها و بسته نگه داشتن در سالن‌های پرورشی توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش گرادیان فشاری آمده است: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک سه‌شنبه در تهران، سمنان، قم، مرکزی، اصفهان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان، یزد، خوزستان، ایلام، غرب کرمانشاه، قزوین، زنجان، چهارشنبه در تهران، البرز، سمنان، قم، قزوین، مرکزی، خراسان جنوبی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی کرمان، یزد، فارس، خوزستان، ایلام، غرب کرمانشاه، زنجان و پنج‌شنبه در تهران، سمنان، قم، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، اصفهان، فارس، یزد، خوزستان و ایلام رخ می‌دهد.

این وضعیت جوی جمعه در تهران، قم، سمنان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، فارس، مرکزی و اصفهان و شنبه در سمنان، مرکزی قم، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق کرمان رخ می‌دهد.

کاهش شعاع دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال از اثرات این مخاطره جوی است و سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن در سالن‌های پرورشی توصیه می‌کند.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی