تیتر امروز

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF
مجله خبری تحلیلی دیدار نیوز با اجرای محمدرضا حیاتی

انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF

این یازدهمین برنامه مجله خبری تحلیلی دیدارنیوز است که با اجرای محمدرضا حیاتی و با حضور کارشناسان و صاحب نظران تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.
تیم بین‌المللی از دانشمندان یافته‌های هیجان‌انگیز خود را در مجله نیچر منتشر کردند

قدیمی‌ترین غارنگاره جهان کشف شد +عکس

یک گروه متشکل از باستان‌شناسان می‌گویند که قدیمی‌ترین داستان مصور شناخته‌شده در جهان، در حقیقت غارنگاره‌ای است که تقریبا ۶۰۰۰ سال قدیمی‌تر از غارنگاره‌ای است که پیش‌تر به عنوان قدیمی‌ترین غارنگاره محسوب می‌شد.

کد خبر: ۱۶۸۱۳۱
۱۸:۰۶ - ۱۴ تير ۱۴۰۳

قدیمی‌ترین غارنگاره جهان کشف شد +عکس

دیدارنیوز: روش جدید تاریخ‌گذاری نشان می‌دهد که غارنگاره‌های واقع در جزیره «سولاوسی» ۶۰۰۰ سال قدیمی‌تر از غارنگاره‌های قبلی است.

یک گروه متشکل از باستان‌شناسان بین‌المللی اعلام کردند که قدیمی‌ترین داستان مصور شناخته‌شده در جهان، در حقیقت غارنگاره‌ای است که تقریباً ۶۰۰۰ سال قدیمی‌تر از غارنگاره‌ای است که پیش‌تر به عنوان قدیمی‌ترین غارنگاره محسوب می‌شد و در فاصله ۱۰ کیلومتری همان جزیره در اندونزی قرار دارد.

«گاردین» بر اساس مقاله‌ای که توسط محققان دانشگاه «گریفیث» و آژانس ملی تحقیقات و نوآوری اندونزی در مجله «نیچر» نوشته شده است، این گمان را مطرح کرد که این نقاشی‌ها، که اکنون به عنوان قدیمی‌ترین غارنگاره‌های جهان محسوب می‌شوند و در غار «Leang Karampuang» واقع در شرق جزیره «سولاوسی» کشف شده‌اند، دست‌کم ۵۱هزار و ۲۰۰ سال قدمت داشته باشند.

نمونه‌برداری از این غار در سال ۲۰۱۷ انجام شده بود، اما روند تاریخ‌گذاری تا سال جاری میلادی آغاز نشده بود.

پیش‌تر تصویری از یک گراز در ابعاد واقعی که گمان می‌رود دست‌کم ۴۵هزار و ۵۰۰ سال قدمت داشته باشد و در غار «Leang Tedongnge» کشیده شده است، به عنوان قدیمی‌ترین غارنگاره جهان شناخته می‌شد.

نقاشی‌هایی که اخیرا مورد بررسی قرار گرفته‌اند سه موجود افسانه‌ای به شکل نیمه‌انسان و نیمه حیوان و یک گراز وحشی را به تصویر کشیده‌اند.

قدیمی‌ترین غارنگاره جهان کشف شد +عکس

غارنگاره‌ای که به تازگی کشف شده و قدمت آن حدود ۵۱ هزار و ۲۰۰ سال تخمین زده شده است.

محققان از روش تاریخ‌گذاری اورانیوم برای تاریخ‌گذاری لایه‌های کربنات کلسیم که در لایه‌های سطحی ایجاد شده بود، استفاده کردند.

محققان گفتند این روش با اطمینان از اینکه مواد جدیدتر و قدیمی‌تر با هم مخلوط نمی‌شوند، امکان تاریخ‌گذاری دقیق‌تر لایه‌ها را فراهم می‌کند.

محققان همچنین قدمت غارنگاره‌های یک غار مجاور به نام «Leang Bulu' Sipong ۴» را که زمانی تصور می‌شد محل قدیمی‌ترین غارنگاره‌های جهان باشد، شناسایی کردند. آن‌ها دریافتند نقاشی‌هایی که زمانی تصور می‌شد حداقل ۴۴هزار سال قدمت داشته باشد، در حقیقت دست‌کم ۴۸هزار سال قدمت دارند.

قدیمی‌ترین غارنگاره جهان کشف شد +عکس

قدیمی‌ترین غارنگاره جهان کشف شد +عکس

تیم بین‌المللی از دانشمندان که شامل محققانی از دانشگاه گریفیث استرالیا بود، یافته‌های هیجان‌انگیز خود را در مجله نیچر منتشر کردند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی