تیتر امروز

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...
آخرین مناظره قبل از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

جلیلی خطاب به پزشکیان: ۳۲ سال کار دست شما بوده است

سعید جلیلی، نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان گفت: فعلا ۳۲ سال کار دست شما بوده است. ما آمده‌ایم که جلوی کار‌هایی که ۳۲ سال شما نهادینه کرده‌اید را بگیریم. وقتی ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پر شکوه، شما می‌گویید نمی‌شود، چون بدون پول امکان ندارد.

کد خبر: ۱۶۸۰۲۳
۲۲:۱۰ - ۱۲ تير ۱۴۰۳

جلیلی:

دیدارنیوز: نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: کشور ما را قفس می‌نامید کشوری که این همه فرصت دارد و تعاملات بسیار ارزشمندی را با دنیا دارد و می‌تواند بیشترین و گسترده‌ترین تعاملات را داشته باشد چرا قفس می‌نامید؟

سعید جلیلی در دومین مناظره از مناظره‌های دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آقای ظریف اعلام کردند که شما پشت تمام تحریم‌ها بودید و آقای عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد آقای پزشکیان گفت قطعنامه‌های ضدایرانی یک پایش جلیلی است، شما علاوه بر خنثی‌سازی تحریم‌ها برای رفع تحریم‌ها چه کاری خواهید کرد، گفت: امروز مهمان مردم لرستان بودم به شدت از تعبیر نادرستی که درباره شهید سلیمانی شده بود ناراحت بودند و از من خواستند که این مورد را گوشزد کنم. کشور ما را قفس می‌نامید کشوری که این همه فرصت دارد و تعاملات بسیار ارزشمندی را با دنیا دارد و می‌تواند بیشترین و گسترده‌ترین تعاملات را داشته باشد چرا قفس می‌نامید.

جلیلی گفت: در بحث تحریم یک راهی را می‌دانید می‌گویید می‌روید جواب نمی‌گیرید و امتیاز می‌دهید و هیچ امتیازی نمی‌گیرید.

جلیلی در پاسخ به این سوال پزشکیان که گفت شما تحریم را می‌پذیرید؟ گفت: نخیر ما می‌گوییم با تحریم باید مقابله کرد شما راه حل نمی‌دهید می‌خواهید با امتیاز دادن نتیجه بگیرید.

وی در پاسخ به پزشکیان که گفت شما راه‌حل‌هایت را بگو، گفت: من دیشب گفتم، اما هنوز شما نگفتید می‌گویید با کارشناسان صحبت می‌کنم فشار از بیرون و چانه‌زنی از درون آقای پزشکیان ما برنامه جدی برای رشد اقتصادی کشور داریم تعامل کشور را به دو الی سه کشور نباید محدود کنید او تحریم می‌کند ما باید مقابله کنیم من ده بار این‌ها را گفته‌ام.

جلیلی در پاسخ به اظهارات پزشکیان که از او خواست برنامه رشدتان را بدهید و یکبار جلوی چشم مردم بگو برنامه‌ات چیست؟ گفت: مگر شما برنامه داشتید؟ شما مدعی هستید که حل می‌کنید در همین شرایطی که شما روبه قبله می‌نشینید ما صادرات نفتی داشته ایم در همین شرایطی که شما می‌گویید در قفس هستیم افزایش صادرات داشتیم.

‌نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند

وی ادامه داد: شما روند رشد نقدینگی را در دولت رئیسی و روحانی برعکس می‌کنید. در دولت آقای رئیسی اتفاقا این روند رو به رشد بود و در دولت آقای روحانی نمودار قرمز شد.

جلیلی گفت: در رابطه با تحریم‌ها نظر من این است که ما باید سیاست خارجه فعال داشته باشیم نه منفعل. وقتی مجلس قانونی را مصوب می‌کند باید با قدرت آن قانون را پیگیری کرد. طرف مقابل ما باید تعهدات خود را جدی بگیرد و ما باید این تعهدات را مطالبه کنیم، نه اینکه به مردم فشار بیاوریم و از آن‌ها بخواهیم کوتاه بیایند. ما نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند. آن‌ها باید تعهدات خود را انجام دهند. چه امتیاز دیگری باید می‌دادید که ندادید؟ این همه امتیاز دادیم و باز می‌خواهید امتیاز بدهید، چون می‌خواهید با دنیا بده بستان کنید؟

جلیلی بیان کرد: روند کار دولت رییسی خوب بود یا برنامه شما خوب است؟ ۸ سال دولت آقای هاشمی، ۸ سال دولت آقای خاتمی و ۸ سال دولت آقای روحانی روی کار بود. ۴۰ سال دوستان شما روی کار بودند. چه کار کردید؟ سخنگوی دولت آقای روحانی می‌گفت تا اف‌ای تی اف را نپذیریم نمی‌توانیم واکسن بخریم. دولت آقای رییسی آمد هم سرمایه‌گذاری انجام داد و هم صادرات را زیاد کرد.

مردم باید قضاوت کنند چه کسی بر سر مردم بلا آورده است

وی گفت: دنیا فقط سه کشور نیست. متاسفم که سیاست‌های شما به جایی می‌رسد که ۴ سال دیگر باز اسم کشور ما قفش بشود. آقای روحانی چند بار آفریقا رفت و با همسایگان روابط داشت؟ اما در دولت آقای رئیسی در روابط با کشور‌های همسایه گشایش ایجاد شد.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: شما پزشک هستید برای تشخیص غلط تجویز غلط ندهید.

سعید جلیلی اظهار کرد: مجددا آقای پزشکیان طفره رفتند و نه از تحریم گفتند و نه راه حل دادند و فقط گفتند می‌رویم امتیاز می‌دهیم و بعد امتیاز می‌گیریم.

پزشکیان رو به جلیلی اظهار کرد: شما می‌دانید آلترناتیو یعنی چه؟ اگر بلد هستید توضیح دهید و به مردم دروغ نگویید، شما گفته بودید راه حل دارید، اما شما هر جا رفتید و مذاکره کردید، پشت سرش برای ما قطعنامه نوشتند.

جلیلی در پاسخ گفت: این دروغ است و به هیچ وجه اینگونه نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: شما برنامه‌ها و مواضع خودتان را توضیح دهید. اگر برنامه ندارم چرا دفعه قبل یک چیز‌هایی گفتید و ایراد گرفتید، آن هم به دروغ و غلط ایراد گرفتید.

پزشکیان تأکید کرد: اگر دروغ می‌گویم من را محاکمه کنید اگر نه ایشان را محاکمه کنید.

قطعاً متخصصان را به رسمیت نمی‌شناسید

جلیلی تصریح کرد: شما ۳۲ سال عملکرد را کنار می‌گذارید و به سه سال می‌پردازید، آن هم سه سالی که درخشان بوده؛ شمایی که از نفت خام می‌گویید ببینید آمار در سال ۹۸ چقدر بوده در سال ۱۴۰۲ چقدر بوده است؟ همین صادرات نفت ایران را از سال ۹۸ تا ۱۴۰۲ مقایسه کنید. همین سرمایه گذاری خارجی را سال ۹۷ - ۹۸ را با سال ۱۴۰۲ مقایسه کنید.

در ادامه پزشکیان اظهار کرد: این‌ها نوشته شده‌اند یا سرمایه‌گذاری شده‌اند؟

جلیلی گفت: هم نوشته شده و هم اجرا شده است. کسانی که دو سال پیش در اوایل همین دولت پیش بینی تورم ۱۰۰ درصد کردند و هیچ کدام‌شان اتفاق نیفتاد فکر می‌کنند عده‌ای متخصص هستند و دیگران که به محافل قدرت و لابی متصل نیستند، به مردم متصل هستند و به دانشمندان متخصص متصل نیستند. قطعاً شما این‌ها را به رسمیت نمی‌شناسید. شما دکتر شیبانی را قبول دارید؟ شما می‌روید کسانی را که پیش بینی غلط می‌دهند مبنای برای کار قرار می‌دهید. خوشبختانه مردم امروز قضاوت می‌کنند. مشکل مردم ما مسکن است که حل شود نه اینکه بگویند این‌ها مزخرف است.

باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم

جلیلی بیان کرد: آن زمان باید رئیس جمهور و وزیر امورخارجه موضوع را پیگیری می‌کرد تا آن افتضاح به بار نیاید. مردم عزیز من نگرانم، این عملکردشان است. ما در موضوعاتی مانند برجام و FATF را طلبکاریم و باید با گفتگو مساله را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: یک جریان خودتحقیر در کنار آقای پزشکیان می‌گوید که آن‌ها نخواستند جلوی ما را بگیرند؛ ما موفق نشدیم. این دیدگاه خیلی فاجعه است. باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم و برایش تحریم کردن پرهزینه شود. این‌ها برنامه و کار می‌خواهد. مطالعه و برنامه در قاموس این‌ها شده است ضدفضیلت؛ عجیب است.

جلیلی گفت: شما که ۱۵ بار تعهدات را انجام دادید، شما دولت سوم آقای روحانی را می‌خواهید بیاورید. از ۳ سال دولت آقای رییسی ایراد می‌گیرید؟ حال راه جایگزین چیست؟ منفعل نباشیم، فعال شویم. آمده‌ایم. نباید به عقب بازگردیم و نباید آن را متوقف کنیم. ولی آلترناتیو هم به قول ایشان باید داشته باشیم. مثل اینکه ایشان تازه با این اصطلاح آشنا شده است. باید تحریم را عملاً بی‌اثر کنیم تا خود وزیر خارجه آمریکا بیاید بگوید ما نمی‌خواستیم این‌ها نفت بفروشند، ولی الان ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشند.

جلیلی گفت: جالب است مطالبه و برنامه شده است در قاموس این‌ها ضد فضلیت است برنامه هفتم که در همین مجلس تصویب شد ۴۵ برنامه برای دولت نوشته شده است. شما پیشاپیش می‌گویید رشد ۸ درصد را کلاهبرداری می‌دانید بحث‌های دیگر هم که می‌گویید جالب است بقیه را محکوم به طالبانی بودن و کسی که می‌گوید می‌خواهم قانون را اجرا کنم می‌گویید که حکم اعدام می‌دهید.

کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم

جلیلی گفت: آیا در ستاد شما آقای ظریف حضور ندارند که با عملکرد ضعیف و غلط خود باعث شدند طرف مقابل به راحتی تعهدات خود را انجام ندهد؟ قرارداد بدی که غیرکارشناسی نوشته شده بود کار را به اینجا رساند. شما به جای اینکه از طرف مقابل به دلیل عدم انجام تعهداتش طلبکار باشید از مجلس طلبکار هستید. اتفاقا قانون مجلس دقیق بود و راهبردی و به دولت قدرت می‌داد تا بتواند با قدرت عمل کند. وقتی طرف مقابل زورگویی می‌کند، ما قائل به دادن امتیازِ دیگر نیستیم. ما صبر راهبردی را نمی‌کنیم، کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم.

وی خطاب به پزشکیان گفت: شما می‌گویید به ما تهمت زده‌اید و خودتان به ما تهمت می‌زنید. اشکال شما این است که مردم و جوانان و متخصصان و دانشمندان را قبول ندارید و با گفتنِ اینکه‌ای افراد دولت در سایه هستند، ظرفیت آن‌ها را نادیده می‌گیرید.

جلیلی گفت: می‌گویید سیاست‌گذاری از بالا را قبول ندارم و از طرفی به ما می‌گویید دولت در سایه! شما باید با ده‌ها صنف جلسه می‌گذاشتید، از شرکت‌های دانش‌بنیان بازدید می‌کردید، ما این کار را انجام داده‌ایم. شما دائم می‌گویید از دیوار سفارت بالا رفته اید این ضعف شماست.

وی گفت: اشکال شما این است که نمی‌توانید پیش‌بینی کنید باید با کار علمی پیش‌بینی کنید. می‌گویید ۱۰۰ اقتصاددان از برنامه شما حمایت کردند، برنامه خود را نشان دهید. نظر اقتصاد‌دان‌هایی که شما می‌گویید در مورد رشد ۸ درصدی چیست؟ آن‌ها پیگیری این برنامه که ضرورت کشور است را کلاهبرداری می‌دانند؟

امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید

جلیلی در ادامه اظهار کرد: ما در محضر ۸۰ میلیون نفر هستیم و مردم قضاوت می‌کنند. امروز جوان‌ها کار می‌کنند و اگر با این‌ها نیستند منکر می‌شوند.

جلیلی تصریح کرد: امروز خودتان را کنار نکشید؛ ۳۲ سال کشور در دست شما بوده است. خداوند ناظر و شاهد است و می‌داند این مطالبی که گفته می‌شود چقدر صدق است. به حرف‌های خود تأمل کنید، شما می‌گویید ما باعث شدیم پرونده‌مان به شورای امنیت ارجاع شود، شما باید ببینید در چه زمانی پرونده ارجاع شد، شما تاریخ موضوع و مسئله را نمی‌دانید. نمی‌شود شما وقتی موضوع را ندانید، برایش راه حل داشته باشید. شما ادعا می‌کنید و نمی‌گویید این را از کجا می‌گویید. در عمل صداقت خود را نشان دهید. امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید.

جلیلی اظهار کرد: هر کسی غیر از شما باشد، اگر هزاران جوان باشند که با هم کار کنند از نظر شما اصلاً مردم نیستند.

رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید

جلیلی در پاسخ به این سوال که در موضوع مصرف انرژی منتقدان شما معتقدند که با طرح موسوم به وان عملا دولت ابزار کنترلی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند حامل‌های انرژی را کنترل کند آیا در دولت شما قیمت حامل‌های انرژی قرار است آزاد شود و یارانه آن به حساب سرپرست خانوار واریز شود و آیا زیرساخت‌های کشور برای اجرای این طرح وجود دارد؟ گفت: معلوم است که امروز مردم می‌بینند رییس‌جمهور سابق و اسبق و همه کسانی که این ۳۲ سال کار دستشان است الان در کدام ستاد هستند و همه ظرفیت‌هایشان را پای چه کاری آورده‌اند و چگونه این بحث را دنبال می‌کنند.

وی خطاب به پزشکیان گفت: آقای پزشکیان شما امروز در دانشگاه صحبت نمی‌کنید شما می‌خواهید در مسند رییس‌جمهور قرار بگیرید اینکه بیان کنید که باید راه‌حل پیدا کنید یعنی چه؟ یعنی وقتی شما که مسئول می‌شوید باید بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟

پزشکیان گفت: در دولت شهید رییسی شما چه راه حلی را دیدید؟

جلیلی ادامه داد: این بحثی که شما می‌گویید از همین الان نوساناتش شروع شده است و مانند همان آقایی که آمد طرحی را اجرا کرد و بعد که دیدید مشکل ایجاد شد گفت من صبح جمعه خبر دار شدم.

وی گفت: امروز رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید همین است که مردم نمی‌توانند تصمیم بگیرند و می‌گویند دوباره همان مشکل ایجاد می‌شود روز قبل مسئول ستاد شما صحبت از بنزین ۲۵ هزار تومانی می‌کند.

باید به مردم اعتماد کرد

جلیلی تصریح کرد: می‌خواهم بگویم مردم ما باید امروز تصمیم بگیریم این مطالعات را از قبل انجام داده باشیم دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست که بررسی کنیم و کارشناسی کنیم هر یک روزی که می‌گذرد به مردم فشار می‌آید و فرصت‌ها از دست می‌رود. ما درباره طرح وان مفصل کار کرده ایم در بحث‌های اجرایی هم پیش رفته ایم که چطور انجام شود.

وی ادامه داد: بله بحث اصلی این است که همین دو دولت آقای روحانی که ایشان به هر دلیل با مجموعه‌شان کار می‌کند می‌گویند این کار‌ها را می‌خواهیم دنبال کنیم و همه می‌گویند دولت سوم روحانی است، آقای روحانی که می‌گفت چه کسی گفته است باید به همه یکسان بدهیم؟ این یعنی بی عدالتی یعنی اگر کسی سه ماشین داشته باشد می‌تواند هر روز بنزین بگیرد.

پزشکیان گفت: دارد به روحانی می‌گوید به من چه ربطی دارد.

جلیلی تصریح کرد: این عدالت نیست که کسی که ماشین ندارد با کسی که سه ماشین دارد یکی نیست چراکه این کسی که ماشین دارد چندین برابر او یارانه می‌گیرد. بحث اصلی ما ناترازی انرژی است موضوع طرح وان این بحث ناترازی انرژی بود آقای پزشکیان امروز ناترازی انرژی مسئله اصلی کشور است. باید برای آن برنامه داشته باشیم بهترین برنامه این است که خود مردم را در این طرح بزرگ ملی سهیم کنیم اینکه مردم را اگر مشارکت بدهید در مدیریت مصرف انرژی مردم آن را مدیریت می‌کنند.

وی افزود: آن موقع، چون مردم در این موضوع احساس نفع می‌کنند وارد می‌شوند باید به مردم اعتماد کرد دولت است که این بستر را فراهم می‌کند که مصرف را خودش مدیریت کند در بنزین گاز و برق است هرچه مدیریت کند در جیب خودش می‌رود این به معنای افزایش قیمت نیست این روند را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که حتی زیرساخت‌های آن در کشور فراهم است حتی پلکانی که آن را از چه چیزی شروع کنیم از برق می‌توانیم شروع کنیم و به گاز برود و مردم ببینید این بی عدالتی غلط کنار گذاشته شده است نه اینکه کسی دستوری به آن‌ها بگوید خودش براساس تدبیری که دارد مدیریت کند و هیچ قیمت هم ندارد.

کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد

جلیلی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ریزش بورس با قرار گرفتنش در سمت ریاست جمهوری و تأمین مالی از بورس اظهار کرد: بحث بورس بحثی است که بسیاری از مردم ما با آن درگیر هستند. بسیاری از مردم متأسفانه به خاطر سوءمدیریت در این قضیه ضربه‌های جدی خورده‌اند در حالیکه بورس یکی از بهترین ابزار‌ها برای رشد اقتصاد کشور است. متأسفانه مردم از سوءمدیریت ضرر کردند و ما در همان سال ۹۸ و ۹۹ که این مسائل در بورس پیش آمد به آقای روحانی نامه نوشتیم و ۲۲ نکته را گفتیم. همین آقای عبده چه پیشنهادی دادند و چرا همزمان تحلیل‌شان را ندادند و چرا مردم آن همه سرمایه‌هایشان در آن بازار سوخت؟

وی افزود: بورس یکی از بهترین ابزار‌ها برای اقتصاد، تولید، ارتقا و جهش است. بستر تولید در بازار اول است، بازار ثانویه هم که نقش موثری در تأمین کردن بازار اولیه دارد، مدیریت می‌خواهد، به این معنا که ما باید شورای ثبات داشته باشیم. نمی‌شود بانک مرکزی تصمیمی بگیرد و به بورس ضرر بزند. برای بورس باید بیمه داشته باشیم؛ یکی از پیشنهاد‌های ما بیمه سهام است، اگر سهام را بیمه کنید این مردمی که اینقدر ضرر دیده‌اند و لطمه خورده‌اند دیگر چنین اتفاقی برایشان رخ نمی‌دهد. آن زمان نامه زدیم به آقای روحانی گفتیم این کار‌ها اشتباه است و من نمی‌دانم این دولت همسو با آقای پزشکیان چه کرد. باید ایجاد شرکت‌های بزرگ مقیاس و کوچک مقیاس انجام دهیم. یکی از بستر‌های شعار ما هر ایرانی یک نقش پرشکوه بورس است.

این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: یک عده از کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد تا بتوانند از راهکار‌های خود استفاده کنند. اشکالات تکنیکی که سال ۹۹ پیش آمد چه کسی ایجاد کرد؟ چرا شفافیت وجود نداشت، باید کاری کرد همان آدم‌های سودجو با این استفاده‌های تکنیکال آن کار‌ها را انجام ندهند. نظر ما تقویت بورس است، یکی از راه‌ها تسهیل تأمین مالی تولید است، بازار سرمایه اصل اقتصاد کشور است، اگر امسال به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم است، شرطش تسهیل تأمین مالی است نه اینکه بانک‌هایی باشند که تأمین مالی برای آن‌ها صورت بگیرد. می‌توانید همین نقدینگی را در ساختن یا تولید ببرید، یا برنامه‌ای برای جهت پیدا کردن سرمایه مردم داشته باشید. در بحث پترو پالایشگاه‌ها یکی از بحث‌های ما این بود که تأمین مالی‌اش از مردم باشد و باید سودش را به مردم هم بدهیم.

باید به سمتی برویم که ضریب جینی ما در بهترین حالت خود باشد

جلیلی بیان کرد: نکاتی که آقای پزشکان می‌خوانند، احادیثی که ایشان می‌خوانند خوب است، اما ائمه جمعه مساجد هم می‌گویند، باید ببینیم چگونه عمل می‌کنیم؛ اما امتداد این احادیث چیست؟ بحث این است که وضع موجود و وضع مطلوب چیست؟

وی ادامه داد: زمانی که هدفمندی یارانه شکل گرفت، ۴۵ دلار به مردم داده می‌شد. در آن ۸ سال (دولت روحانی) کاری کردند که ارزش پول ملی را پایین آوردند و دلار را بالا بردند. با سیاست‌های گل و بلبل گفتند می‌رویم گفتگو می‌کنیم که دلار ۳۰ هزار تومان و تورم ۶۰ درصد شد. همین شهید رئیسی نسبت به این بی تفاوت نبود، تورم ۶۰ درصد را پایین آورد و یارانه را چندین برابر کردند. شهید رئیسی یارانه‌ها را ۱۰ برابر کرد و ۴۵۰ هزار تومان شد.

جلیلی درباره برنامه هایش برای پرداخت یارانه گفت: ما سبد کالای خانوار مطرح کردیم. نباید عده‌ای گرسنه باشند و ما سر روی بالین بگذاریم. ما ۱۳ قلم کالای اساسی و ۲ هزار ۵۰۰ کالری تهیه کردیم که مطمئن شویم مردم کالری لازم را به دست می‌آورند. ما این ۱۳ قلم را برای دهک‌های اول بیان کردیم که در این دولت هم قابل اجرا است.

وی افزود: سفر خانوار را مطرح کردیم، خانواه کرامت دارد، همان قدر که به نان نیاز دارند به سفر هم نیاز دارد باید برایش فکر داشته باشیم. یارانه کالای فرهنگی داریم کلی سینما وجود دارد. ما باید برویم به سمتی که ضریب جینی ما در بهترین حالت خودش باشد.

دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد

جلیلی درباره اینکه برای خانه‌دار کردن مردم با اعطای زمین دولتی به مردم چطور می‌خواهید این وعده را اجرایی کنید، گفت: درباره مسکن مردم انتظار دارند حرف داشته باشیم دولت باید چه کار کند؟ یک بحث، رویکرد ما در مسکن است شما باید در موضوع مسکن چه رویکردی داشته باشید؟ اگر آقای پزشکیان ناراحت نمی‌شود بگویم مسئول ستاد ایشان گفتند وزارت مسکن تعهدی درباره ساخت مسکن ندارد درباره کاهش قیمت مسکن تعهدی نداشتیم.

جلیلی گفت: مسئول ستاد ایشان رویکردشان را درباره مسکن گفته است. مسکن مسئله کوچکی نیست. ما سالانه چند هزار آمار ازدواج داریم. دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد، اما در دولت آقای روحانی ساخت مسکن کمتر شد. این نگاهی بود که درباره مسکن مهر گفت آن طرح مزخرف است. نگاه شما چیست و چقدر مسکن خواهید ساخت؟ امروز قیمت مسکن چقدر شد؟ چند درصد مردم اجاره‌نشین هستند؟ در قانون برنامه هفتم درباره مسکن چه چیز تصویب شد؟

پزشکیان در جواب گفت: آقای رئیسی گفت وعده من یک میلیون ساختن مسکن بود آیا ساخته شد یا نشد؟

جلیلی افزود: مشکل این حرف در کجا بود؟ مسکن زمین نیاز دارد.

یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است

جلیلی تصریح کرد: برای ایده مسکن باید برنامه داشته باشید. برنامه هفتم چه چیزی گفته است؟ در برنامه هفتم مشکل ما در موضوع زمین است. یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است. چرا قیمت مسکن گران می‌شود؟ زیرا در زمین کمبود داریم. وقتی در یک منطقه‌ای قیمت یک متر مسکن ۱۵ میلیون می‌شود و قیمت جای دیگر ۸۰ میلیون می‌شود به خاطر این است که باید درباره زمین برنامه داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع مورد بحث قرار گرفت و در دولت رئیسی به نتیجه رسید. طرحی درباره ارائه اراضی کشور مطرح شد تا چند برابر یک شهر بزرگ، یک شهر اضافه شود. کار دولت این کار‌ها است. رئیس‌جمهور باید بداند نه اینکه بگوید باید کارشناسی کند. یکی از نکات دیگر آنکه مسکن تک بعدی نیست. ابعاد اقتصادی دارد در آمایش سرزمینی، باید توجه کرد که اقتصاد چه وضعیتی دارد. باید مشخص شود که برای سیاست دریامحور چه برنامه‌ای داریم. مسکن فقط یک خوابگاه نیست.

برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم

در ادامه جلیلی خاطرنشان کرد: در بحث مسکن یک مطلب مانده است که بگویم، دولت باید کمک کند و طبق قانون باید ۲۰ درصد تسهیلات را دولت دهد؛ الان ۷ الی ۸ درصد داده می‌شود که باید بیشتر شود.

وی با بیان این‌که تورم امروز یک مشکل اصلی است، اظهار داشت: دولت شهید رئیسی یک تورم ۶۰ درصد را به ارث برد و تمام تلاشش را برای کاهش دادن آن انجام داد. در برخی از اقلام تورم قبل دولت رئیسی ۸۰ درصد بود. بحث تورم باید ریشه یابی و حل شود و از سرزنش افراد هم نگران نشد.

جلیلی عنوان کرد: امروز متاسفانه مطالعه کردن و کار کردن شده ضدفضیلت. اگر بگویی برنامه دارم می‌شود ضدفضیلت. ولی اگر برنامه نداشته باشی و بگویی بررسی می‌کنم این می‌شود فضیلت. در خیلی از موضوعات اطلاعات شما کم است و در بعضی از موضوعات کلا اطلاع ندارید.

وی افزود: تورم دو علت دارد یک هسته مرکزی است و یکی جهش‌های تورمی است باید برای هر دو این‌ها راه حل داشته باشید. شما چه راه‌حلی دارید که این را حل کنید؟ برای ناترازی بودجه راه حل چیست؟ منابع را افزایش و مصارف را کم کنیمما باید ارزآوری کشور را یک هدف و ماموریت اصلی برای همه دستگاه‌ها کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم و سپس شما باید سامانه هایت را شکل بدهی و بدانی این گردش پول کجا می‌رود. باید در سرمایه‌های بزرگ شفافیت ایجاد کنید. اگر شما روی ریال این حاکمیت را نداشته باشید نمی‌توانید.

اگر به ما اعتماد شود از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم

جلیلی گفت: بحث مهم‌تری که مردم ما را اذیت می‌کند برخی از جهش‌هایی است که در قیمت ارز صورت می‌گیرد اگر ندانید کجا ایراد دارد به مشکل می‌خورید فرآیند بین تخصیص و تامین ارز کجا مشکل دارد.

پزشکیان گفت: این‌ها برنامه‌شان است.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: بله این‌ها برنامه است وقتی شما ندانید که بین تخصیص و تامین ارز چه فرآیندی وجود دارد و اشکالات آن کجاست. وقتی راه حل را پیدا کنید می‌توانید مشکل را حل کنید نه اینکه بگویید من می‌روم با فلان جا و فلان جا حل می‌کنم. برای بازار ما ثبات مهم است. برای بازار ما ثبات نرخ ارز بسیار مهم است قیمت ارز در یک بازار سالم کشف می‌شود وقتی معاملات در بازار ناسالم باشد به بازار بسیار لطمه می‌زند و باعث جهش قیمت ارز می‌شود.

پزشکیان گفت: من اله می‌کنم نشد برنامه که تو داری جزیی می‌گویی.

جلیلی ادامه داد: ما نه تنها برای این‌ها برنامه داریم بلکه احکام آن را صادر کرده ایم اگر این اعتماد به ما شود ما از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم نمی‌رویم تازه بررسی کنیم و کارشناسان را پیدا کنیم.

در حوزه خودرو، مسکن و کشاورزی نگاه تک بعدی داریم

جلیلی در ادامه در رابطه با اظهارات خود در مورد واردات کنترل شده گفت: یکی از اشکالات ما این است در حوزه خودرو، مسکن و کشاورزی نگاه تک بعدی داریم در حالیکه برای حل مسائل این حوزه‌ها باید ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را دید. ما باید بتوانیم مدیریت کنیم. یکی از مهم‌ترین اقدامات ما این است که از وزارت علوم بخواهیم رشته‌هایی مثل اقتصاد، خودرو و مسکن را وارد دانشگاه‌ها کند و دانشگاه‌ها با هم پیوند داشته باشند.

وی افزود: هم قیمت و هم کیفیت خودرو اهمیت دارند. ما طی ده سال با اساتید دانشگاه‌ها، مدیران عامل خودرو و کارشناسان مختلف از طیف‌های مختلف صحبت کرده‌ایم.

جلیلی ادامه داد: جمع‌بندی ما در موضوع خوردو این است که باید بتوانیم تیراژ خودرو را افزایش دهیم. باید تولید را اقتصادی کنیم. نمی‌شود هر کدام از خودروسازی‌های کشور برای خود پلتفرم جدا داشته باشند.

وی گفت: واردات اهرمی در دست ما می‌شود که بتوانیم متناسب با آن بازار را کنترل کنیم. در برخی جا‌ها باید واردات را آزاد کرد که تولیدکننده خود را همه‌کاره نبیند. از طرفی باید تولیدکننده داخلی ایرادات خود را حل کند؛ بنابراین هم باید صادرات به کشور‌های همسو صورت بگیرد، هم واردات برای تنظیم بازار انجام شود و هم تولید باید اقتصادی شود.

۳۲ سال کار دست شما بوده است

جلیلی پیش از پاسخ به پرسشی درباره ساماندهی وضعیت بازنشستگان و منابع همسان‌سازی حقوق و حل مشکل ناترازی صندوق‌ها اظهار کرد: آقای پزشکیان ظاهرا مشکل دارند با اینکه مردم و نخبگان بنشینند و راه‌حل پیدا کنند، چون در تفکر اطرافیانشان این است که مطالعه‌ای را انجام نمی‌دهند مگر پول‌های کذایی بگیرند و افتخار من این است که بار‌ها در جمع کسانی با تخصص‌های مختلف نشسته‌ام و صحبت کرده‌‎ام، بدون اینکه چشم‌داشتی به پول داشته باشند.

جلیلی در پاسخ به پزشکیان تصریح کرد: فعلا ۳۲ سال کار دست شما بوده است. ما آمده‌ایم که جلوی کار‌هایی که ۳۲ سال شما نهادینه کرده‌اید را بگیریم. وقتی ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پر شکوه، شما می‌گویید نمی‌شود، چون بدون پول امکان ندارد.

در ادامه جلیلی گفت: اجازه بدهید مردم بشنوند، نگاه شما را ببینند، فقط شما نیستید که در این کشور کار می‌کنید، هزاران نفر هستند که می‌خواهند برای کشور کار کنند.

جلیلی تصریح کرد: شما نمی‌دانید متخصص قلب نمی‌تواند متخصص چشم باشد، متخصص قلب نمی‌تواند متخصص نظام سلامت باشد.

جلیلی تأکید کرد: مردم بدانید در زمان ایشان تعرفه‌های خصوصی چند برابر تعرفه‌های دولتی شد. شما نظام سلامت را هم نمی‌شناسید و دلیلش عملکرد شماست که مجلس همسوی شما، شما را استیضاح کرد.

یک جهان فرصت پیش روی ماست

جلیلی گفت: مردم عزیز ایران دوباره وقت انتخاب بین بازگشت به ۸ سال تعطیلی کشور یا ادامه‌ی راه شهید رئیسی در احیای کارخانه‌های کشور است. بین سپردن کشور به محفل‌های پنهان قدرت یا امتداد راه حضرت امام در اعتماد به توده‌های مردم. بین اداره کشور با لابی سیاسی و یا امتداد راه رهبر انقلاب در سپردن نقش‌ها به جوانان خوش فکر خسته از سیاست زدگی ها.

وی ادامه داد: بین بازگشت به دوران بهانه‌ها برای در رفتن از زیر بار مسئولیت یا انتخاب مسئولیت پذیری و تلاش جهادی برای حل مشکلات. بین ترسیدن از اخم کدخدا و تعطیل کردن چرخئکشور یا ایبستادن هوشمندانه و فعالانه تا آنجا که دشمن به شکست فاحش اعتراف کند.

جلیلی گفت: اکنون زمان اتلاف فرصت‌ها نیست. مردم عزیز ایران الان وقت نقش آفرینی است. برای جبران ۸ سال رکود، ۸سال رشد صفر و منفی و تحقیر تاریخی و هدر رفتن سرمایه‌ها و نابود کردن فناوری‌ها و از بین بردن اعتمادها. برای جبران ۸ سال بهانه تراشی و فرار از مسئولیت. می‌گفتند بدون اف‌ای تی اف نمی‌شود واکسن خرید، اما شد. می‌گفتند بدون توافق جدید نمی‌توانیم نفت بفروشیم، اما شد. می‌گفتند بدون برقراری رابطه با فلان قدرت نمی‌توانیم صادرات غیر نفتی را افزایش داد، اما شد و بسیار بیشتر هم خواهد شد. می‌گفتند نمی‌توان به مردم زمین داد، اما شد.

وی ادامه داد: مردم عزیز الان وقت برای بهانه تراشی نداریم. یک جهان فرصت پیش روی ماست. با سرگرم شدن به اهداف دم دستی ترفند‌های سیاسی، دست کم گرفتن فرصت‌ها و به سخره گرفتن آن‌ها با نشناختن ظرفیت مردم این فرصت از بین می‌رود.

می‌دانند من به حساب آن‌ها خواهم رسید

جلیلی گفت: من از مسائل شما آگاهم، از مسکن، گرانی‌ها از نگرانی‌های شما درباره‌ی خانواده و جوانانتان، از دغدغه‌ی شما برای عزت و اقتدار ایران در جهان. تجربه‌ی ۳۵ سال کار من در سیاست خارجه من را به این باور رسانده که این مسائل با نگاه‌های دم دستی و طرح‌های شب امتحانی حل نمی‌شود. اشراف می‌خواهد، شجاعت ایستادن مقابل فساد داخلی و فشار خارجی می‌خواهد.

وی بیان کرد: وقتی می‌شود مسائل روزمره را حل کرد که هدف را جهش داد؛ جهش در تولید، جهش در نقش آفرینی مردم، در عدالت، در قدرت ایران در فناوری‌های پیشرفته، جهش در روابط گسترده با جهان و معطل دو سه قدرت نماندن، جهش در فرهنگ و تولیدات فرهنگی، اما این راه حل پشتوانه مردمی می‌خواهد.

جلیلی گفت: هنوز هیچ چیز نشده فریادهایشان علیه من بلند شده است. می‌دانند من به حساب آن‌ها خواهم رسید، به حساب شرکت‌های دولتی خواهم رسید، به حساب ولخرجی‌ها و اسراف‌ها و رانت‌خواری‌ها خواهم رسید. با پشتوانه شما به جد این مسائل را دنبال خواهم کرد.

وی گفت: جماعتی که در حال تحقیر توانایی‌های ایران بزرگ است چگونه می‌تواند نگرانی‌های شما را برطرف کند؟ با چه نیرویی؟ وقتی اعتمادی به نیروی مردم ندارد و به مردم تکیه ندارد. شما مردم را باور ندارید. من کسی نیستم که با مواجهه با اولین مشکل بهانه بیاورم و دست از مبارزه با فساد بردارم. من کسی نیستم که با اولین تشر و تهدید خارجی جا بزنم و عدالت را ذبح کنم. این حرکت بزرگ نیازمند آگاهی و حمایت و پشتیبانی همه شما است. هنر همه مردم ایران انتخاب‌های بزرگ است، اختیار یعنی انتخاب‌های بهتر. فردا مسائل بیشتری را در مصلای تهران مطرح خواهم کرد.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی