تیتر امروز

از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
سد قیزقلعه سی امروز افتتاح می‌شود

سفر رئیس‌جمهور به تبریز برای افتتاح یک سد

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان به اتفاق الهام علی‌اف رییس‌جمهور جمهوری آذربایجان طرح مشترک سد قیزقلعه سی را امروز (یکشنبه) افتتاح می‌کنند.

کد خبر: ۱۶۵۶۳۷
۰۸:۳۰ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳

سفر رئیس‌جمهور به تبریز برای افتتاح یک سد

دیدارنیوز: ر‌ئیس جمهور برای افتتاح سد «قیزقلعه سی» خداآفرین در آذربایجان شرقی وارد فرودگاه بین المللی تبریز شد.

به نقل از تسنیم، ابراهیم رئیسی به اتفاق الهام علی اف رییس جمهور جمهوری آذربایجان طرح مشترک سد قیزقلعه سی را امروز افتتاح می‌کنند.

توافقنامه همکاری مشترک در زمینه ادامه ساخت و بهره برداری مشترک از سد‌ها و نیروگاه‌های خداآفرین و قیزقلعه سی حدود ۹ سال قبل امضا شد و در سال ۱۳۹۵ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و امروز شاهد افزایش ذخیره سازی سد خداآفرین و اتمام سد قیزقلعه‌سی هستیم.

به دنبال بهره‌برداری از سد قیز قلعه سی حجم آب ذخیره شده در سد خداآفرین که در بالادست سد قیز قلعه سی قرار دارد از طریق کانال و شبکه پایاب به دشت‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و جمهوری آذربایجان به میزان ۲ میلیارد متر مکعب در سال تزریق می‌شود و زمینه توسعه بخش‌های گردشگری، کشاورزی و نیز تولید انرژی برقابی فراهم خواهد شد.

تامین آب شبکه خداآفرین، تامین برق به میزان ۲۷۰ گیگاوات ساعت در سال و تنظیم آب سالیانه به میزان ۲ میلیارد مترمکعب برای ایران و جمهوری آذربایجان از جمله اهداف ساخت سد قیزقلعه‌سی به شمار می‌رود.

سد قیزقلعه‌سی متعلق به دو کشور ایران و آذربایجان است و دو کشور تقریبا به صورت ۵۰-۵۰ در احداث آن مشارکت داشته‌اند و ۷۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از آن بهره‌مند خواهند شد.

اهمیت این پروژه برای ما به‌خاطر این است که به دست توانمند مهندسان ایرانی و با تجهیزات داخلی ساخته شده و مهندسان سعی کرده‌اند کانال انتقال ۱۳۸ کیلومتری بدون هیچگونه هدررفت آب به مقاصد هدف برسانند.

رحمتی اضافه کرد: برای این پروژه مهم، استراتژیک و بین‌المللی که با حضور دو رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌گذاری شده است.

۱۰۷ کیلومتر از این مسیر استراتژیک در خاک ایران است و دولت سیزدهم به‌شدت کار آن را آغاز کرده و پروژه در حال فعالیت است و قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان پیمانکار پروژه در ۵ جبهه کاری در حال کار شبانه‌روزی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی