تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
فدراسیون فوتبال همچنان می‌لرزد

«کالچوپولی» در فوتبال ایران با سکه!

مدتی است که بحث فساد بزرگ در فوتبال کشورمان مطرح شده که مربوط به باشگاه مس رفسنجان در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ است. بخشی از این تخلفات از طریق تبادل سکه بین متهمان صورت گرفته و با این شرایط به نظر می‌رسد این پرونده می‌تواند کالچوپولی فوتبال ایران لقب بگیرد.

کد خبر: ۱۶۵۵۹۳
۱۰:۵۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳

«کالچوپولی» در فوتبال ایران با سکه!

دیدارنیوز: پرونده فساد بزرگ در فوتبال ایران که تنها بخشی از آن رونمایی شده زوایای مختلفی دارد و این انتظار می‌رود که برخورد جدی با متخلفان صورت گیرد.

از قدیم گفته‌اند تاریخ تکرار می‌شود و انسان‌های باهوش به جای تجربه، از عبرت تاریخ استفاده می‌کنند. یکی از معروف‌ترین پرونده‌های فساد فوتبال جهان در سال ۲۰۰۶ میلادی افشا شد. با وجود اینکه سری A ایتالیا در اوج قرار داشت؛ اما لو رفتن تخلفات برخی تیم‌ها و چینش داورها، باعث شد یوونتوس جریمه شود و به سری B سقوط کند. این پرونده به نام «کالچوپولی» معروف و با محرومیت و کسر امتیاز برخی تیم‌ها مانند میلان، لاتزیو و فیورنتینا همراه شد.

با سقوط یووه، فیورنتینا و لاتزیو قرار بود سه تیم سقوط کننده یعنی مسینا، لچه و ترویزو در لیگ باقی بمانند، اما با نهایی شدن احکام و سقوط یووه تنها مسینا در لیگ باقی ماند و تیم‌های آتالانتا، کاتانیا و تورینو به سری A صعود کردند.

افشای این پرونده تنها به سال ۲۰۰۶ محدود نشد. در آوریل ۲۰۰۷ روزنامه ایتالیایی «لا رپابلیکا» چاپ رم اطلاعات جدیدی دربارهٔ کالچوپولی منتشر کرد. این رسانه به نقل از دادستان ناپل از افشای مکالمات برخی داوران متخلف خبر داد.

این مقدمه گفته شد تا به موضوعی که چند وقتی است در ایران بر سر زبان‌ها افتاده، برسیم. مدتی است که بحث فساد بزرگ در فوتبال کشورمان مطرح شده که مربوط به باشگاه مس رفسنجان در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ است. اگر چه اکنون نام سه مسئول فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و یک چهره رسانه‌ای عنوان شده، اما طبق اطلاعات به دست آمده پرونده فراتر از این حرف‌ها بوده و افراد بیشتری درگیر این ماجرا هستند.

علاوه بر سهیل مهدی و خداداد افشاریان، نام یکی از افرادی که در آن زمان مسئولیتی مهم در سازمان لیگ داشت نیز به عنوان متهم به چشم می‌خورد. این فرد اکنون مسئولیت اجرایی ندارد و چندی پیش به عنوان یکی از مشاوران رئیس فدراسیون انتخاب شده بود. پنحشنبه شب دوران حضور افشاریان و مهدی در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به پایان رسید تا به اتهامات آن‌ها رسیدگی و مشخص شود اتهامات وارده درست است یا خیر.

بخشی از این تخلفات از طریق تبادل سکه بین متهمان صورت گرفته و با این شرایط به نظر می‌رسد این پرونده می‌تواند کالچوپولی فوتبال ایران لقب بگیرد. اینکه این رشوه‌ها به چه منظور داده شده پرسشی است که اکنون پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد و پس از بررسی کامل پرونده می‌توان به جواب آن رسید.

واقعیت این است که چرخش مالی فوتبال ایران بالا بوده و هر جا پول وجود دارد احتمال فساد هم زیاد است. وقتی روی کار ناظران و تصمیم سازان، نظارتی وجود نداشته باشد امکان فساد به وجود می‌آید. در کنار این موضوع فعالیت برخی دلا‌ل‌ها و مدیربرنامه‌ها نیز وجود دارد که برای پُر کردن جیب خود هر کاری می‌کنند و البته گاهی اوقات به صورت «پکیجی» به باشگاه‌ها بازیکن می‌دهند.

اگر چه در لیگ برتر هم ممکن است اتفاقی رخ دهد، اما تخلفات در لیگ دسته اول و لیگ‌های پایین‌تر به مراتب بیشتر است. در این سطح بخش عمده‌ای از باشگاه‌ها به لحاظ مالی شرایط خوبی ندارند. بازیکنان در چنین شرایطی ممکن است با پیشنهاد‌های اغوا کننده و عدم نظارت کافی از مسیر درست خود منحرف شوند و باشگاه‌ها هم دست به اقداماتی خلاف قانون بزنند. به نظر می‌رسد تشکیل کمیته مرکب قضایی، کمیته نظارت داخلی و رهگیری تراکنش‌های مالی اعضای تیم‌ها و حتی وابستگان آن‌ها می‌تواند روی کاهش فساد نقش بسیار زیادی داشته باشد.

کالچوپولی فوتبال ایران اثبات می‌کند مثل هر حوزه دیگری در این بخش نیز فساد وجود دارد. مسئله اصلی نظارت است و باید معیار‌ها و ضوابطی طراحی شود تا افراد بدون رزومه و سفارشی به اشتباه در جایگاهی قرار نگیرند.

همه این اتفاقات زمانی رخ می‌دهد که در درجه اول نظارتی کامل وجود داشته باشد و در وهله دوم برخورد جدی با متخلفان صورت گیرد و خبری از اغماض نباشد. در صورتی که قرار باشد با متخلفان مماشات و با کدخدامنشی و ریش سفیدی موضوع حل شود باز هم شاهد تکرار این اتفاقات خواهیم بود.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی