تیتر امروز

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان
در کارگروه تعیین وزیر نیرو چه خبر است؛ گزارش دیدارنیوز را بخوانید

سهم خواهی؛ مانع ارتباطی پزشکیان با متخصصان

یکی از کارگرو‌های پر حاشیه این روز‌های رئیس جمهور منتخب کارگروه انتخاب وزارت نیرو است. این گزارش به این موضوع می‌پردازد.
معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند
گفت‌وگوی دیدار با کارشناس حوزه معدن و صنایع وابسته

معدن و صنایع وابسته، لوکوموتیو پیشران اقتصاد کشور است/ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس نفرین شده نفت هستند

برنامه گفت‌وگوی اقتصادی دیدارنیوز، میزبان امیربیژن یثربی استاد پیشین دانشگاه، عضو سابق هیات پژوهشی دانشگاه اگزتر انگلستان در گروه ژئوتکنیک و مسئول تجاری‌سازی رشته صنایع و معادن پارک علم و فناوری...
سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست
در گفت‌وگوی دیدار اندیشه با یک فقیه و استاد دانشگاه و حوزه، مطرح شد:

سلیمانی اردستانی: هر پرچمی که بنام اسلام برداشته شود یا حقوق بشری است و یا اسلامی نیست

عبدالرحیم سلیمانی اردستانی در برنامه دیدار اندیشه گفت: اصرار بر حق تعیین سرنوشت مهمترین دلیل امتناع امام‌ حسین (ع) بر عدم بیعت با حاکم بود.
حسین بختیاری، رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع‌دستی می‌گوید بحث مالیات یکی از چالش‌های اصلی این حوزه است

انتقاد فعالان صنایع‌دستی؛ درآمد ۲۰۰ میلیونی شامل مالیات می‌شود

برخی از هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی از کاهش تسهیلات حمایتی و اصلاح قانون مالیاتی صنایع‌دستی انتقاد دارند و می‌گویند که درآمد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان در سال با توجه به نرخ تورم، آنقدر نیست که بخواهد شامل مالیات شود.

کد خبر: ۱۶۵۵۸۱
۰۹:۲۶ - ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳

انتقاد فعالان صنایع‌دستی؛ درآمد ۲۰۰ میلیونی شامل مالیات می‌شود

دیدارنیوز: هنرمندان و تولیدکنندگان صنایع‌دستی درحالی نسبت به کاهش تسهیلات حمایتی و اصلاح قانون مالیاتی صنایع‌دستی انتقاد دارند که به گفته آن‌ها، درآمد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان در سال شامل مالیات می‌شود. این درحالی است که به گفته فعالان صنایع‌دستی، مبلغ تعیین شده نسبت به تورمی که در جامعه حاکم است مبلغ قابل توجهی نیست.

درحالی مسئولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تاکید دارند رویکرد این وزارتخانه نسبت به فعالان صنایع‌دستی حمایتی است که رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع‌دستی معتقد است، تسهیلات دولتی که در حوزه صنایع‌دستی وجود دارد ناکافی و به‌طور مداوم درحال کاهش است.

«حسین بختیاری» رئیس مجمع ملی هنرمندان صنایع‌دستی با اعلام این مطلب گفت: بر اساس ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم، تولیدکنندگان و فروشندگان صنایع دستی که دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشند، از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند. این معافیت شامل مالیات بر درآمد حاصل از فروش محصولات صنایع دستی، مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر اجاره املاک تجاری مربوط به فعالیت‌های صنایع دستی می‌شود. اما پس از تفاهمی که مدیران در دولت قبل با اداره دارایی داشتند قرار شد که هنرمندان صنایع‌دستی اظهارنامه پر کنند و اگر سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند مشمول مالیات شوند. این درحالی است که پیشتر اینگونه نبود و با داشتن مجوز صنایع‌دستی به‌راحتی مشمول معاف از مالیات بودیم.

او با اشاره به اینکه در سیستم دولتی تسهیلاتی در حوزه صنایع‌دستی چشمگیر نیست، ادامه داد: درحال‌حاضر تسهیلات حمایتی چشمگیری در حوزه صنایع‌دستی وجود ندارد تنها اتفاقی که در این حوزه افتاد موضوع گاز بود که سال گذشته با تعرفه آزاد محاسبه شد به گونه‌ای که هر متر معکب ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد که این موضوع با اعتراض شدید صنعتگران و تولیدکنندگان صنایع‌دستی مواجه شد که پس از حاشیه‌های به وجود آمده معاون اول اعلام کرد تعرفه گاز صنعتی و هر متر معکب ۱۵۰ هزار تومان محاسبه شود.

بختیاری تاکید کرد: درحال حاضر تسهیلات اعطا شده به هنرمندان صنایع‌دستی، صنعتی محاسبه می‌شود و تنها امتیازی که در حوزه صنایع‌دستی به فعالان و تولیدکنندگان اعطا شد همین تعرفه ۱۵۰ هزار تومانی گاز بود.

او گفت: هم‌اکنون بحث مالیات یکی از چالش‌های اصلی این حوزه است به طوری‌که مدیران و مسئولان صنایع‌دستی با اصلاح قوانین نه‌تن‌ها تخفیفی شامل حال فعالان صنایع‌دستی نمی‌کنند که امتیازات و امکاناتی که نسبت به قشر‌های ضعیف صنایع‌دستی وجود دارد را به‌شدت کاهش می‌دهد.

بختیاری معتقد است، بهره نگرفتن از نظرات کارشناسی که افراد متخصص غیردولتی باعث می‌شود که مدیران بدون آنکه مصالح بدنه گروه هدف را در نظر بگیرند یکسری تفاهم‌نامه‌ها را منعقد کنند که اصلا به نفع فعالان و تولیدکنندگان این حوزه نیست. چراکه بیشتر این تفاهم‌ها بر مبنای محاسبات مدیران دولتی صورت می‌گیرد بدون آنکه شناخت کافی روی جامعه صنایع‌دستی داشته باشند.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی