تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.

تذکر عضو شورای‌شهر به زاکانی؛ حصار‌های پارک لاله برداشته شود

در پی اظهارات و اقدامات اخیر علیرضا زاکانی، شهردار تهران که گفته بود «حتما در پارک‌ها مسجد می‌سازیم، خوب هم می‌سازیم!»، مخالفت‌هایی با این اقدام‌ها در سطح شهر تهران مطرح و مردم پس از تجمع در پارک قیطریه، حالا نگران حصارکشی اطراف پارک لاله هستند. نجفی، عضو هیات رئیسه شورای شهر در تذکری گفت: از شهردار می‌خواهم به‌فوریت نسبت به اطلاع‌رسانی درست و دقیق نسبت به این موضوع اقدام کند و دستور دهد حصار‌هایی را که در این پارک کشیده شده است، بردارند.

کد خبر: ۱۶۴۹۲۸
۱۳:۴۴ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳

تذکر اعضای شورای‌شهر به زاکانی؛ ساخت‌وساز در «بوستان لاله» ممنوع است

دیدارنیوز: برخی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران طی تذکری به شهردار تهران اعلام کردند که هرگونه ساخت‌وساز در بوستان لاله ممنوع است.

مهدی پیرهادی در جریان دویست و سی و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در قالب تذکری با اشاره به بازدیدش از محدوده بلوار کشاورز و بوستان لاله اظهار کرد: در دهه‌های مختلف ساخت‌وساز‌هایی در فضای بصری بوستان‌ها انجام شده که این فضا را دچار آسیب کرده است.

وی افزود: از جمله این ساخت‌وساز‌ها می‌توان به بوستان اندیشه اشاره کرد که در دهه ۸۰ ساختمان شهرداری منطقه ۷ در آنجا ساخته شد و بخش مهمی از این بوستان را دچار آسیب کرد، در حقیقت نمای این بوستان با این ساخت‌وساز از بین رفت، در همان موقع اعلام کردیم که اگر می‌خواهند این کار نامناسب را انجام دهند در کنجی از پارک انجام شود نه در نمای بوستان.

عضو شورا ادامه داد: در ابتدای بلوار کشاورز در تقاطع با خیابان حجاب یک حصار کارگاهی ایجاد شده است که سالیان سال است که وجود دارد، کمی جلوتر جنب ایستگاه آتش‌نشانی حصار کارگاهی دیگری ایجاد شده است که اعلام کردند مشغول ساخت بخش‌های خدماتی برای بوستان هستند و پس از آن نیز بازارچه‌ای قرار گرفته است که همگی فضای بصری بوستان لاله را تحت‌تأثیر قرار داده‌اند.

وی تأکید کرد: هرگونه ساخت‌وسازی اگر بخواهد انجام شود باید در کمیسیون ماده ۷ مجوز بگیرد. بی‌تردید نباید نمای بوستان‌ها را کور کنیم، حتی اگر سرویس بهداشتی باشد نباید جلوی نمای بوستان ساخته شود، همین موضوع باید برای ایستگاه مترو و... رعایت شود.

سوده نجفی؛ عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان جلسه شورا در تذکری با تبریک روز جهانی ماما اظهار کرد: تذکر امروز بنده درباره ضرورت تعیین مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران است که بعد از تغییرات مدیریتی که در سازمان میادین میوه و تره‌بار صورت گرفت، برای این سازمان از دی‌ماه سال گذشته سرپرستی تعیین شده است که هم‌اکنون نیز در حال فعالیت است، ضمن خسته نباشید به ایشان که عملکرد خوبی در این مدت داشته است، از شهردار تهران می‌خواهم وضعیت مدیریت این سازمان را تعیین تکلیف کند.

وی ادامه داد: لازم است شهرداری به بند "د" ماده ۱۳ اساسنامه سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران مصوب آبان ۱۴۰۲ در انتصاب فرد موردنظر توجه کند که در آن قید شده است انتخاب مدیرعامل سازمان از بین افراد واجد شرایط با حداقل مدرک کارشناسی ارشد و داشتن ۵ سال سابقه مدیریتی و اجرایی مرتبط که حداقل ۳ سال آن سابقه کار در شهرداری تهران باشد، سرپرست فعلی سازمان این شرایط را ندارد.

نجفی با اشاره به تغییرات مدیریتی در اداره‌کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری گفت: لازم می‌دانم از زحمات و خدمات حسینی در اداره‌کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تشکر کنم و برای مدیر جدید آرزوی موفقیت دارم.

عضو هیئت رئیسه شورا در تذکر دیگری گفت: به‌استناد بند ۲۳ قانون وظایف شورا‌های اسلامی، همان‌طور که در روز‌های اخیر شاهد بودیم بخشی قابل ملاحظه از پارک لاله که گفته می‌شود ۳ هزار مترمربع است، توسط شهرداری حصارکشی شده و بر اساس اخباری که به‌صورت غیررسمی از شهرداری شنیده‌ایم قرار است در آن مجموعه فرهنگی ساخته شود و تأکید داشتند که ساخت این مجموعه بدون قطع درختان صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: شهرداری منطقه عنوان می‌کند؛ "این اقدام توسط سازمان بوستان‌ها صورت گرفته است، ما نقشی نداشتیم، اما دستور توقف داده‌ایم"، سؤال بنده این است؛ وقتی گفته می‌شود بدون قطع درختان یعنی در این محوطه بزرگ حدود ۳ هزار مترمربع که حصارکشی شده است، هیچ درختی وجود ندارد؟

نجفی ادامه داد: این با واقعیت تطابق ندارد و پارک لاله فاقد فضای این‌چنینی است که در آن درختان تنومند وجود نداشته باشند، البته گویا ظاهراً با پیگیری‌های اعضای شورا دستور توقف هرگونه اقدامی توسط معاون خدمات شهری صادر شده است، اما وجود این حصار و اخباری که در خصوص ساخت‌وساز در این پارک منتشر شده است نگرانی‌هایی برای شهروندان به وجود آورده است.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در پایان گفت: از شهردار تهران می‌خواهم به‌فوریت نسبت به اطلاع‌رسانی درست و دقیق نسبت به این موضوع اقدام کند و دستور دهد حصار‌هایی را که در این پارک کشیده شده است، بردارند.

مطلب مرتبط:

شهردار تهران: حتما در پارک‌ها مسجد می‌سازیم، خوب هم می‌سازیم!

احمد صادقی؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران در دویست و سی و سومین جلسه این شورا گفت: بارش‌های نیمه‌شب جمعه و صبح ۱۵ اردیبهشت ماه در شهرداری منطقه ۱۵ به‌آدرس بزرگراه بعثت نرسیده به میدان بسیج سبب شد یکی از نهر‌های موجود در مسیر به‌واسطه شدت بارش و حجم زیاد آب‌های بالادستی و نیز عدم کشش شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی دچار انسداد و گرفتگی شود.

وی ادامه داد: این امر سبب می‌شود عوامل اجرایی و مدیران خدمات شهری به محل اعزام شوند و کارگران اداره مسیل‌های منطقه جهت رفع گرفتگی داخل منهول شوند، اما به‌طور ناگهانی، فشار آب سبب افتادن یکی از کارگران به داخل شبکه می‌شود و متأسفانه این فرد تا امروز پیدا نشده است، علی‌رغم اینکه آتش‌نشانی زحمات زیادی برای جست‌وجو و پیدا کردن این فرد انجام داده است.

احمد صادقی افزود: من تشکر می‌کنم از زحمات مجموعه خدمات شهری در این چند روز، ولی این زحمات سبب نمی‌شود که موارد و ضوابط ایمنی رعایت نشود.

این عضو شورا گفت: لایروبی مسیل‌ها به‌عنوان چک‌لیست عملیات به مناطق طی سال‌های قبل ابلاغ شده است و اسناد لازم به‌عنوان دستورالعمل استقرار و نظام نگاه‌داشت مدیریت اچ‌اس‌ای در هر منطقه موجود است که با بررسی‌های به‌عمل‌آمده مشخص شده است در این منطقه نیز این دستورالعمل موجود بوده است، از طرفی عدم انجام عملیات در حین بارندگی به‌دلیل شرایط نامساعد اعم از دبی بالای آب و عدم اطلاع از خطراتی که در این شرایط وجود دارد از توصیه‌هایی است که در حوزه خدمات شهری باید مورد توجه قرار گیرد که متأسفانه در حادثه منطقه ۱۵ این مورد رعایت نشده است.

صادقی اضافه کرد: ذکر دو نکته در این حادثه حایز اهمیت است که امیدوارم مجموعه مدیریت شهری به آن توجه داشته باشد؛ نخست آنکه ساختار چی‌اس‌ای در شهرداری تهران نیازمند تقویت است و یک شهر با جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر صرفاً با چند کارشناس در منطقه امکان نظارت بر سیستم ایمنی شهر را ندارد، لذا بایستی این سیستم تقویت و از بخش خصوصی صلاحیت‌دار باید در این بخش استفاده بشود.

وی ادامه داد: نکته دوم که خیلی مهم است؛ موضوع بررسی عدم رعایت دستورالعمل استقرار و نگه‌داشت نظام مدیریت اچ‌اس‌ای در منطقه مذکور است که در صورت رعایت نکردن این نظامات به‌طور حتم می‌بایست با خاطیان چه عوامل پیمانکاران و چه مدیران برخورد قانونی صورت گیرد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی