تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
تجارت به ۳۲ هزار میلیارد دلار می‌رسد

روند تجارت جهانی مثبت شد

گزارش جدید UNCTAD نشان داد که تجارت کالا و خدمات در ۳ ماه اول سال جاری مثبت شده و اگر روند به همین شکل ادامه یابد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۴ می‌تواند به حدود ۳۲ هزار میلیارد دلار برسد.

کد خبر: ۱۶۸۱۵۸
۱۳:۱۳ - ۱۵ تير ۱۴۰۳

روند تجارت جهانی مثبت شد

دیدارنیوز: گزارش جدید UNCTAD نشان داد که تجارت کالا و خدمات در ۳ ماه اول سال جاری به‌واسطه بهبود وضعیت تجاری در آمریکا، چین و هند به ترتیب یک و ۱٫۵ درصد افزایش‌یافته است و انتظار می‌رود این افزایش در نیمه اول سال ۲۰۲۴ نسبت به نیمه دوم سال ۲۰۲۳ حدود ۲۵۰ میلیارد دلار به تجارت کالا و ۱۰۰ میلیارد دلار به تجارت خدمات اضافه کند.

پیش‌بینی‌های جهانی برای رشد تولید ناخالص داخلی در حدود ۳ درصد برای سال ۲۰۲۴ باقی می‌ماند و چشم‌انداز تجارت کوتاه‌مدت خوش‌بینانه است. اگر روند‌های مثبت ادامه یابد، تجارت جهانی در سال ۲۰۲۴ می‌تواند به حدود ۳۲ هزار میلیارد دلار برسد، اما بعید است که از سطح رکورد خود در سال ۲۰۲۲ فراتر رود.

چین، هند و آمریکا با افزایش صادرات از چین برابر ۹ درصد، هند برابر ۷ درصد و آمریکا برابر ۳ درصد محرک اصلی رشد تجارت جهانی در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ بوده‌اند. برعکس، صادرات اروپا رشدی نشان نداده و صادرات آفریقا ۵ درصد کاهش‌یافته است.

تجارت در کشور‌های درحال‌توسعه و واردات و صادرات «جنوب-جنوب» (تجارت کشور‌ها و مناطق توسعه‌یافته جهان با یکدیگر) در سه‌ماهه اول سال حدود ۲ درصد افزایش‌یافته است. در مقایسه، کشور‌های توسعه‌یافته شاهد واردات ثابت و یک درصد افزایش در صادرات بودند. بااین‌حال، به‌طور سالانه، تجارت جنوب-جنوب در مقایسه سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ با سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ حدود ۵ درصد کاهش‌یافته است.

رشد تجارت در بخش‌های مختلف به‌طور قابل‌توجهی متفاوت بود. در بخش انرژی ژاک و محصولات مرتبط با هوش مصنوعی افزایش شدیدتری مشاهده‌شده است. ارزش تجاری سرور‌های با کارایی بالا در مقایسه با سه‌ماهه اول سال گذشته ۲۵ درصد افزایش‌یافته است؛ درحالی‌که تجارت سایر رایانه‌ها و واحد‌های ذخیره‌سازی ۸ درصد ارزش افزایش داشته‌اند. ارزش تجارت خودرو‌های برقی نیز به میزان قابل‌توجهی رشد کرده و حدود ۲۵ درصد افزایش‌یافته است.

علیرغم روند‌های مثبت، چشم‌انداز سال ۲۰۲۴ به دلیل مسائل بالقوه ژئوپلیتیک و تأثیر سیاست‌های صنعتی کاهش می‌یابد. تنش‌های ژئوپلیتیک، افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و سیاست‌های در حال ظهور صنعتی می‌توانند الگو‌های تجارت جهانی را تغییر دهند. این گزارش هشدار می‌دهد که افزایش تمرکز بر صنایع داخلی و محدودیت‌های تجاری می‌تواند مانع رشد تجارت بین‌المللی شود.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی