تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.
قیمت جذاب برای خرید طلا و سکه کجاست؟

فریز دلار تا انتخابات؛ قیمت در سال آینده رشد می‌کند

مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی درباره وضعیت دلار در ایران گفت: در هفته گذشته، دلار در منطقه ۵۶ هزار و ۱۰۰ تومانی گرفتار شده بود، این در حالی است که حفظ این کف قیمتی برای دلار تا نزدیک انتخابات قابل انتظار بود. بسیاری از تحلیلگران بازار‌های مالی، روند افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دلار را نسبت به قیمت فعلی، برای سال آینده پیش‌بینی کرده اند.

کد خبر: ۱۶۱۷۳۶
۰۹:۵۸ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

فریز دلار تا انتخابات

دیدارنیوز: قیمت دلار نزدیک به دو هفته است که در سه پله میانی کریدور ۵۰ هزار تومانی نوسان دارد. هرچند روند این اسکناس تمایل زیادی به منطقه‌های بالایی کریدور مذکور نشان داده، اما مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی معتقد است که سیاست‌گذار تا قبل از انتخابات یازدهم اسفند مجلس، قیمت این اسکناس را فریز می‌کند.

قیمت دلار با وجود تلاش سیاست‌گذار برای تثبیت، در روند رشد پلکانی قرار دارد و موج‌های افزایشی این بازار، بزرگتر از امواج کاهشی شده است. قیمت اسکناس آمریکایی که با ارزپاشی سیاست‌گذار در منطقه‌ای مشخص نوسان دارد، در روز‌های پایانی سال متاثر از رشد تقاضا به سقف قیمت نزدیک می‌شود و فشرده نگه داشتن فنر قیمت دلار برای سیاست‌گذار سخت‌تر از گذشته شده است.

قیمت دلار در سال آینده ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد می‌کند

در همین راستا، مجتبی دیبا، کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر گرفتاری قیمت دلار در محدوده‌ای مشخص گفت: «در هفته گذشته، دلار در منطقه ۵۶ هزار و ۱۰۰ تومانی گرفتار شده بود، این در حالی است که حفظ این کف قیمتی برای دلار تا نزدیک انتخابات قابل انتظار بود.»

او با اشاره به برخی شایعات در خصوص عدم عرضه ارز سهمیه‌ای از سوی بعضی صرافی‌ها افزود: «در صورت صحیح بودن این موضوع، عملا فضا به سمتی می‌رود که دولت توانی برای تزریق ارز ندارد و می‌خواهد بیشتر از این، دست خود را خالی نکند تا چرخش بازار را در دست داشته باشد.»

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: «بسیاری از تحلیلگران بازار‌های مالی، روند افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دلار را نسبت به قیمت فعلی، برای سال آینده پیش‌بینی کرده اند.»

شرط کاهش قیمت طلا، عبور از حمایت ۲.۷ میلیون تومانی است

دیبا درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: «محدوده قیمتی دو میلیون و ۷۷۰ هزار تومانی تا دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی، مناطق مهمی برای طلای ۱۸ عیار است. در صورتی که قیمت بتواند پایین‌تر از محدوده دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی بیاید، قدرت برگشت به منطقه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را نیز خواهد داشت.»

قیمت ۳۱.۵ میلیون تومانی، محدوده جذاب سکه امامی است

این کارشناس اقتصادی در ادامه به منطقه ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به‌عنوان منطقه‌ای جذاب برای سکه امامی به منظور ورود به بازار طلا اشاره کرد و افزود: «ورود به بازار در منطقه ذکر شده با ریسک به ریوارد معقول سودآور است.»

او افزود: «به نظر می‌رسد قیمت‌ها در بازار طلا، مدتی در همین محدوده‌های فعلی ماندگار باشد؛ حرکت بعدی بازار را می‌توان بعد از انتخابات مشاهده کرد.»

طلای جهانی برای منطقه ۲۰۷۰ دلاری خیز برداشت

دیبا به برگشت قیمت انس جهانی به منطقه ۱۹۹۰ دلاری در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: «با اخباری که به بازار مخابره شد و تورمی که در آمریکا کماکان مشکل‌زاست، به احتمال زیاد، فدرال رزرو با این دیدگاه پیش می‌رود که فعلا کاهش نرخ بهره را به تعویق بیاندازد.»

او افزود: «نکته اساسی اینجاست که بازار به این صرافت افتاده که هرگونه حرکت کاهشی برای انس جهانی نوعی اصلاح تلقی می‌شود. محدوده ۲۰۷۰ دلاری انس جهانی طلا به عنوان منطقه‌ای که بار‌ها قیمت برای شکست آن خیز برداشته، آلارم می‌دهد که برگشت‌های صورت گرفته، استراحت در مسیر صعودی است.»

دیبا گفت: «امکان برگشت قیمت انس جهانی طلا به منطقه قیمتی پایین‌تر با کف ۱۹۰۸ دلاری و سقف ۱۹۳۱ وجود دارد و در صورت برگشت قیمت، شکست محدوده ۲۰۷۰ دلاری اتفاق می‌افتد.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی