تیتر امروز

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟
افاضات اضافه

مگر اسب قرار است با برق و اینترنت کار کند؟

این روزها بعد از انتخابات، بحث‌ «اسب زین‌شده» و قطع برق و اینترنت خیلی سروصدا کرده اما عوام الملک می‌گوید: عیبی ندارد. اسب زین‌شده هم ممکن است بعضی وقت‌ها ناراحت باشد و جفتک بیندازد. ضمن اینکه...
عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»
ویژه برنامه دیدارنیوز با حضور یک دین‌پژوه؛

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی: «بزرگترین دستاورد پیامبر باطن اعلامیه جهانی حقوق بشر است»

در استودیو دیدارنیوز میزبان عبدالرحیم سلیمانی اردستانی استاد حوزه و دانشگاه بودیم و درباره باورش به نسخه متفاوتی از اسلام با او گفت‌وگو کردیم.
ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا مطرح کرد

آرای جلیلی و قالیباف از عجایب انتخابات بود/ میزان مشارکت در جمهوری اسلامی به ۴۰ درصد رسیده

ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه آرای جلیلی و قالیباف در روز هشتم تیرماه از عجایب انتخابات بود، گفت: نکته مهم دیگر این است که واقعا ما در کشور می‌خواهیم چه بکنیم برای این ۴۰ درصد؟ که میزان مشارکت در جمهوری اسلامی به ۴۰ درصد رسیده، آن هم در انتخابات ریاست جمهوری که معمولا شور و شوق دارد. شاید هیچ اتفاقی به نظر من مهمتر از این نیفتاده است.

کد خبر: ۱۶۷۸۲۳
۱۳:۵۲ - ۰۹ تير ۱۴۰۳

ایمانی

دیدارنیوز: تحلیلگر سیاسی اصولگرا گفت: اینکه چرا رأی جلیلی این اندازه بالا و رأی قالیباف این مقدار پایین بود و هیچ کس هم این دو عدد را پیش بینی نکرده بود از عجایب انتخابات است.

ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا در گفتگو با ایلنا درخصوص آمار و میزان مشارکت در انتخابات که حتی کمتر از ۱۴۰۰ بود، گفت: اولین چیزی که شگفت‌آور بود میزان مشارکت است که هم در واقع تعجب برانگیز بود و هم تاثرآور؛ این میزان مشارکت از سه سال قبل هم خیلی کمتر شد و از سه ماه پیش و انتخابات مجلس هم کمتر است. این در حالی است که در این دوره رقابت وجود داشت و از آن چیزی که همه ادعا داشتند و می‌گفتند که مشارکت نزدیک و یا بیشتراز ۵۰ درصد خواهد بود، چنین امری واقع نشد و میزان مشارکت پایین آمد.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه این میزان مشارکت از پیش بینی همه صاحب نظران و از آن چیزی که مراکز نظرسنجی ما هم اعلام کرده بودند، کمتر بود، یعنی تمام مراکز نظرسنجی ما بدون استثناء هیچکدام پیش بینی نکرده بودند که میزان مشارکت ۴۰ درصد باشد و این هم نکته مهمی است.

فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: نکته مهم دیگر این است که واقعا ما در کشور می‌خواهیم چه بکنیم برای این ۴۰ درصد؟ که میزان مشارکت در جمهوری اسلامی به ۴۰ درصد رسیده، آن هم در انتخابات ریاست جمهوری که معمولا شور و شوق دارد و آن هم در انتخاباتی که رقابت خیلی جدی هم وجود داشت و این در واقع یک اتفاق بسیار بسیار مهمی است که در کشور افتاده، شاید هیچ اتفاقی به نظر من مهمتر از این نیفتاده است.

ایمانی در ادامه عنوان کرد: نکته دیگر درخصوص ترکیب آراء است، در بحث ترکیب آراء هیچ نظرسنجی پیش‌بینی نمی‌کرد و هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که میزان رأی آقای جلیلی این اندازه بالا باشد و آراء آقای قالیباف آنقدر پایین باشد، این‌ها هم غیرقابل پیش بینی بود. میزان رأی پورمحمدی تقریبا معلوم بود همچنین با یک مقدار کم و بیش، رأی آقای پزشکیان معلوم بود، اما اینکه چرا رأی جلیلی این اندازه بالا و رأی قالیباف این مقدار پایین بود و هیچ کس این دو عدد را پیش بینی نکرده بود این هم از عجایب انتخابات است که این‌ها همه اش باید تحلیل شود و تحلیل هم جداگانه و مفصل است که چرا این ترکیب آراء اینگونه شد.

وی افزود: به هر حال انتخابات به دور دوم کشیده شد و این هم یک موضوع مهمی است که در انتخابات جمعه چه خواهد شد؟ آیا میزان مشارکت همین مقدار می‌ماند یا بیشتر می‌شود یا کمتر؟ و چه کسی از صندوق‌ها به عنوان رییس جمهور خارج می‌شود. الان اختلاف آراء نفر اول و دوم کمتر از ۱ میلیون رأی است.

تحلیلگر سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که «با توجه به درگیری‌ها و دلخوری‌های روز‌های آخر انتخابات در بین اصولگرایان، از نظر شما آرای قالیباف به سبد کدامیک از کاندیدا‌ها خواهد رفت و کدام یک ممکن است که پیروز نهایی انتخابات باشند؟» گفت: ببینید به نظر من هنوز جامعه در یک شوک است و هنوز هم واقعا یک مقدار زود است که در این خصوص صحبت شود، اما قبل از دیروز (جمعه) یعنی طی هفته‌های گذشته این پیش بینی می‌شد که اگر قالیباف انصراف دهد (آن موقع بحث انصراف بود که خب حالا انصراف نشد و ایشان حذف نشده بود) پیش بینی این بود که بیشتر از ۵۰ درصد آراء قالیباف به سبد پزشکیان خواهد رفت و عدد کمتری به نفع جلیلی جذب خواهد شد. باید دید آیا الان هم این قاعده صدق می‌کند؟

وی خاطرنشان کرد: الان دیگر بحث انصراف نیست، بحث حذف است، ممکن است اتفاقات یک جور دیگر رقم بخورد و قریب به اتفاق آراء قالیباف به سبد پزشکیان برود و یا بالعکس؛ مساله یک مقدار پیچیده شده است و واقعا معلوم نیست روز جمعه چه اتفاقی رخ خواهد داد.

ایمانی در پاسخ به این سوال که «معمولا در تحلیل‌ها مشارکت ۳۰-۴۰ تا ۴۵ درصد برای اصولگرایان نوشته می‌شد و بالاتر از ۵۰ درصد متعلق به اصلاح طلبان بود، اما این بار با یک مشارکت ۴۰ درصدی کاندیدای اصلاح طلب اول شد، آیا شاهد تغییر ذائقه جامعه هستیم؟»، تاکید کرد: اصلا اینطور نیست، بخشی از رأی پزشکیان متعلق به همان کسانی هستند که شما می‌گویید همیشه می‌آیند پای صندوق‌های رأی؛ در واقع این تحلیل ها، تحلیل غلطی است، نتیجه این می‌شود که ما همواره داریم این فرض‌های غلط را تحلیل می‌کنیم و همواره به اینجا رسیدیم.

وی در پایان تاکید کرد: پزشکیان در ۲-۳ هفته مناظره‌ها و برنامه‌های تلویزیونی چهره‌ای داشت که حتی از چهره جلیلی و قالیباف هم انقلابی‌تر و متدین‌تر بود، شما از کجا می‌دانید که یک بخشی از آراء جامعه متدینین نرفته باشد برای پزشکیان؛ نه فقط اصلاح طلب بلکه همان‌هایی که شما می‌گویید همیشه رأیشان ثابت و نتیجه شان مشخص است. در واقع تحلیل هنوز مقداری دشوار است و در روز‌های آینده باید بیشتر به آن پرداخته شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی