تیتر امروز

از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.

دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه آغاز شد/ وحشت حامیان «مکرون»

دور اول انتخابات جدید پارلمانی فرانسه از صبح امروز (یکشنبه) به وقت محلی در سراسر این کشور آغاز شده و برای اولین بار در تاریخ فرانسه حزب راست افراطی در آستانه عهده داری مناصب مهم دولتی قرار گرفته است.

کد خبر: ۱۶۷۸۷۵
۱۲:۲۲ - ۱۰ تير ۱۴۰۳

دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه آغاز شد

دیدارنیوز: دور اول انتخابات جدید پارلمانی فرانسه در حالی از ساعت ۸ صبح به وقت محلی در سراسر این کشور آغاز شده است که برای اولین بار در تاریخ فرانسه حزب راست افراطی در آستانه عهده داری مناصب مهم دولتی قرار گرفته است.

نشریه "دی سایت" آلمان در مطلبی نوشت: در فرانسه شعبه‌های اخذ رای از ساعت هشت صبح امروز برای دور اول انتخابات پارلمانی جدید باز شد. تقریباً ۵۰ میلیون نفر از واجدین شرایط رای دادن می‌توانند در این انتخابات در مورد اینکه آیا اردوگاه مرکزی امانوئل مکرون، رئیس جمهور کشورشان همچنان اکثریت را در مجلس ملی خواهد داشت و بنابراین دولت را تشکیل می‌دهد، رأی دهند. البته نتایج این انتخابات هیچ تاثیری بر ریاست جمهوری ماکرون ندارد.

حزب راست‌گرای اجتماع ملی فرانسه Rassemblement National (RN) مارین لوپن و جردن باردلا، رهبر این حزب معتقد است که شانس کسب اکثریت را دارد و می‌تواند برای اولین بار پس از انتخابات نخست‌وزیر را معرفی کند. این یک نقطه عطف در تاریخ اخیر فرانسه خواهد بود.

در مناطق برون مرزی، انتخابات به دلیل اختلاف ساعت از روز شنبه آغاز شده است. اولین پیش بینی‌ها برای ساعت ۸ بعد از ظهر انتظار می‌رود.

تعداد بسیار کمی از ۵۷۷ کرسی پارلمان در دور اول اختصاص می‌یابد چرا که رأی اکثریت در فرانسه اعمال می‌شود. دور دوم و سرنوشت ساز انتخابات ۷ جولای است. دو یا در موارد استثنایی سه نامزدی که در دور اول بیشترین آرا را به دست آوردند مستقیماً با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مکرون پس از شکست جناح لیبرال‌های خود و پیروزی حزب راست افراطی در انتخابات اروپا، مجلس ملی را منحل کرد. این حرکت برای بسیاری از ناظران غافلگیرکننده بود.

در نظرسنجی‌ها، اردوی میانی ماکرون اخیراً با حدود ۲۰ درصد در جایگاه سوم قرار داشت. حزب افراطی لوپن به وضوح با ۳۶ درصد جلوتر بود و پس از آن ائتلاف چپگرای مردمی جبهه نو با ۲۹ درصد قرار گرفت.

پیروزی راست افراطی در فرانسه عواقب جدی خواهد داشت. مجلس ملی یکی از دو اتاق پارلمان فرانسه است. در قانون گذاری دخالت دارد و می‌تواند با رای عدم اعتماد دولت را سرنگون کند.

اگر بلوکی غیر از اردوگاه میانه‌روی مکرون اکثریت مطلق را به دست آورد، ماکرون مجبور می‌شود یک نخست‌وزیر را از صفوف آن‌ها منصوب کند. آن وقت یک به اصطلاح زندگی مشترک وجود خواهد داشت و قدرت ماکرون به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

در مبارزات انتخاباتی، جوردن باردلا، رهبر حزب اجتماع ملی فرانسه اعلام کرد که هر کاری که بتواند انجام می‌دهد تا نخست وزیر شود. باردلا اختیارات رئیس جمهور را در سیاست خارجی و امنیتی زیر سوال برد. در واقع، مسئولیت‌های رئیس جمهور و نخست وزیر در قانون اساسی فرانسه به وضوح تعریف نشده است.

به طور مشخص، باردلا می‌خواهد در انتخاب کمیسر فرانسوی اتحادیه اروپا صاحب نظر باشد، از اعزام مربیان نظامی فرانسوی به اوکراین جلوگیری کند و از تحویل سلاح‌های دوربرد به اوکراین ممانعت به عمل آورد.

برخلاف آلمان، تاکنون هیچ ائتلاف مستحکمی در فرانسه وجود نداشته است، تنها اتحاد‌های انتخاباتی نسبتاً سست وجود داشته است. حداقل ۱۵ نماینده برای تشکیل یک گروه پارلمانی لازم است. جناح‌ها لزوماً با ائتلاف‌هایی که قبل از انتخابات بر سر آن‌ها توافق شده بود مطابقت ندارند.

اندکی پس از اعلام ماکرون مبنی بر برگزاری انتخابات پارلمانی جدید، RN تلاش کرد تا حمایت سایر نیرو‌های راستگرا در کشور - به عنوان مثال از حزب راستگرای افراطی Reconquête را به دست آورد. لوپن همچنین احتمال همکاری با جمهوری خواهان محافظه کار (LR) را مطرح کرد.

جردن باردلا، رهبر حزب افراطی اجتماع ملی فرانسه تأیید کرد که او به دنبال تصدی پست نخست وزیری است - به شرطی که RN اکثریت مطلق را به دست آورد. باردلا می‌گوید: من می‌خواهم قدرت اعمال آن را داشته باشم. در صورت پیروزی حزبش، او اعلام کرد که فرانسوی‌های دارای تابعیت دوگانه از مناصب مهم دولتی کنار گذاشته می‌شوند. باردلا هنگام ارائه برنامه انتخاباتی خود در پاریس گفت: "مواضع استراتژیک در کشور برای اتباع فرانسوی محفوظ خواهد بود. " این برای "محافظت در برابر تلاش‌های خارجی برای مداخله" است.

مکرون به رای دهندگان در مورد برنامه‌های حزبی نیرو‌های چپ و راست به طور یکسان هشدار داده و اعلام کرده که هر دو پتانسیل ایجاد تفرقه در جامعه و حتی راه اندازی یک جنگ داخلی را دارند.

اگر حزب رنسانس امانوئل مکرون در این انتخابات شکست بخورد که بسیار محتمل است اکثریت حاکمیت خود را در مجلس ملی از دست می‌دهد. در صورت کسب اکثریت نسبی یا حتی مطلق، مکرون باید نخست وزیر و وزیران را احتمالا با لوپن، باردلا و سایر نامزد‌های حزب افراطی جایگزین کند. در این صورت این اولین باری خواهد بود که افراط گرایان راست در فرانسه حکومت می‌کنند.

وقتی نخست وزیر و رئیس جمهور از یک حزب نباشند به آن زندگی مشترک می‌گویند. این اتفاق قبلاً پنج بار در فرانسه رخ داده است، یعنی در سال‌های ۱۹۶۲، ۱۹۶۸، ۱۹۸۱، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۷. از زمان ژنرال دوگل (۱۹۶۲ و ۱۹۶۸)، هیچ رئیس جمهوری نتوانست موقعیت خود را در پارلمان از طریق انتخابات جدید تقویت کند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پس از شکست نیرو‌های میانه رو خود و پیروزی قاطع ملی گرایان راست به رهبری مارین لوپن در انتخابات اروپا، در کمال تعجب مجلس ملی را منحل کرد و انتخابات جدید را برای امروز یکشنبه و هفتم ژوئیه اعلام کرد.

مکرون از نظر تئوریک در تعیین نخست وزیر آزاد است. با این حال، او وابسته به کسب اکثریت در مجلس ملی است. این شرایط می‌تواند منجر به یک زندگی مشترک شود که در آن رئیس جمهور و نخست وزیر به اردوگاه‌های مختلف تعلق دارند.

در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که سه بلوک - پوپولیست‌های راست گرا، ائتلاف انتخاباتی چپ-سبز و اردوگاه دولت - بتوانند برای همیشه یکدیگر را مسدود کنند.

بهرحال مکرون امیدوار بود از این مانور مخاطره آمیز انتخابات جدید برای ایجاد اکثریت با ثبات‌تر برای باقی مانده دوره ریاست جمهوری خود استفاده کند.

اردوگاه حکومتی او دو سال است که اکثریت مطلق مجلس شورای ملی را ندارد. از آن زمان تاکنون، حکومت داری برای مکرون دشوار شده است. انتخابات بعدی ریاست جمهوری در فرانسه تا سال ۲۰۲۷ برنامه ریزی نشده است.

به گفته کارشناسان اگر مکرون این قمار را ببازد، اروپا را تضعیف خواهد کرد.

اگر این بازی ماکرون به نتیجه نرسد، این برای آلمان و اروپا فاجعه بار خواهد بود. ماکرون قدرت قابل توجهی را از دست خواهد داد و دیگر نمی‌تواند به راحتی مسیر سیاست خارجی خود را اجرا کند.

اکنون حامیان مکرون در داخل و خارج از این کشور می‌ترسند که تصمیم جدید انتخاباتی اشتباه بوده و صعود حزب اجتماع ملی ادامه یابد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی