تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.

وضعیت دما و بارش پایتخت تا آخر تابستان

مازیار غلامی، مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: طی دو ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان، حدود ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بیش از نرمال نسبت به متوسط بلند مدت برآورد شده است.

کد خبر: ۱۶۷۷۴۵
۰۹:۱۵ - ۰۸ تير ۱۴۰۳

وضعیت دما و بارش پایتخت تا آخر تابستان

دیدارنیوز: مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: طی دو ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان، حدود ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بیش از نرمال نسبت به متوسط بلند مدت برآورد شده است و متوسط بارش استان با تمایل به کمتر از نرمال نسبت به میانگین بلند مدت پیش‌بینی می‌شود.

مازیار غلامی در گفتگو با ایسنا افزود: بر اساس جدیدترین خروجی مدل‌های پیش بینی فصلی، حتی در بهترین شرایط و خوشبینانه‌ترین حالت، در صورتی‌که بارش‌های استان تهران در حد نرمال باشد، نمی‌تواند کاهش بارش نسبت به بلند مدت را جبران کند و کماکان مدیریت منابع و مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و حتی خانگی و به‌طور کلی صرفه‌جویی در مصرف آب با تاکید بیشتر توصیه می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت آب‌هوایی تهران طی بهار سال جاری گفت: تجزیه و تحلیل آمار‌های دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی استان مربوط به بهار ۱۴۰۳ بیانگر آن است که در این فصل ۸۶.۷ میلی‌متر باران به‌صورت پهنه‌ای در استان تهران اتفاق باریده که نشان دهنده آن است که مقدار بارش نزدیک به میانگین بلندمدت (وضعیت نرمال) و تنها ۲.۸ درصد کمتر از متوسط بلند مدت بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران تصریح کرد: میانگین بلندمدت بارش استان تهران در این فصل ۸۹.۲ میلی متر است این در حالیست که متوسط بارش خرداد ماه استان تهران ۳۴.۶ میلی متر بوده که افزایش قابل توجه نسبت به بلند مدت (۱۰.۶ میلی متر) داشته است. بارش استان تهران به‌صورت پهنه‌ای از ابتدای سال زراعی (مهر۱۴۰۲) تا پایان خرداد ۱۴۰۳، ۱۹۷ میلی متر بود که نسبت به سال قبل افزایش حدود ۲۵ درصدی، اما نسبت به بلندمدت ۲۴ درصد کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: مقدار بارش اتفاق افتاده در استان تهران تاکنون ۷۰ درصد تامین بارش سال آبی جاری را تامین کرده است. استان تهران سومین استان در سطح کشور است که بیشترین کاهش بارش را نسبت به بلند مدت دارد بنابراین افزایش بارش نسبت به سال قبل نمی‌تواند مساله کاهش بارش انباشته شده را جبران کند و کماکان صرفه جویی و مدیریت منابع و مصارف آب توصیه می‌شود.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان تهران از نظر توزیع مکانی در تمام شهرستان‌های استان طی خرداد ماه، افزایش بارش نسبت به بلند مدت را تجربه کردند.

وضعیت دما و بارش پایتخت تا آخر تابستان

وی با اشاره به وضعیت دمای تهران طی بهار سال جاری اظهارکرد: بررسی و تحلیل مقادیر ثبت شده دمای هوا (شامل متوسط دما، دمای حداقل و دمای حداکثر) بهار ۱۴۰۳ در ایستگاه‌های هواشناسی استان بیانگر افزایش ۰.۶ درجه سلسیوس متوسط حداقل دما و متوسط دما و افزایش ۰.۵ درجه سلسیوس متوسط حداکثر دما نسبت به دوره آماری بلند مدت است همچنین متوسط دما طی خرداد ماه ۱۴۰۳ نسبت به دوره آماری بلند مدت افزایش ۰.۵ درجه سلسیوس داشته است.

غلامی در پایان گفت: از ابتدای سال زراعی (مهر۱۴۰۲) تا پایان خرداد ۱۴۰۳ متوسط دمای هوای استان تهران ۱.۶ درجه سلسیوس نسبت به بلند مدت و ۰.۹ درجه سلسیوس نسبت به سال قبل افزایش داشته است. از نظر توزیع دما در سطح استان نیز تمامی شهرستان‌ها با افزایش دما روبرو بوده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی