تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
تلاش برای گرانی بیشتر در دولت سیزدهم ادامه دارد!

دیوان عدالت اداری، شگرد جدید آزادسازی قیمت‌ها

دو رای جدید دیوان عدالت اداری درباره گرانی بلیت هواپیما و روغن خبرساز شده است؛ تصمیمی که در راستای آزادسازی قیمت‌ها بوده و هزینه‌های سنگین‌تری را به مصرف‌کنندگان تحمیل خواهد کرد.

کد خبر: ۱۶۷۵۷۲
۱۰:۴۹ - ۰۴ تير ۱۴۰۳

دیوان عدالت اداری، شگرد جدید آزادسازی قیمت‌ها

دیدارنیوز: اخیرا شاهد دو رای دیوان عدالت اداری در راستای آزادسازی قیمت‌ها در حوزه روغن و بلیت هواپیما بوده‌ایم، حال آنکه در هر دو این موارد از خدمات دولتی با نرخ پایین استفاده می‌شود.

به نقل از تحلیل بازار، اخیرا دو رایی که از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده است، در راستای آزادسازی قیمت‌ها بوده که هزینه‌های سنگین‌تری را به مصرف‌کنندگان تحمیل خواهد کرد.

یکی از این موارد مربوط به قیمت بلیت هواپیما است. برخی شرکت‌های هواپیمایی در اعتراض به دامنه نرخی مصوب شده در آذرماه ۱۴۰۲ به دیوان عدالت اداری شکایت کرده و این دیوان، مصوبه قیمت‌گذاری بلیت پرواز‌های داخلی را ابطال و اعلام کرده است که «نرخ‌گذاری در حوزه حمل و نقل هوایی در موضوع نرخ‌گذاری تکلیفی دولت قرار نمی‌گیرد و عرضه و تقاضا نرخ خدمات را تعیین می‌کند» که با اعتراض وزارت راه و شهرسازی با درخواست اعمال ماده ۹۱ مواجه و حکم صادره به حالت تعلیق درآمده بود که ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ دیوان عدالت بر رأی صادره قبلی خود تأکید کرد.

به این ترتیب و با رای دیوان عدالت اداری ستاد تنظیم بازار و شورای عالی هواپیمایی نقشی در تعیین قیمت بلیت پرواز‌های داخلی ندارند. با این حال به نظر می‌رسد حل موضوع، نیازمند طرح در نشست سران قوا است. با وجود گرانی بلیت هواپیما در چند روز اخیر هیچ مجوزی از طرف شورای عالی هواپیمایی وزارت راه و شهرسازی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است.

تصمیم عجیب برای صدور مجوز واردات روغنی که با ارز ترجیحی وارد می‌شود

در مورد دیگری نیز به استناد رای دیوان عدالت اداری مجوز رفع ممنوعیت صادرات روغن خوراکی صادر شده و امکان صادرات این کالا در گمرکات اجرایی فراهم شده است. این در حالی است که هم اکنون برخی کالا‌ها از جمله روغن به منظور جلوگیری از افزایش شدید هزینه کالا‌های اساسی با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود.

ضمن اینکه در همین شرایط و با وجود در اولویت بودن کالا‌های اساسی در تخصیص ارز همچنان مشکلاتی در شرایط تحریم وجود دارد که سبب شده تا کالا‌ها در برخی موارد در گمرکات معطل بمانند.

با توجه به این موارد و رویه‌ای که به وجود آمده است، این احتمال وجود دارد که هر یک از ذی‌نفعان بخواهند از این روش برای آزادسازی قیمت در حوزه خود استفاده کنند و این موضوع مسیر خطرناکی است که منجر به افزایش هزینه‌های مردم می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی