تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
ادامه موج افزایش قیمت‌ها در دولت سیزدهم

گرانی ۱۷ درصدی میوه و خشکبار در یک ماه/ گوشت رکورددار است

در شرایطی که به انتخابات ریاست جمهوری در ایران نزدیک هستیم و دولت سیزدهم و حامیانش هر روز در حال تولید خبر‌های خوش و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف هستند، اما گرانی در بازار همچنان ادامه دارد و میوه و خشکبار در یک ماه ۱۷ درصد گران شدند.

کد خبر: ۱۶۷۶۱۰
۱۹:۴۹ - ۰۴ تير ۱۴۰۳

گرانی ۱۷ درصدی میوه و خشکبار در یک ماه/ گوشت رکورد زد

دیدارنیوز: مرکز آمار ایران داده‌های مربوط به تورم خرداد ۱۴۰۳ را منتشر کرد. محاسبات تورم مواد غذایی نشان می‌دهد که میوه و خشکبار تنها طی یک ماه ۱۶.۷ درصد گران شده‌اند. گوشت قرمز نیز همچنان رکورددار تورم سالانه و نقطه‌ای شناخته می‌شود.

بررسی داده‌های جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تورم مواد غذایی در این ماه در شاخص‌های ماهانه، نقطه‌ای و سالانه به‌ترتیب اعداد ۴.۳، ۲۵.۸ و ۳۲.۲ درصد را به تصویر می‌کشد.

تورم مواد غذایی در شاخص ماهانه

شاخص ماهانه تورم که تغییرات قیمت مصرف‌کننده در طول یک ماه را نمایان می‌کند، در خرداد ۱۴۰۳ روی رقم ۴.۳ درصد ایستاده است.

در این ماه گروه «میوه و خشکبار» با ثبت تورم ۱۶.۷ درصدی از رکوردداران تورم ماهانه در طول سال‌های اخیر به حساب می‌آید. به نظر می‌رسد با شروع فصل تابستان و عرضه نوبرانه‌های تابستانی به بازار، طبق روال همیشگی نرخ‌ها، نجومی کار خود را آغاز کرده‌اند.

گروه «قند، شکر و شیرینی‌ها» نیز افزایش قیمت قابل توجهی را طی ۳۱ روز خرداد تجربه کرده و با ثبت تورم ۶.۶ درصدی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

در این ماه کمترین تورم مواد غذایی و خوراکی‌ها مرتبط با «روغن و چربی‌ها» ست که رشد قیمت ۰.۷ درصدی را به ثبت رساند.

کاهش تورم نقطه‌ای روغن

تورم نقطه‌ای که شاخص قیمت‌ها نسبت به مشابه سال قبل را نشان می‌دهد در بخش مواد غذایی طی خرداد سال جاری به ۲۵.۸ درصد رسید.

در این بخش روغن تورم منفی ۰.۱ واحد درصد را به ثبت رساند تا تقریباً با همان قیمت سال گذشته به دست مصرف‌کننده برسد.

با این حال گوشت قرمز همچنان روند صعودی را طی کرده در مقایسه با سومین ماه سال گذشته ۴۰ درصد گران‌تر عرضه می‌شود.

تورم نقطه‌ای گروه «ماهی و صدف‌داران» نیز به محدوده ۳۹ درصد رسید تا پس از گوشت و فرآورده‌های آن در رتبه سوم تورم نقطه به نقطه مواد غذایی قرار بگیرد.

گوشت قرمز رکورددار تورم سالانه

نگاهی به اعداد و ارقام تورم سالانه حاکی از آن است که در این شاخص هم گوشت قرمز رکورددار تورم شناخته می‌شود. چنانکه شاخص قیمت مصرف‌کننده برای گروه «گوشت قرمز و ماکیان» به ۶۹ درصد رسید. همچنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن» در محدوده ۶۸.۲ درصد ایستاد.

همچنین میانگین تورم مواد غذایی در ۱۲ ماه منتهی به پایان خرداد ۱۴۰۳ شاخص ۳۲.۲ درصد را نشان می‌دهد. در این بخش نیز گروه «روغن و چربی‌ها» با ۱.۱ درصد کمترین تورم را از آن خود کرده است. با توجه به رشد نجومی قیمت روغن در سال‌های گذشته و رکوردشکنی‌های آن، تثبیت قیمت این محصول طی یک سال اخیر منطقی به نظر می‌رسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی