تیتر امروز

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

دیاکو حسینی: عضویت رژیم صهیونیستی در FATF نباید ما را دلسرد کند

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که عضویت رژیم صهیونیستی در FATF نباید ما را تحت تاثیر قرار دهد،‌گفت: کسانی که مخالف FATF در ایران بودند، به این مساله توجه کنند که ما می‌توانستیم زودتر از آن این پروسه را طی کرده و در این رابطه موفق‌تر عمل کنیم.

کد خبر: ۱۶۴۵۶
۰۹:۱۱ - ۲۴ آذر ۱۳۹۷

دیدارنیوز - دیاکو حسینی درباره اظهارات اخیر دبیر کل سازمان ملل بر ادامه اجرای برجام  گفت: مکانیسم SPV  که امروز به این نام شهرت دارد و ما جزئیات آن را فعلا نمی‌دانیم که شامل چه نوع راه حل‌ها و مکانیسم‌هایی برای رفع مشکلات وضعیت مالی ایران می‌شود لذا باید به سرانجام برسد تا بتوانیم درباره آن قضاوت کنیم.

 آمریکا به دلیل خروج از برجام نمی‌تواند به قطعنامه 2231 استناد کند

وی تصریح کرد: اما آنچه مشخص است، این‌که اروپایی‌ها اراده کافی برای حمایت از برجام را دارند و متوجه اهمیت این مکانیسم مالی در رابطه با تجارت و معاملات خارجی ایران هستند، اما این‌که اروپا بتواند موفق شود و از آسیب‌های آمریکا در امان بماند را باید به آینده موکول کرد که چه اقداماتی را می توانند انجام دهند که این تا اندازه زیادی به نحوه مکانیسم مالی آن‌ها مربوط است.

این‌ تحلیل‌گر ارشد مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: به نظر می‌رسد اظهارات گوترش دبیر کل سازمان  ملل در آستانه جلسه شورای امنیت در رابطه با آزمایش موشکی ایران باشد و نشان دهنده نگاه دبیر کل سازمان ملل است، گرچه در جلسه این شورا و استناد آمریکا کاملا معطوف به قطعنامه 2231 است در حالی که در این قطعنامه هیچ ممنوعیتی برای آزمایش موشکی ایران وجود ندارد.

حسینی خاطرنشان کرد: آمریکا به‌عنوان کسی که از برجام خارج شده نمی‌تواند به قطعنامه 2231 استناد کند و به جهت اخلاقی اجازه این کار را ندارد، زیرا این قطعنامه در حمایت از برجام صادر شده و کسی که از برجام خارج شده نمی‌تواند به آن استناد کند.

وی در ادامه درباره توافق آلمان و فرانسه برای ایجاد ساز و کار مالی ویژه برای ایران هم گفت: آلمان و فرانسه مهم‌ترین کشورهایی هستند که انگیزه بسیار بالایی برای حفظ برجام دارند و طبیعی است اگر قرار باشد در اروپا کشورهایی برای این کار تلاش کنند و هزینه بپردازند، حتما آلمان و فرانسه خواهند بود.

این تحلیل‌گر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: واقعیت این است که این دو کشوری که از برجام حمایت می‌کند از مدت‌ها پیش حتی زمانی که آمریکا در برجام بود، متوجه این موضوع بودند که سایر نگرانی‌های مربوط به ایران را از جمله سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی را جدا از برجام در نظر بگیرند،‌ امروز هم همین کار را انجام می‌دهند،اما باید توجه داشته باشیم آن‌ها ضمن تلاش برای حفظ برجام،‌همچنان در راستای فشارهایی علیه سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی همراهی‌هایی داشته باشند گرچه فکر نمی‌کنم این همراهی‌ها با آمریکا صورت گیرد یعنی اروپایی‌ها تمایلی ندارد چنین فشارهایی را با آمریکا انجام دهند.

عضویت رژیم صهیونیستی در FATF نباید ما را دلسرد کند

حسینی همچنین درباره عضویت رژیم صهیونیستی در FATF اظهار داشت: همان طور که می‌دانید رژیم صهیونیستی وارد شورا شده و عضو رسمی است و دیدگاه و نظرات آن امروز نقش زیادی در رابطه با خروج ایران از لیست سیاه دارد،  بنابراین ممکن است که عضویت رژیم صهیونیستی در این نهاد تا حدودی کار را برای ایران سخت تر کرده  و خروج ایران از لیست سیاه را دشوارتر کرده باشد.

وی تاکید کرد: اما از طرف دیگر این موضوع نباید ما را تحت تاثیر قرار دهد، واقعیت این است کسانی که مخالف FATF در ایران بودند، امروز باید این واقعیت را ببینند که رژیم صهیونیستی در حال تبلیغات است و به عضویت این نهاد مالی در آمده تا بتواند سرمایه‌گذاری خود را انجام دهد، در حقیقت عضویت رژیم صهیونیستی نلاشی برای افزایش قدرت آن در امور اقتصادی است و کسانی که می‌خواهند با این رژیم مبارزه کنند، به این مساله توجه کنند که ما می‌توانستیم زودتر از آن این پروسه را طی کرده و در این رابطه موفق‌تر عمل کنیم.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پایان گفت: هیچ‌کسی در ایران نباید تمایل داشته باشد که رژیم صهیونیستی فضای جذاب‌تری برای سرمایه گذاری در منطقه پیدا کند و آن‌هایی که با عضویت ایران در FATF مخالف هستند باید این حقیقت را درک کنند که رژیم صهیونیستی در حال سبقت گرفتن از ایران بوده و به دنبال جذب سرمایه‌گذاری به بهانه عضویت در این نهاد است، به هر حال فکر می‌کنم این موضوع را نباید ما را دلسرد کند اگر چه ممکن است دشوارتر باشد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی