تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
بررسی حمایت هواداران قالیباف از کاندیدای اصلاح‌طلبان

معمای مقصد رای‌های قالیباف

بعد از شکست محمدباقر قالیباف، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری، نگاه‌ها به آرا و حامیان اوست که در دور دوم به کدام سمت و سو می‌روند؛ جلیلی یا پزشکیان؟

کد خبر: ۱۶۷۹۲۵
۱۱:۲۳ - ۱۱ تير ۱۴۰۳

معمای مقصد رای‌های قالیباف

دیدارنیوز: انتظار می‌رفت که انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در ۸ تیر با مشارکت ۵۰ درصدی مردم همراه شود و برخلاف دوره‌های گذشته این بار مردم قفل کاهش مشارکت را بشکنند و پای صندوق‌ها حاضر شوند، اما مشارکت ۴۰ درصدی در سراسر کشور نشان داد که هنوز نارضایتی‌ها و اعتراض مردم نسبت به مسائل مختلف و جاری جامعه حل نشده و هنوز مانده که مردم با صندوق رای آشتی کنند.

در چنین شرایطی انتخابات برای برگزیدن یک نفر از میان ۴ نامزد نهایی یعنی مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی و محمد باقر قالیباف در جهت رسیدن به پاستور آغاز شد و همان‌طور که انتظار می‌رفت مسعود پزشکیان توانست در مشارکت حداقلی مردم هم آرای خود را داشته باشد و با ۱۰.۴۱۵.۹۹۱ پیشتاز نهایی دور اول انتخابات لقب بگیرد. اما چون نتوانست ۵۰ به علاوه یک رای از کل آرای مأخوذه را به‌دست بیاورد از راهیابی به پاستور باز ماند تا انتخابات به دور دوم برود و در دور دوم با سعید جلیلی که در دور اول با تعداد ۹.۴۷۳۲۹۸ رای در جایگاه دوم ایستاد رقابت کند. این در حالی است که بسیاری معتقد بودند با توجه به پایگاه رای محمدباقر قالیباف در تهران و سایر استان‌ها وی یا در دور اول و اگر نه با پزشکیان به دور دوم خواهد رفت و هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که قالیباف نتواند رای بالایی کسب کند. اما وقتی کم‌کم آرای روستا‌ها و شهر‌ها به صورت تایید نشده آمده و در ادامه آرای تایید شده منتشر شد مشخص گردید که قالیباف بر خلاف گفته‌ها آنچنان رای بالایی هم نداشته که البته برخی معتقدند حواشی پیرامون وی به ویژه مصاحبه تلویزیونی دخترش تاثیر زیادی در عدم رای آوری وی داشته است. اما به هر جهت قالیباف که برخی از پیش هم گفته بودند اگر اجماعی صورت نگیرد سوم خواهد شد از دور رقابت کنار رفت تا در دور بعدی نظاره‌گر رقابت پزشکیان و جلیلی باشد.

به نام قالیباف به کام پزشکیان

پیش از انتخابات تلاش بسیاری صورت گرفت تا میان محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی ائتلاف صورت گیرد و در این میان طرفداران هریک از نامزد‌ها یکدیگر را به باد انتقادات تند گرفتند و در نهایت هم ائتلافی صورت نگرفت و هر دو نفر وارد صحنه انتخابات شدند. اما وقتی در نتیجه انتخابات قالیباف سوم شد و جلیلی با پزشکیان به دور دوم رفت صحبت‌های بسیاری پیرامون رفتن رای قالیباف به سمت مسعود پزشکیان یا سعید جلیلی مطرح شد و حتی برخی حامیان قالیباف با رد حمایت از جلیلی اعلام کردند که در دور دوم به پزشکیان رای خواهند داد. چنانکه عبدالرضا داوری در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: بیست سال تمام قالیباف را تخریب کردند. پروژه بگیران را زیر بال و پر گرفتند، حتی به همسر و فرزندان قالیباف رحم نکردند، از دروغ سیسمونی و فساد یاس و… لجن ساختند و به صورت قالیباف پرتاب کردند، حالا که رأی می‌خواهند، می‌گویند گذشته را فراموش کنیم و متحد شویم. زهی خیال باطل. یا محسن علیپور فعال دیگری خطاب به حامیان جلیلی نوشت: ما هیچ عهدی با شما نداریم. شما جریان را فدای عقده‌هایتان کردید و یقینا از میان پزشکیان و جلیلی، پزشکیان انتخابی عاقلانه‌تر و بهتر است. هم از جلیلی انقلابی‌تر است. از سوی دیگر وحید ایمانی مجری مطرح صداوسیما و از حامیان قالیباف نیز در توییتی خط خود را از جلیلی جدا کرد و نوشت: «خودکشی به‌خاطر ترس از مرگ را حاصل اشتباه و کج اندیشی سیاسی می‌دانم!» قائم مقام ستاد مرکزی دانشجویان و جوانان قالیباف نیز در یک استوری نوشت: «ما از زخم نا برادر‌ها دل شکسته‌ایم.» کاربر دیگری نیز با منتشر کردن برگه رای خود در شبکه ایکس نوشت: با افتخار به قالیباف رای دادم، اما جمعه آینده به دکتر پزشکیان دولت سوم روحانی رای می‌دهم. اما روند امور بدین صورت نماند و قالیباف در بیانیه‌ای ضمن احترام به پزشکیان از جلیلی حمایت کرد و نوشت: «از همه نیرو‌های انقلابی و حامیان خود می‌خواهم که کمک کنند تا جریانی که مسبب بخش مهمی از مشکلات اقتصادی و سیاسی امروز ما است، به عرصه قدرت بازنگردند لذا همه باید تلاش کنیم تا نامزد جبهه انقلاب جلیلی به عنوان رئیس دولت چهاردهم انتخاب شوند.»

اما حتی همین حمایت نیز به مذاق حامیان رئیس مجلس خوش نیامد و موضع دیگری برگزیدند. چنانکه محمد توکلی در ایکس نوشت: «اکثریت سبد رای قالیباف گوش به فرمان نیستند و به تشخیص خود عمل می‌کنند. عبدالرضا داوری مشاور ارشد رسانه‌ای ستاد مرکزی قالیباف نیز در ایکس نوشت: «به‌خاطر توسعه ایران و به‌خاطر مقابله با حاکمیت تندرو‌ها و در دفاع از پرچم «خدمت و پیشرفت» که قالیباف، سردار توسعه گرای ایرانی بر افراشته بود تاسیس ستاد «جریان انقلاب، حامی پزشکیان» را اعلام می‌کنیم و خاضعانه از همه حامیان قالیباف برای پیوستن به این ستاد دعوت می‌نمایم. وی همچنین در توئیت دیگری نوشت: «تا این لحظه ١۵٣ نفر از فعالان رسانه‌ای و ستادی حامی ‎قالیباف به خاطر توسعه ایران به ستاد «جریان انقلاب حامی پزشکیان» پیوستند. به فضل الهی جریان حامیان قالیباف، صحنه ١۵ تیر را دگرگون خواهند کرد.»

رای پزشکیان از قالیباف

آنچه که مشخص است محمدباقر قالیباف پایگاه رای متنوعی دارد و رای دهندگان به وی لایه‌های مختلفی را تشکیل می‌دهند. یک لایه نظامیان هستند که به نظر به سعید جلیلی رای خواهند داد. لایه دوم جامعه مداحان و هیئت‌های مذهبی که آن‌ها نیز به جلیلی رای خواهند داد. اما لایه دیگر بازاریان، کسبه و تکنوکرات‌هایی هستند که به جهت سابقه مدیریتی قالیباف به او رای داده‌اند که در دور دوم به پزشکیان رای خواهند داد. لایه دیگر را نیز می‌توان آن طیف از هواداران و حامیان قالیباف را در نظر گرفت که به جهت عدم ائتلاف جلیلی با قالیباف در دور دوم به پزشکیان رای می‌دهند. یعنی چیزی حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد آرای حامیان قالیباف به سبد رای مسعود پزشکیان خواهد رفت. در چنین شرایطی اگر پزشکیان بتواند جدای از پایگاه رای ۱۰ میلیون و چهار صد هزاری خود بخشی از ناراضیان و رای ندهندگان را به پای صندوق‌های رای بکشاند خواهد توانست در دور دوم با اختلاف، سعید جلیلی را شکست داده و به عنوان رئیس‌جمهور نهم قدم به پاستور بگذارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی