تیتر امروز

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF
مجله خبری تحلیلی دیدار نیوز با اجرای محمدرضا حیاتی

انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF

این یازدهمین برنامه مجله خبری تحلیلی دیدارنیوز است که با اجرای محمدرضا حیاتی و با حضور کارشناسان و صاحب نظران تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.
تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی و غیرخوراکی در خرداد ۱۴۰۳

گوشت و مسکن؛ تورمی‌ترین اقلام سبد خانوار

تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت‌ماه افزایش یافته و گوشت، همچنان بالاترین تورم را در میان خوراکی‌ها دارد.

کد خبر: ۱۶۷۷۱۳
۱۱:۳۳ - ۰۷ تير ۱۴۰۳

گوشت و مسکن؛ تورمی‌ترین اقلام سبد خانوار

دیدارنیوز: جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت‌ماه افزایش یافته است. گوشت، همچنان بالاترین تورم را در میان خوراکی‌ها دارد.

محاسبه تورم بر اساس یک سبد مشخص از کالا و خدمات مورد استفاده خانوار‌ها صورت می‌گیرد. این سبد از کالا‌های خوراکی، غیرخوراکی و خدمات تشکیل شده است. طی خرداد سال جاری، در گروه کالا‌های خوراکی بالاترین تورم نقطه به نقطه مربوط به «گوشت قرمز و ماکیان» و پایین‌ترین سطح این نرخ مربوط به «روغن‌ها و چربی‌ها» بود.

در گروه اقلام غیرخوراکی و خدمات، بالاترین تورم نقطه‌ای به «مسکن، انرژی و سوخت» اختصاص یافته است. بالعکس، تورم «ارتباطات» کمتر از سایر اقلام غیرخوراکی و خدمات بوده که حاکی از کاهش سرعت رشد قیمت‌ها در حوزه ارتباطات است.

تغییر قیمت سبد خوراکی‌ها در خرداد ۱۴۰۳

تورم نقطه به نقطه کل کشور در خرداد امسال به ۳۱.۹ درصد رسیده و نسبت به اردیبهشت‌ماه افزایش یافته است. این نرخ مربوط به کل سبد مصرف خانوار و میانگینی از کل کشور است. اگر سبد خوراکی‌ها و غیرخوراکی‌ها به صورت مجزا بررسی شود نتایج متفاوتی به دست می‌آید.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم نقطه‌ای سبد خوراکی، آشامیدنی و دخانیات خانوار‌ها از ۲.۸ درصد در اردیبهشت به ۲۵.۸ درصد در خرداد افزایش یافته است. از میان اقلام موجود در این سبد، بالاترین تورم نقطه‌ای ۴۰.۱ درصد و برای گوشت قرمز و ماکیان بود. در مقابل، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به روغن‌ها و چربی‌ها بوده که نرخ آن منفی یک‌دهم درصد است.

به عبارت دیگر، قیمت این اقلام در خرداد امسال نسبت به خرداد سال قبل یک‌دهم درصد کاهش یافته است. به‌جز برخی از اقلام خوراکی، دخانیات نیز با افزایش تورم روبه‌رو بودند و تورم نقطه‌ای آن به ۳۰.۲ درصد رسیده است.

گوشت و مسکن؛ تورمی‌ترین اقلام سبد خانوار

اُفت تورم غیرخوراکی‌ها در خرداد ۱۴۰۳

تورم کالا‌های غیرخوراکی و خدمات در کل کشور طی خرداد امسال به ۳۵.۳ درصد رسیده، در حالی که در اردیبهشت ۳۵.۵ درصد بود. از میان تمام اقلام موجود در سبد غیرخوراکی و خدمات خانوار، بالاترین تورم نقطه‌ای ۴۱.۲ درصد بوده که مشترکا مربوط به «مسکن، انرژی و سوخت» و «آموزش» است.

در رتبه دوم، خدمات «هتل و رستوران» قرار گرفته که تورم نقطه‌ای آن به ۳۹ درصد رسیده است. کمترین تورم نقطه‌ای کالا‌های غیرخوراکی و خدمات نیز به نام «ارتباطات» با نرخ ۱۸.۱ درصدی به ثبت رسیده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی