تیتر امروز

انتخابات ۸ تیر؛ ادای احترام پزشکیان به شهدا/ پورمحمدی: درباره بزرگی کوروش تردید ندارم
انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزد‌ها (بروز رسانی می‌شود)

انتخابات ۸ تیر؛ ادای احترام پزشکیان به شهدا/ پورمحمدی: درباره بزرگی کوروش تردید ندارم

انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه در ایران در حالی برگزار می‌شود که شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نامزد از مجموع ۸۰ نفر را تایید کرده است. مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی،...
مناظره انتخاباتی؛ احمد بخارایی مخالف و جهانبخش محبی‌نیا موافق
برنامه انتخاباتی دیدارنیوز؛ موافقان و مخالفان انتخابات ریاست جمهوری

مناظره انتخاباتی؛ احمد بخارایی مخالف و جهانبخش محبی‌نیا موافق

در ادامه برنامه‌های انتخاباتی دیدارنیوز این بار با یک مناظره جذاب بین احمد بخارایی جامعه شناس به عنوان مخالف و جهانبخش محبی‌نیا نماینده ادوار مجلس به عنوان موافق انتخابات، مهمان نگاه‌های گرم...
به‌خاطر بازداشت یک محکوم فراری رخ داد

تنش میان مکزیک و اکوادور به‌دلیل بالا رفتن پلیس از دیوار سفارت!

پلیس اکوادور به قیمت قطع روابط دیپلماتیک از دیوار سفارت مکزیک بالا رفت تا یک محکوم فراری را دستگیر کند. مکزیک اعلام کرده که تمامی کارکنان دیپلماتیک این کشور فورا اکوادور را ترک خواهند کرد.

کد خبر: ۱۶۳۵۲۶
۱۷:۵۰ - ۱۸ فروردين ۱۴۰۳

اکوادور

دیدارنیوز: پس از حمله پلیس اکوادور به سفارت مکزیک در شهر کیتو؛ مکزیک روابط دیپلماتیک خود را با اکوادور قطع کرد. یورش به سفارت مکزیک با هدف دستگیری خورخه گلاس، معاون رئیس جمهور سابق اکوادور انجام شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه مکزیک روز شنبه اعلام کرد که تمامی کارکنان دیپلماتیک این کشور فورا اکوادور را ترک خواهند کرد.

این در حالی است که اکوادور در روز چهارشنبه سفیر مکزیک را به عنوان عنصری نامطلوب تشخیص داد و گفت که او باید فورا این کشور را ترک کند.

نیرو‌های پلیس جمعه شب به سفارت مکزیک در کیتو، پایتخت اکوادور یورش بردند تا معاون سابق رئیس جمهور این کشور را که در آنجا به دنبال پناهندگی بود را دستگیر کنند.

مکزیک این اقدام نیرو‌های پلیس اکوادور را «بی‌حرمتی به قوانین بین المللی» توصیف کرد.

تصاویر ویدئویی نشان می‌دهد که افسران پلیس در اطراف سفارت مکزیک جمع شدند و تعدادی از آن‌ها نیز مسلح بودند. حال آن که بر اساس عرف دیپلماتیک، سفارتخانه‌ها به طور کلی به عنوان اماکن حفاظت شده در نظر گرفته می‌شوند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، نیرو‌های پلیس اکوادور از دیوار و حصار فلزی ورودی سفارت مکزیک بالا می‌روند.

به گفته آلیسیا بارسنا، وزیر امور خارجه مکزیک، تعدادی از دیپلمات‌های این کشور در این حادثه زخمی شدند.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک روز جمعه در حساب رسمی خود در شبکه ایکس گفت که به او اطلاع دادند که «پلیس اکوادور به زور وارد سفارت مکزیک شده» و گلاس را که «که به دلیل آزار و اذیتی که با آن مواجه بود به ما پناه گرفته بود و در حال رسیدگی به پناهندگی خود بود» را با خود بردند.

اکوادور

ماجرا از کجا شروع شد؟

از وقتی که مکزیک تصمیم گرفت به خورخه گلاس، معاون رئیس‌جمهوری سابق اکوادور پناهندگی سیاسی اعطا کند، شکاف بین این دو کشور آمریکای لاتینی نیز به تدریج بالا گرفت.

خورخه گلاس در زمان ریاست جمهوری رافائل کورئا، رئیس‌جمهور چپ‌گرای اکوادور بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ در این مقام بود.

گلاس تا کنون دو بار به اتهام فساد محکوم شده است، ولی خودش معتقد است که تعقیب قضایی او جنبه‌های سیاسی دارد و به همین خاطر در داخل سفارت مکزیک پناه گرفت.

گلاس در دسامبر گذشته پس از صدور حکم بازداشتش به اتهام فساد مالی به سفارت مکزیک پناه برد. در همان سال او در ارتباط با فساد به شش سال زندان محکوم شد. دادستان‌ها گفتند که او ۱۳.۵ میلیون دلار رشوه گرفته است.

اکوادور

روز شنبه، ششم آوریل مصادف با تولد رافائل کورئا نیز هست.

ریاست جمهوری اکوادور در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اکوادور یک کشور مستقل است و ما به هیچ جنایتکاری اجازه نمی‌دهیم آزاد بماند.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی