تیتر امروز

انتخابات ۸ تیر؛ قاضی‌زاده: ادعای حل تمامی مشکلات یعنی هیچ مشکلی رفع نمی‌شود!/ حمایت وزیر سابق نفت از پزشکیان
انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزد‌ها

انتخابات ۸ تیر؛ قاضی‌زاده: ادعای حل تمامی مشکلات یعنی هیچ مشکلی رفع نمی‌شود!/ حمایت وزیر سابق نفت از پزشکیان

انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه در ایران در حالی برگزار می‌شود که شورای نگهبان تنها صلاحیت شش نامزد از مجموع ۸۰ نفر را تایید کرده است. مصطفی پورمحمدی، مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی،...
نیابت فقها فقط در حوزه بیان حکم است نه امر حکمرانی/ ضمانت باور‌های دینی فقط تبشیر و انذار است نه استفاده از قدرت حکومت!
در چهارمین برنامه دیدار اندیشه با محمد هرندی، استاد دانشگاه، محقق و دین‌پژوه مطرح شد:

نیابت فقها فقط در حوزه بیان حکم است نه امر حکمرانی/ ضمانت باور‌های دینی فقط تبشیر و انذار است نه استفاده از قدرت حکومت!

چهارمین برنامه دیدار اندیشه به ادامه گفت‌وگو با محمد هرندی استاد دانشگاه، محقق و دین پژوه در خصوص ارتباط امر حکمرانی با دین و دینمداران اختصاص داشت. این گفت و گوی جذاب را بخوانید و ببینید.
بازتاب گسترده اظهارات امیرحسین بانکی‌پور

سیلی رادیکال‌ها بر چهره حقوق شهروندی

موضوع برخورد‌های تند بر سر حجاب در شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرد؛ برخی تحلیلگران اظهارات امیرحسین بانکی‌پور درباره حجاب را نخستین سیلی طیف‌های تندرو و افراطی مجلس به صورت شهروندان ارزیابی کرده و آن را تبعات عینی سیطره طیف‌های رادیکال در انتخابات مجلس ارزیابی کردند.

کد خبر: ۱۶۲۴۵۲
۰۹:۴۱ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۲

سیلی رادیکال‌ها بر چهره حقوق شهروندی

دیدارنیوز: در شرایطی که هنوز یک هفته از پایان انتخابات اسفندماه ۱۴۰۲ سپری نشده است، تبعات انتخابات غیررقابتی با پایین‌ترین میزان مشارکت در حال نمایان شدن است.

دیروز خبر اظهارات امیرحسین بانکی‌پور، نماینده منتخب اصفهان در خصوص لایحه حجاب و عفاف که در شبکه افق بیان شده بود، بازخورد‌های وسیعی در افکار عمومی پیدا کرد. مهم‌ترین بخش از اظهارات بانکی‌پور مربوط به جریمه ۳ میلیونی شهروندان به دلیل موضوع حجاب و برداشت پول مستقیما از حساب شهروندان بدون هرگونه اطلاعی است. بانکی‌پور در ادامه در خصوص سلبریتی‌ها هم اظهارات عجیبی را طرح کرد. او گفت که سلبریتی‌هایی که به هر نوعی ترویج بی‌حجابی کنند با مصادره امول و جریمه‌های سنگین مانند ممنوع‌الخروجی و ممنوع‌الکاری مواجه می‌شوند.

مطلب مرتبط:

انتقاد از جریمه بی‌حجابی؛ آقای بانکی‌پور! اول ببین جوان ایرانی ۳ میلیون در حسابش هست؟

این اظهارات نماینده اصفهان در شرایطی رسانه‌ای شد که هنوز لایحه حجاب و عفاف در مسیر چند باره مجلس -شورای نگهبان قرار دارد و نشانه‌ای از انعطاف شورای نگهبان در خصوص محتوای این لایحه مشاهده نشده است. اما بانکی‌پور خبر داد که لایحه ظرف ۳ روز آینده در شورای نگهبان تایید و نهایتا اجرایی می‌شود.

۳ تحلیل با یک نتیجه

بلافاصله پس از پخش این برنامه، موضوع برخورد‌های تند بر سر حجاب در شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرد. برخی تحلیلگران این اظهارات را نخستین سیلی، طیف‌های تندرو و افراطی مجلس به صورت شهروندان ارزیابی کرده و آن را تبعات عینی سیطره طیف‌های رادیکال در انتخابات مجلس ارزیابی کردند.

برخی دیگر از فعالان سیاسی هم اعلام کردند، رادیکال‌های جناح راست، دیگر بدون نگرانی از واکنش‌های عمومی منویات افراطی خود را دنبال خواهند کرد و این تصمیم نخستین نشانه از ورود به این هنگامه تازه است. اما سکه واکنش‌ها، یک روی دیگر هم داشت، برخی حقوقدانان عنوان کردند در شرایطی که قانون هنوز مصوب نشده، طرح جزییات آن هیچ معنایی نمی‌تواند داشته باشد.

این دسته از کارشناسان معتقدند احتمالا این فرد این اظهارات را مطرح کرده تا در کشاکش صف‌کشی‌های پساانتخاباتی سهم افزون‌تری در اردوگاه رادیکال‌های جناح راست به دست آورده باشد. نهایتا دسته سوم از تحلیلگران تفسیر متفاوت دیگری از این اظهارات مطرح کردند. این گروه معتقدند جناح راست با طرح این اظهارات در صدا و سیما به دنبال آن است که واکنش‌های عمومی را در خصوص این تصمیم محک بزند. اگر واکنش‌ها فراگیر، وسیع و تند باشد از اجرای آن صرف‌نظر کرده و آن را از دستور کار خارج می‌سازد، اما اگر متوجه شود، واکنش‌ها تند نخواهد بود، با فراغ بال زمینه تصویب، ابلاغ و اجرای این قانون را فراهم می‌سازد.

با عبور از این ارزیابی‌های تحلیلی، نکته مشترک در همه تحلیل‌ها آن است قانونی که مبتنی بر مطالبات مردم و طیف‌های مختلف اجتماعی تهیه نشده باشد، هیچ ضمانتی برای اجرا نخواهد داشت و در لیست قوانین متروکی، چون قانون ماهواره، قانون گشت ارشاد و ... قرار می‌گیرد. باید دید نهایتا این مسیر که تندرو‌ها در بهارستان و پاستور به دنبال تحقق آن هستند چه خواهد شد، آیا افراد و جریاناتی که به دنبال تصویب شاذترین طرح‌ها و لوایح هستند، موفق می‌شوند با عبور از حقوق شهروندی افراد، منویات خود را محقق کنند یا اینکه جامعه ایرانی موفق می‌شود از دل همه این تندروی‌ها، مطالبات خود را محقق کند؟

کارشناسان چه گفتند؟

بازخورد‌های اظهارات بانکی‌پور در شبکه‌های اجتماعی کشور بسیار دامنه‌دار بود. اغلب افراد با نقد این اظهارنظرها، آن را بی‌ارتباط با مطالبات مردم و در راستای دیدگاه‌های طیف اقلیت تندرو ارزیابی کردند. بهرام پارسایی، نماینده مجلس دهم از لیست امید در واکنش به این اظهارات نوشت: «کسانی که ابتدایی‌ترین مراحل تصویب قانون را نمی‌دانند، دین را دکان کرده‌اند! در حالی که لایحه عفاف و ‎حجاب امروز برای بار سوم به شورای نگهبان ارسال شده و هنوز مورد کشمکش مجلس، شورا و افکار عمومی است، بانکی‌پور از تریبون صدا و سیما از اجرای آن طی دو هفته آینده خبر داد!»

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی دولت روحانی از منظر دیگری به این بحث ورود کرد و هشدار داد: «هشدار! دلارزدایی‌تان را دیدیم حالا به ریال‌زدایی افتاده‌اید. به امثال آقای بانکی‌پور بفرمایید: با حساب بانکی مردم بازی نکنید. اگر این زخم سرباز کند شاید دیگر نتوانید آن را از سر باز کنید. نگاهی به آثار قانون جوانی جمعیت بیندازید.»

در ادامه هم سایر چهره‌های سیاسی به بحث ورود کرده و به نقد آن پرداختند. مصطفی فقیهی در این زمینه نوشت: یکی از بینندگان فرهیخته تلویزیون به ما پیام داد که «چرا آب و برق مشترکین بی‌حجاب را قطع نمی‌کنید؟ پس من رای نمی‌دهم.» یکی دیگه هم گفت: «اگه آقای بانکی‌پور زودتر از لایحه درخشان مجلس برای کسر ۳ میلیون از حساب بی‌حجاب‌ها رونمایی می‌کردند، من رای می‌دادم. حیف که یک هفته بعد از انتخابات لو دادند!»

نماینده اصفهان چه می‌گوید؟

بانکی‌پور، نماینده مجلس در برنامه افق با بیان جزییاتی درباره لایحه حجاب و عفاف گفته بود: اگر کسی مرتکب بی‌حجابی شود، جریمه می‌شود. این جریمه مستقیما توسط مامور نیروی انتظامی صورت نمی‌گیرد، بلکه سامانه‌ای است و مبلغ آن ۳ میلیون تومان است. اگر فرد نان‌آور خانواده باشد تا حدی باید در حسابش پول باشد مابقی آن کسر می‌شود اگر در حساب پول نباشد، به عنوان بدهکار حساب خواهد شد. این شخص می‌تواند اعتراض کند و اگر اعتراض وارد بود ۳ میلیون تومانش برمی‌گردد. بار دوم اگر مرتکب شود به دادگاه خواهد رفت!

او همچنین ادامه داد: سخت‌ترین نوع مجازات مربوط به سلبریتی‌هایی است که کشف حجاب کرده‌اند. هم بخشی از اموال‌شان مصادره خواهد شد و هم ممنوع‌الخروج و ممنوع‌التصویر می‌شوند! صفحات‌شان در فضای مجازی نیز بسته می‌شود. تا دو، سه روز دیگر در همین مجلس ریاست مجلس لایحه را به شورای نگهبان می‌فرستد که به احتمال زیاد ایرادی باقی نمانده است. من فکر می‌کنم بعد از عید قابلیت اجرا خواهد داشت.

منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی