تیتر امروز

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF
مجله خبری تحلیلی دیدار نیوز با اجرای محمدرضا حیاتی

انگیزه‌های سوءقصد به ترامپ چیست؟/ افشاگری طیب‌نیا درباره نقش جلیلی در به تصویب نرسیدن FATF

این یازدهمین برنامه مجله خبری تحلیلی دیدارنیوز است که با اجرای محمدرضا حیاتی و با حضور کارشناسان و صاحب نظران تقدیم مخاطبان گرامی می‌شود.
مجلس در انتخابات ریاست جمهوری نقش مهمی دارد

نوبخت: تورم ۶۰ درصدی را از کجا آوردند؟/ فردی مثل «زیباکلام» نباید به زندان برود

محمد باقر نوبخت، دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در یک نشست خبری با بیان اینکه یک عدد ۶۰ درصدی تورم در انتهای دولت دوازدهم مطرح شده است که واقعاً نمی‌دانیم این عدد بر اساس کدام آمار‌های رسمی اعلام شده، گفت: یک نفر مثل زیباکلام که عقایدش را آزاد اعلام می‌کند، نباید به زندان برود بلکه باید از کرسی‌های آزاداندیشی به او پاسخ داده شود.

کد خبر: ۱۶۵۵۹۸
۱۱:۳۳ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳

نوبخت:

دیدارنیوز: دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان این‌که «مجلس می‌تواند نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد» گفت: نگاه حزب اعتدال و توسعه معطوف به اقلیتی در مجلس است که می‌توانند به جای ورود به مذاکرات قدرت در مجلس، مطالبات اکثریت مردم را بیان و برای مردم تلاش کنند.

محمد باقر نوبخت در نشست خبری شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ خود با اشاره به برنامه مصوب اعتدال و توسعه برای سال آینده، اظهار کرد: در اجلاسیه اخیر حزب، نگرانی جدی نسبت به مسائل اقتصادی، اجتماعی اعلام شد و راه حلی هم ارائه شد. نگرانی ما در حزب عمدتا معطوف به اطلاعاتی است که در برخی گزارش‌ها حتی بدون مطالعه گزارش‌های رسمی دولت ارائه می‌شود.

وی با استناد به گزارش رسمی بانک مرکزی، به میزان استقراص دولت از بانک‌ها، حجم اوراق منتشره در سه سال گذشته و میزان بدهی دولت سیزدهم برای دولت چهاردهم، ارزش پول ملی، متوسط نرخ تورم اشاره کرد و درباره شرایط اقتصادی کشور در دولت دوازدهم گفت: در سایه انتخاب مردم برای تعامل سازنده با دنیا، نرخ تورم در دو سال تک رقمی شد و جمعیت اشتغال به ۲۴ میلیون نفر افزایش یافت. ۵ سال نرخ ارز زیر ۴ هزار تومان حفظ شد. قدرت خرید کارکنان دولت جبران شد و از سال ۹۲ تا ۹۶ میزان افزایش حقوق بیش از نرخ تورم بود.

وی با تاکید بر این‌که «مسئولان باید از سازوکاری که مردم را برنجاند پرهیز کنند» ابراز عقیده کرد: یک نفر مثل صادق زیباکلام که عقایدش را آزاد اعلام می‌کند، نباید به زندان برود بلکه باید از کرسی‌های آزاداندیشی به او پاسخ داده شود.

مجلس می‌تواند نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان این‌که «مجلس می‌تواند نقش مهمی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد» گفت: نگاه حزب اعتدال و توسعه معطوف به اقلیتی در مجلس است که می‌توانند به جای ورود به مذاکرات قدرت در مجلس، مطالبات اکثریت مردم را بیان و برای مردم تلاش کنند.

وی با اشاره به نتایج بررسی صلاحیت‌ها از جمله رد صلاحیت حسن روحانی در مجلس خبرگان رهبری افزود: شورای نگهبان هم می‌تواند اقدامی کند تا شخصیت‌هایی به میدان بیایند که بتوانند تحول ایجاد کنند.

وی در پاسخ پرسشی درباره اجرای طرح گشت ارشاد، با روش‌های به کار گرفته شده در این طرح مخالفت کرد.

نوبخت در پاسخ به عملکرد دولت یازدهم و دوازدهم با اشاره به انتقادات از دولت قبلی توضیح داد: کسری بودجه به معنای عدم تحقق درآمدهاست که کمتر هم هزینه می‌شود. دولت سیزدهم بر مبنای نامه دفتر رئیس جمهور و سازمان و برنامه و بودجه اعلام کرد خزانه خالی دریافت کردیم. این نامه مربوط به تاریخ ده مرداد ۱۴۰۰ است. ما توافقی کردیم که از ماده ۱۱ قانون هدفمندی یارانه‌ها استفاده کنیم تا ۲۰ درصد از آن را برای اعتبارات هزینه‌ای و طرح‌های ناتمام استفاه کنیم و ۶ هزار میلیارد تومان استفاده کنیم. آن نامه مربوط به این ۶ هزار میلیارد تومان است که تمام شده بود. از خزانه خالی روزانه پول می‌آید و روزانه هزینه می‌شود و خزانه خالی یعنی هیچ پولی آنجا نباشد.

وی بار دیگر به میزان استقراض در دولت سیزدهم از بانک‌ها، میزان بدهی دولت، درآمد ارزی کشور نسبت به سال ۹۹، اوراق منتشر شده دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: نرخ تورم در سال ۹۲، ۳۴ درصد بود. این نرخ به تدریج کاهش یافت و در سال ۹۳ تا ۹۶ کاهش یافت و دو سال نرخ تورم تک رقمی داشتیم. در پایان سال ۹۹، ۳۶.۴ درصد بود که در ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد رسید. در ۱۴۰۱ به ۴۵ و در ۱۴۰۲، ۴۰ بوده است و میانگین در حد ۴۲ درصد است. رشد اقتصادی در پایان سال ۹۹، ۴.۱ درصد بود.

وی همچنین گفت: اعتقاد داشتیم ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت نبود بلکه یارانه به تولید بود. جهش تورم ناشی از حذف این ارز بود.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه تصریح افزود: یک عدد ۶۰ درصدی تورم در انتهای دولت دوازدهم مطرح شده است که واقعاً نمی‌دانیم این عدد بر اساس کدام آمار‌های رسمی اعلام شده است و تورم را با آن عدد مقایسه می‌کنند و می‌گویند ۲۰ درصد آن را کاهش داده‌اند و آن را یک موفقیت تلقی می‌کنند.

وی تحریم سال‌های ۹۷ و ۹۸، را شوک توصیف کرد و گفت: آنچه در زمان ترامپ اجرا می‌شد با الان تفاوت دارد. دولت قبل که مدعی تعامل بود، حاضر نشد ملاقات با ترامپ را بپذیرد. چقدر رئیس‌جمهور فرانسه وساطت کرد که این ملاقات انجام شود، اما دولت مقاومت کرد. دولت دوازدهم تلاش کرد شرایط را به گونه‌ای پیش ببرد که شرایط برای دولت سیزدهم بهتر شود. اگر مردم بخواهند، اصلاحات و بهبود شرایط ممکن است و حزب اعتدال و توسعه ماموریت خود را برای اصلاح این شرایط برای سال آینده به کار می‌برد.

وی درباره اجرای مسکن مهر در دولت ۱۱ و ۱۲ گفت: در دولت سیزدهم اعلام شده است که ۲۴۰هزار مسکن مهر باقی مانده از دولت دوازدهم که به عنوان تعهد به دولت سیزدهم رسیده است و البته ۱۴۰هزار عدد از این مسکن در دولت ۱۳ ساخته و تحویل شده است. این در حالی است که برای دولت یازدهم از تعهد ۲.۲ میلیون مسکن مهر دولت آقای احمدی نژاد، یک میلیون و ۵۱۰ هزار مسکن مهر به دولت یازدهم به عنوان تعهدات باقی مانده رسید و آن دولت توانست یک میلیون و ۲۸۷ هزار مسکن را ساخته و تحویل دهد و این در کنار ۵۱۴ هزار و ۲۲۶ مسکن روستایی ساخته شده و ۱۲۰ هزار مسکن محرومان که از سال ۹۷ اقدام به ساخت آن شد و ۷۴ هزار و ۱۲۲ مسکن هم به مدد جویان بهزیستی تحویل شد و همه این‌ها در کنار مسکنی بود که ناشی از زلزله وسیل خراب شده و ان را بازسازی کرده و ساخته است.

اجرای سیاست افزایش قیمت بنزین در اختیار وزیر کشور بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت یازدهم و دوازدهم درباره اجرای سیاست افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ هم گفت: تخمین زده می‌شد که حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه بنزین داده می‌شد. تصمیم سه قوه این شد که قیمت باید تغییر کند. دولت مخالف بود، ولی این سیاست تایید شده در سطح سران قوا بود و دولت آن را پذیرفت و تصمیم این شد که وزیر کشور در شب جمعه هر هفته‌ای که مناسب می‌داند، اجرا کند. اجرا در اختیار وزیر کشور بود و حرف حسن روحانی هم به این معنا نبود که از افزایش قیمت بنزین خبر ندارد بلکه زمان اجرا در اختیار وزیر کشور بود.

وی با بیان این‌که تا سال ۹۶ که دلار زیر ۴ هزار تومان بود، دولت در بازار ارز مداخله‌ای نداشت: افزود: با شوک تحریمی، افزایش قیمت ارز شروع شد و امکان کنترل آن بسیار دشوار بود. الان هم اگر شوکی وارد شود، ارز تا ۷۰ هزار تومان بالا می‌رود. آن زمان کالا‌ها را به سه دسته تقسیم کردیم و ارز ۴۲۰۰ تومان برای تثبیت قیمت کالا‌های اساسی و مایحتاج مردم تخصیص داده شد. برخی معتقد بودند که اگر این ارز حذف شود، اتفاقی نمی‌افتد، چون کسانی که این ارز را دریافت می‌کنند آن کالا‌ها را با قیمت بیشتر به فروش می‌رسانند. بعد از این‌که این ارز حذف شد دیدید چه اتفاقی افتاد و بخشی از تورم مربوط به همین حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و بعد ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شد.

رجل سیاسی منفعل نباید داشته باشیم

وی درباره میزان تاثیرگذاری نامه اخیر روحانی به شورای نگهبان ابراز عقیده کرد: این نامه مستدل، متقن و براساس اصول قانون اساسی و پاسخ به افکار عمومی است، ولی اینکه شورای نگهبان چقدر آن را بپذیرد بحث دیگری است. رجل سیاسی منفعل نباید داشته باشیم وکسی که عشق مردم را دارد باید تا آخرین نفس اقدام کند و موارد مورد نقد را برطرف کند. باید از روش‌های مدنی استفاده شود و اعتدال و توسعه و آقای روحانی از کنش هاش مدنی استفاده می‌کنند.

تا تحریم وجود داشته باشد، حداکثر می‌توان شرایط موجود را حفظ کرد

وی در خصوص تاثیر افزایش درآمد‌های نفتی بر شرایط کشور تصریح کرد: وقتی درآمد ارزی ۷.۵ میلیارد دلاری سال ۹۸ به ۳۵ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند، باید انتظار بهبود شرایط را داشت، ولی مدیران دولت سیزدهم را درک می‌کنم. تا تحریم وجود داشته باشد، حداکثر می‌توان شرایط موجود را حفظ کرد. ما این را به صراحت گفتیم.

نوبخت در خصوص دیدگاهش درباره اصلاح مالیات، گفت: جلو فرار مالیاتی به جای تحمیل نرخ‌های فزاینده بر جمعیت‌های مشمول مالیاتی گرفته شود. مالیات‌ها به صورت منطقی محاسبه شود. عناوین کلی طلافروشان و بنگاه داران ما را نفریبد که می‌توان ارقام قابل توجهی از آن‌ها مالیات گرفت.

برنامه حزب اعتدال و توسعه برای انتخابات ریاست جمهوری

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه درباره برنامه‌های این حزب برای انتخابات سال آینده، گفت: این حزب خود را موظف می‌داند در بهبود شرایط کشور نقش موثری ایفا کند. این نقش می‌تواند با افزایش شاخص نماد جمهوریت یعنی افزایش مشارکت مردم در انتخابات رخ دهد و حزب دنبال تکمیل کادرسازی خود است. مصمم هستیم دفاتر خود در تمام استان‌ها را فعال کنیم. برای انتخابات آینده خود را آماده می‌کنیم و چهره‌های مقبول و رجل سیاسی را معرفی می‌کنیم. دفتر سیاسی ما فعال است و سفر‌های استانی به دفاتر خود داریم. ما در یک سال آینده فعال خواهیم بود.

فاصله قابل توجهی بین من و سایر نامزد‌ها بود

وی در تحلیل خود از نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه رشت، مدعی شد: همه نظرسنجی‌ها تا ۱۰ اسفند حاکی از فاصله قابل توجهی بین من و سایر نامزد‌ها بود. من نمی‌خواهم انتخابات را مخدوش کنم و به نتیجه انتخابات احترام می‌گذارم.

شرایط مدیران اقتصادی را با توجه به محدودیت‌ها درک می‌کنم

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت یازدهم و دوازدهم در پاسخ به پرسشی در خصوص انتشار اوراق، گفت: کشور بر پایه مالیات باید اداره شود. این مالیات اگر ناکافی باشد، یا باید دارایی‌های سرمایه‌ای خود را بفروشیم یعنی نفت یا دارایی‌های مالی را بفروشیم. در سال ۹۹ وقتی درآمدی نفتی به ۷.۵ میالیارد دلار تقلیل یافت، ناچار بودیم از دارایی‌های مالی استفاده کنیم. ولی الان سوال این است، وقتی ۳۵ میلیارد دلار درآمد نفتی وجود دارد، دیگر چرا دارایی‌های مالی منتشر شود؟ من شرایط مدیران اقتصادی را با توجه به محدودیت‌ها درک می‌کنم.

نوبخت افزود: با توجه به اینکه توان دفاعی خوبی داریم و استقلال ما ثابت شده است. سپاه با وعده صادق نشان داد ما توانایی‌های غرورآمیزی داریم و باید از این فرصت‌ها برای رفع تحریم استفاده شود.

وی در باره اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم گفت: در دولت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را تبیین کردیم و ۱۰۰ طرح و ۲۰۰ پروژه را برنامه ریزی کردیم. به طرح‌های زیربنایی توجه کردیم و شبکه ریلی ۵ استان را به شبکه سراسری وصل کردیم. سد و آزادراه در همان دوره افتتاح شد و گزارش آن‌ها وجود دارد. به وضعیت معیشتی کارکنان، بازنشستگان و مددجویان توجه کردیم. تا سال ۹۷ تلاش کردیم رشد حقوق‌ها بیشتر از تورم باشد. از سال ۹۷ به بعد از ظرفیت بند الف ماده ۵۰ استفاده کردیم و حقوق شاغلین را ۵۰ درصد افزایش دادیم. آن سیاست‌ها، سیاست درست و موفقی بود و اگر بازگردیم همین سیاست‌ها را اجرا می‌کنیم.

آمار مناطق آزاد شفاف‌سازی شود

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به پرسشی درباره لزوم انتشار عملکرد مناطق آزاد، گفت:همه واردات و صادرات کشور باید در آمار‌های سازمان گمرک منعکس باشد. هر بخشی بخواهد غیر این عمل کند و آمار را کتمان کند، خلاف خود قانون مناطق آزاد عمل کرده است. دولت باید از اختیارات خود استفاده کرده و آمار مناطق آزاد را دریافت کند و شفاف‌سازی انجام شود.

وی همچنین درباره تامین بودجه دبیرخانه مناطق آزاد توسط مناطق هفت‌گانه مناطق آزاد، گفت: در قوانین بودجه آن سال‌ها تصویب شده بود که بودجه مناطق آزاد هم باید توسط دولت تهیه شود و در قانون بودجه درج شود. عدم رعایت قانون از دبیرخانه این مناطق تخلف محسوب می‌شود و باید با آن برخورد شود.

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا کنترل پایه پولی می‌تواند موجب کنترل تورم شود؟ گفت: استقراض از بانک مرکزی موحب افزایش پایه پولی می‌شود و در این سال‌ها پایه پولی کنترل نشد و همواره بالای ۴۲ درصد بوده است. اما ضریب فزاینده پولی از طریق محدود کردن تسهیلاتی که بانک‌ها می‌دهند کنترل می‌شود. هرچه تلاش کنیم، می‌توانیم این مورد را کنترل کنیم. اما ریشه اصلی تورم ما از طرف عرضه است وقتی به خاطر ناآرامی‌های اقتصادی و منطقه‌ای قیمت ارز بالا می‌رود، اثر خود را بر قیمت تمام شده کالا‌ها می‌گذارد و توصیه می‌کنم گزارش بانک مرکزی را مطالعه کنید و هماهنگی بین افزایش نرخ ارز و تورم وجود دارد و هرجا نرخ ارز بالا رود، نرخ تورم هم بالا رفته است. معتقدم که تورم ما به خاطر افزایش هزینه تولید است که یکی از عوامل افزایش هزینه تولید، افزایش قیمت ارز است و این قسمت باید کنترل شود تا تورم کنترل شود؛ بنابراین شرایط اقتصادی ما به شرایط سیاسی و بین‌الملل ارتباط دارد؛ بنابراین اعتقاد دارم که شرافتمندانه و با اقتداری که کشور دارد، سایه تحریم را از کشور دور کنیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی