تیتر امروز

از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
خدای‌ناکرده اگر ولایت را رها کنیم، دچار انحرافات و لغزش‌ها می‌شویم

رئیس عدلیه: یکی از وظایف ما اطاعت از «ولی فقیه» است

محسنی اژه‌ای، رئیس عدلیه در دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران دستگاه قضایی، گفت: امروز یکی از وظایف اصلی ما اطاعت از ولی فقیه است.

کد خبر: ۱۶۷۵۹۲
۱۷:۰۸ - ۰۴ تير ۱۴۰۳

رئیس عدلیه: یکی از وظایف ما اطاعت از «ولی فقیه» است

دیدارنیوز: رئیس قوه قضاییه در دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران دستگاه قضایی گفت: ما کارگزاران و مسئولان درخصوص خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، تکالیف و وظایف خطیری برعهده داریم؛ پیش از آنکه این عزیزان به ما مراجعه کنند و مشکل خود را طرح کنند.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای امروز (دوشنبه ۴ تیر) در چهارمین روز از هفته قوه قضاییه، با خانواده شهدا و ایثارگران دستگاه قضایی دیدار کرد.

رئیس قوه قضاییه در ابتدای این دیدار، ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر و گرامیداشت یاد و خاطره کلیه شهدای اسلام و انقلاب و دستگاه قضایی به ویژه شهیدان آیت‌الله بهشتی، قدوسی، لاجوردی و شهدای خدمت و بالاخص شهید رئیسی، اظهار کرد: امروز یکی از وظایف اصلی و مهم ما، اطاعت از ولی فقیه است؛ خدای‌ناکرده اگر ولایت را رها کنیم، دچار انحرافات و لغزش‌ها می‌شویم؛ امام عظیم‌الشأن فرمودند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد.

رئیس قوه قضاییه گفت: بر همین مبنا باید بر تاکیدات امامین انقلاب در خصوص حضور مردم در صحنه، جامه عمل بپوشانیم و در انتخابات پیش‌رو مشارکتی گسترده داشته باشیم؛ نفسِ حضور در انتخابات، انسجام ملی ایجاد می‌کند و شر دشمن را دفع می‌سازد و امنیت ملی را ارتقاء می‌بخشد و به تحقق زندگی مطلوب‌تر در کشور کمک می‌رساند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با برشمردن ویژگی‌های شخصیتی و مدیریتی شهید آیت‌الله بهشتی بیان داشت: یکی از ویژگی‌های برجسته و ممتاز شهید بهشتی، قدرت و اهتمام ایشان به مقوله‌ی اقناع‌سازی و رعایت اخلاق در عرصه‌های سیاست و اجتماع و تحمل حرف مخالف بود؛ این ویژگی و خصیصه شهید بهشتی در مناظرات و مباحثات و گفتگو‌های ایشان با دیگران، به بارزترین شکل ممکن، جلوه‌گری می‌کرد. این‌ها مؤلفه‌هایی هستند که نه فقط برای امروز و نه فقط برای ایام رقابت‌های انتخاباتی و مناظرات تلویزیونی، بلکه برای همه زمان‌ها و همه عرصه‌ها، لازم و ضروری است و در وهله نخست، کارگزاران نظام و مراجع فکری و نخبگان جامعه باید به آن‌ها ملتزم باشند. اینکه در مباحثه‌ای، فردی به تخریب طرف مقابل بپردازد، چیزی است که در قاموس فکری و رفتاری شهید بهشتی جایی نداشت؛ ما می‌خواهیم به شهید بهشتی اقتدا کنیم، نمی‌خواهیم صرفاً از او نام ببریم؛ بنابراین باید به رفتار و سلوک شهید بهشتی ملتزم باشیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: وجود نظم و انضباط در پیشبرد امور شخصی و اجتماعی نیز مقوله‌ی بسیار حائز اهمیتی است که کارگزاران نظام و مراجع سیاسی و فکری جامعه باید به آن عنایت داشته باشند؛ از ویژگی‌های ممتاز و برجسته شهید قدوسی از شهدای شاخص دستگاه قضایی، نظم و انضباط در کار‌ها و اهتمام نسبت به انجام امور در موعد مقرر بود.

اژه‌ای در ادامه با اشاره به ضرورت پاسداری از ارزش‌های والا و مقدسی که شهدای عزیز ما برای حفظ و تحکیم آنها، جان خود را فدا کردند، گفت: در وهله نخست، خودِ شما خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران و ما کارگزاران نظام باید مقیّد به صیانت و پاسداری از ارزش‌های والایی باشیم که شهدا و ایثارگران و جانبازان برای حفظ و تحکیم آنها، از خودگذشتگی و ایثار کردند؛ در وهله بعدی، این تکلیف همه مردم است که در حفظ این میراث عظیم و سترگ، کوشا باشند.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: ما کارگزاران و مسئولان درخصوص خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، تکالیف و وظایف خطیری برعهده داریم؛ پیش از آنکه این عزیزان به ما مراجعه کنند و مشکل خود را طرح کنند، ما موظفیم در جهت رفع مسائل آنان اقدام کنیم و در این مسیر پیشقدم باشیم؛ ممکن است خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان و ایثارگران عزیز ما به سبب برخورداری از مناعت طبع و عزت‌نفس بالا، بعضاً از طرح ضروری‌ترین نیاز‌های درمانی وتجهیزاتی خود نیز امتناع ورزند؛ در اینجا وظیفه و تکلیف ما مسئولان و کارگزاران است که نسبت به رفع نیاز آنها، اقدامات مقتضی را ترتیب دهیم. حتی بعضاً ممکن است این خانواده‌های معظم، نسبت به حقوق خود نیز آگاه نباشند؛ در اینجا نیز ما باید به دفاع از حقوق آنان بپردازیم و با ابزار‌های نظارتی خود از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت ادرای، به استیفای حقوق آنان مبادرت ورزیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیروزی‌های جبهه مقاومت در برابر مستکبران و اذناب منطقه‌ای آنها، خاطرنشان کرد: امام راحل، خون مقاومت را در رگ‌های امت اسلامی تزریق کردند و امروز به برکت هدایت‌های خلف صالح ایشان یعنی مقام معظم رهبری، جبهه مقاومت در بهترین وضعیت خود قرار دارد و در مقابل، دشمنان و از جمله رژیم غاصب صهیونیستی در حالت ضعف و استیصال است؛ امروز به برکت مقاومت و بیداری اسلامی و حتی جهانی، نقاب دروغین مستکبران و داعیه حمایت آن‌ها از حقوق بشر کنار رفته است و جهانیان طی ۸ ماه گذشته شاهد اوج قساوت صهیونیست‌ها و حمایت‌های آمریکا و برخی دوّل غربی و متأسفانه منطقه‌‎ای از جنایات و نسل‌کشی اسرائیل در غزه بودند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «الفت» معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه طی سخنانی اظهار کرد: خدا را شاکریم که انجام دیدار‌های منظم و سالیانه با خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران دستگاه قضا، به رویه ثابت و تعطیل‌ناپذیر رئیس قوه قضاییه طی سه سال اخیر تبدیل شده است.

الفت با بیان اینکه هم اکنون ۳۱ درصد کل کارکنان قوه قضاییه را جمعیت ایثارگران تشکیل می‌دهند، گفت: از این میزان ۹۲ درصد کارمند و ۸ درصد قاضی هستند.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دستگاه قضا در ادامه، با اشاره به اقدامات گسترده صورت گرفته از سوی این معاونت در راستای تکریم و تجلیل از ایثارگران، از انجام هزار و ۱۴۲ مورد دیدار و سرکشی، برگزاری ۱۶۷ گردهمایی و همایش و همچنین ۵۳۴ مراسم پاسداشت ایام و برگزاری مناسبت‌های مربوطه، در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

وی افزود: با هدف تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت و در نتیجه رایزنی‌ها و هماهنگی‌های به عمل‌آمده، طی یک سال گذشته پیکر‌های مطهر سه شهید گمنام دوران دفاع مقدس در محوطه‌های مراجع و مراکز قضایی خاکسپاری شدند و پیکر مطهر چهارمین شهید نیز طی روز‌های آینده در محوطه ساختمان شهدای قوه قضاییه واقع در بلوار کشاورز تهران خاکسپاری خواهد شد.

الفت خاطرنشان کرد: پیرو تاکیدات حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در راستای حمایت حقوقی و معاضدت قضایی از ایثارگران کل کشور، طی سال گذشته بیش از ۲۲ هزار مورد مشاوره حقوقی قضایی رایگان و حدود شش هزار مورد وکالت قضایی رایگان در مراجع قضایی به جامعه هدف ارائه شد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه همچنین به بیان مطالبی در رابطه با اقدامات صورت‌گرفته پیرامون مقوله توانمندسازی ایثارگران دستگاه قضا پرداخت.

در جریان این مراسم، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای و جمعی از مقامات عالی قضایی، از جلد دوم کتاب «روایت عدل» با موضوع نقش و عملکرد قوه قضاییه از ابتدای دوران دفاع مقدس تا مهرماه سال ۱۳۶۱ رونمایی شد؛ جلد نخست این کتاب به بیان نقش و عملکرد عدلیه در مقطع آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا ابتدای دوران دفاع مقدس اختصاص داشت.

«صارمی» دبیر بزرگداشت هفته قوه قضاییه و رئیس حوزه ریاست دستگاه قضا در این راستا اظهار کرد: دفتر مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه در انقلاب اسلامی، از سال ۱۳۹۷ و در راستای اجرای فرمان مقام معظم رهبری، ماموریت پیدا کرد که با جمع‌آوری مدارک و مستندات، نقش و عملکرد قوه قضاییه در مقاطع مختلف انقلاب اسلامی را مستندسازی کند.

صارمی افزود: ما در دفتر مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه در انقلاب اسلامی همراه با آقایان «عطارزاده» و «سالمی‌نژاد» تاکنون به فضل الهی موفق شده‌ایم ۱۱ جلد کتاب در خصوص نقش و عملکرد عدلیه طی مقاطع مختلف انقلاب اسلامی را به چاپ برسانیم و مستنداتی از این عملکرد‌ها و اقدامات را به رشته تحریر درآوریم.

رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه همچنین از کارکنان ایثارگر و خانواده‌های معظم شهدای قوه قضاییه درخواست کرد که چنانچه دلنوشته، وصیت‌نامه یا مطلبی را در اختیار دارند که می‌تواند در امر مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه طی بیش از ۴ دهه گذشته مثمر ثمر باشد، آن‌ها را در اختیار دفتر مستندسازی نقش و عملکرد قوه قضاییه در انقلاب اسلامی قرار دهند.

در بخش دیگری از این مراسم، «صفری» رزمنده و جانباز دفاع مقدس و از کارکنان دادگستری استان قزوین با اشاره به اجرایی‌شدن تنها ۳۰ درصد از قوانین مربوط به ایثارگران، خواستار پیگیری دستگاه قضا جهت تحقق مطالبات کارکنان ایثارگر در دستگاه‌های مختلف شد.

حجت‌الاسلام «لطیفی» رزمنده و جانباز دفاع مقدس و رئیس یکی از شعب دادگاه تجدید نظر ضمن قدردانی از رئیس قوه قضاییه به سبب حضور میدانی در جمع خانواده‌های معظم شهدا طی سنوات گذشته و اهتمام ویژه ایشان برای استماع دغدغه‌های این قشر از کارکنان عدلیه، بر ضرورت توجه ویژه به انجام امور فرهنگی در دستگاه قضایی تاکید کرد.

خانم «محبی» فرزند جانباز دفاع مقدس و از کارکنان معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه خواستار اجرای کامل قانون در حوزه مسائل رفاهی و معیشتی مرتبط با ایثارگران شد.

«جم» جانباز دفاع مقدس و از کارکنان دستگاه قضایی، خواستار روشن و شفاف شدن مصادیق و دامنه ارائه خدمات قضایی به جامعه ایثارگران و خانواده‌های شهدا شد.

«کوشا» رزمنده و جانباز دفاع مقدس و از کارکنان دیوان عدالت اداری نیز در این جلسه به طرح مطالبی در رابطه با موضوع سنوات ارفاقی ایثارگران پرداخت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی