تیتر امروز

سانحه هوایی ورزقان؛ عزای عمومی در ترکیه، آمریکا تسلیت گفت/ عزاداری در مشهد +ویدیو
سقوط دردناک بالگرد ابراهیم رئیسی در آذربایجان شرقی

سانحه هوایی ورزقان؛ عزای عمومی در ترکیه، آمریکا تسلیت گفت/ عزاداری در مشهد +ویدیو

روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه، بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد و صبح روز دوشنبه رئیس جمعیت هلال احمر از پیدا شدن لاشه بالگرد...
ابراهیم رئیسی تلاش می‌کرد دولتی فراجناحی باشد/امیرعبداللهیان «شهید قدس» است
«دیدارنیوز» در گفت‌وگو با «کنعانی‌مقدم» واقعه شهادت رییس‌جمهوری و هیات همراه را بررسی می‌کند:

ابراهیم رئیسی تلاش می‌کرد دولتی فراجناحی باشد/امیرعبداللهیان «شهید قدس» است

یکی از سیاستمداران در گفت‌وگو با دیدار معتقد است که رییسی با جمع کردن منتقدان و موافقان زیر یک سقف تلاش می‌کرد فراجناحی باشد.
اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد(قسمت اول)
از چشم جهان (۱۵۰)

اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد(قسمت اول)

تازه‌ترین بسته حمایتی در حوزه امنیت ملی آمریکا در قبال اوکراین، که در آوریل امسال تصویب شد، به دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اجازه می‌دهد، برای ادامه حمایت از اوکراین علیه تجاوز روسیه، به تولید...
سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد

آسیا فاجعه‌خیزترین منطقه جهان است

سازمان جهانی هواشناسی در گزارش خود اعلام کرد که هیچ منطقه دیگری روی زمین بیشتر از قاره آسیا فجایع آب‌و‌هوایی را تجربه نمی‌کند.

کد خبر: ۱۶۴۴۴۵
۱۸:۱۷ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳

آسیا فاجعه‌خیزترین منطقه جهان است

دیدارنیوز: سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید میزان رخداد فجایع آب و هوایی در آسیا بیش از هر منطقه دیگری در جهان است.

براساس گزارش جدیدی از سازمان جهانی هواشناسی، هیچ منطقه دیگری روی زمین بیشتر از آسیا فجایع آب‌و‌هوایی را تجربه نمی‌کند.

از موج‌های گرما گرفته تا سیل و طوفان، تغییرات اقلیمی موجب تشدید انواع بلایای طبیعی در سراسر جهان می‌شود. اما این مشکل در آسیا حادتر است. آسیا به دلیل انتشار گاز‌های گلخانه‌ای ناشی از سوخت‌های فسیلی سریع‌تر از میانگین جهانی گرم می‌شود.

آندریا سلستی سالو، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: «تغییرات اقلیمی، فراوانی و شدت این رویداد‌ها را افزایش داده است و به‌طور عمیقی روی جوامع، اقتصاد و مهم‌تر از همه زندگی انسان‌ها و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، تاثیر می‌گذارد. نتیجه‌گیری گزارش هشداردهنده است.»

بسیاری از کشور‌های منطقه در سال گذشته دما‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند. به‌گزارش ورج، در سال گذشته موج گرمای شدید در سراسر چین، آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی گسترش یافت و حداقل یک‌سوم جمعیت جهان را تحت‌تاثیر قرار داد. موج گرمایی که از آوریل تا ژوئن ادامه داشت، در هند موجب مرگ حداقل ۱۱۰ نفر شد. این درحالی است که مرگ‌ومیر ناشی از گرمازدگی اغلب کمتر از حد درنظر گرفته می‌شود.

آسیا فاجعه‌خیزترین منطقه جهان است

در سال ۲۰۲۳ در آسیا ۷۹ فاجعه‌ی مرتبط با آب‌وهوا رخ داد. بیشتر آن‌ها رویداد‌های سیل و طوفان بودند که درمجموع ۹ میلیون نفر از ساکنان را تحت‌تاثیر قرار دادند و حداقل دو هزار نفر را به کام مرگ فرستادند.

گرم شدن جهانی با افزایش تبخیر مقدار رطوبت هوا را افزایش می‌دهد و این امر می‌تواند به بارندگی‌های شدیدتر منجر شود. طوفان‌های گرمسیری نیز می‌توانند انرژی بیشتری را به شکل گرما از اقیانوس‌های درحال گرم شدن دریافت کنند.

براساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی، دمای سطح دریا در سال گذشته در سراسر آسیا به بالاترین حد خود رسید و با ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و گسترش اقیانوس‌ها، افزایش سطح دریا‌ها جوامع ساحلی را نسبت به سیل آسیب‌پذیرتر می‌کند.

در هند، پاکستان و نپال، سیل و طوفان شدیدی که بین ژوئن تا اوت رخ داد، جان حداقل ۶۰۰ نفر را گرفت. طوفان شدید موکا که قوی‌ترین طوفان گرمسیری بود که در دهه گذشته در خلیج بنگال شکل گرفت، موجب مرگ حداقل ۱۵۶ نفر شد.

اگر سیستم‌های هشداردهنده اولیه نبود، ممکن بود افراد بیشتری براثر طوفان موکا کشته شوند. هدف سازمان ملل این است که تا پایان سال ۲۰۲۷ هر فردی در سراسر جهان بتواند پیش از رویداد‌های فاجعه‌بار آب‌وهوایی هشدار‌های اولیه را دریافت کند.

کشور‌های درحال توسعه آسیا بدون داشتن ابزار کافی برای مبارزه با بلایای قابل پیش‌بینی و تشدید اثرات تغییرات اقلیمی، خسارات ناشی از بلایای مرتبط با اقلیم را متحمل می‌شوند. مشارکت بین‌المللی و حمایت مالی از سوی کشور‌های ثروتمند برای توانمندسازی این کشور‌ها در راستای تاب‌آوری و واکنش مؤثر دربرابر اثرات ناعادلانه آب‌و‌هوا ضروری است.

منبع: زومیت

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی