تیتر امروز

‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن
افاضات اضافه

‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن

عوام الملک در هفته‌ای که گذشت به رابطه خاص بین عوام و خواص و علاقمندان به خواصیت پرداخته و شعر جالبی سروده است.
مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی
آخرین مناظره انتخاباتی در برنامه زاویه دیدارنیوز، + گزارش عکس

مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی

مناظره آخر؛ در برنامه زاویه دیدارنیوز دو فعال سیاسی از دو جریان شناخته شده کشور درباره جمهوریت، اسلامیت، استقلال، آزادی و انتخابات و همچنین دلایل خود در مورد مشارکت یا عدم مشارکت بحث و گفت‌وگو...
نماینده پیشین مجلس: درباره وعده ۴ میلیون مسکن سکوت کردند/ انتخابات نوعی تجدید بیعت است/ قدرت نه گفتن را پیدا کنیم/ یکی از نزدیکان فقیه شورای نگهبان در کار فروش صلاحیت بود
دومین قسمت از گفت‌وگو با محمود صادقی در برنامه رکن سه دیدارنیوز+ گزارش عکس

نماینده پیشین مجلس: درباره وعده ۴ میلیون مسکن سکوت کردند/ انتخابات نوعی تجدید بیعت است/ قدرت نه گفتن را پیدا کنیم/ یکی از نزدیکان فقیه شورای نگهبان در کار فروش صلاحیت بود

در دومین قسمت از گفت‌وگو با محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس درباره شورای نگهبان، نظارت استصوابی، فهرست روزنه‌گشایی اصلاح‌طلبان و میانه‌روها، انتخابات مجلس دوازدهم و آینده ایران صحبت کردیم.
ابطحی مطرح کرد

انگشت حاکمیت در چشم مردم است/ نگفتم خاتمی به انتخابات نمی‌آید، اما..

محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه من نگفتم خاتمی به انتخابات ورود نمی‌کند، گفت: وقتی که دائما انگشت حاکمیت در چشم مردم است و مردم دچار بحران و مشکل هستند، طبیعی است که نمی‌توان از آن‌ها خواست وارد میدان شده و در انتخابات شرکت کنند.

کد خبر: ۱۶۰۴۲۴
۰۹:۳۸ - ۰۸ دی ۱۴۰۲

نگفتم خاتمی به انتخابات نمی‌آید، اما..

دیدارنیوز: محمدعلی ابطحی، چهره اصلاح‌طلب می‌گوید: خاتمی می‎ تواند یکی از راه‌حل‌های افزایش مشارکت در انتخابات باشد. اما در حال حاضر شرایط وجود ندارد که سکوت خاتمی شکسته شود، برای چه کاری؟ برای جامعه‌ای که ابتدا باید زمینه مشارکت آن فراهم شود، آن وقت سکوت و غیرسکوت مطرح می‌شود، وقتی زمینه مشارکت فراهم نیست، کسی هم در راستای افزایش مشارکت تلاش نمی‌کند، دیگر سکوت و عدم سکوت مفهوم خاصی ندارد.

«امید بخشی به جامعه» این کلید واژه‌ای است که محمد علی ابطحی از آن به عنوان کلید حل مسئله مشارکت در انتخابات یاد می‌کند، اما او بر این باور است که در حال حاضر قدرت در دست افرادی است که به دنبال مشارکت حداکثری نیستند.

عضو مجمع روحانیون مبارز تاکید دارد برای حضور مردم در انتخابات باید شرایطی فراهم شود؛ «امیدبخشی به جامعه با حضور افراد مختلف، تغییراتی در سیاست خارجی که منجر به رفع تحریم شود و یا در فضای فرهنگی حذف فیلترینگ در جامعه و در مجموع اقداماتی که حس تحول از آن‌ها در جامعه ایجاد شود، بسیار موثر است چراکه در هر صورت باید حس خوب به جامعه منتقل شود.»

در ادامه گفتگوی محمدعلی ابطحی، چهره سیاسی اصلاح‌طلب با خبرآنلاین را می‎ خوانید.

*آقای ابطحی! حدود ۲ ماه به انتخابات مجلس دوازدهم باقی مانده، اما موضع احزاب اصلاح‌طلب در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، فکر می‌کنید رویکرد کلان جریان اصلاحات حضور در انتخابات و صندوق محوری باشد یا رویکرد جامعه محوری و بازسازی بدنه رأی در اولویت قرار خواهد گرفت؟

در انتخابات آینده مسئله اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب نیست بلکه مسئله این است که جامعه به صورت عمومی در انتخابات حضور پیدا می‌کند یا خیر، به عبارت دیگر جامعه تمایل به مشارکت و رقابت دارد یا خیر. نکته حائز اهمیت این است که برای مشارکت و رقابت شرایطی لازم است که این شرایط را رهبر انقلاب هم در اول سال و هم اخیراً بر روی آن تأکید داشتند، اما به اعتقاد بنده به دلیل اینکه مجموعه‌ای قدرت را در اختیار دارند، علاقمند نیستند که با مشارکت فراوان حلقه قدرت از آن‌ها خارج شود و به همین دلیل اگر این‌ها علاقمند به رهبری و تبعیت‌کننده از اظهارات ایشان بودند که رهبری در ابتدای سال همین مواردی را گفته بودند که امروز می‌گویند، برای این کار ستادی تشکیل می‌دادند، راهکار‌هایی ارائه می‌کردند، حرف‌های مصلحانی که برای مشارکت بیشتر، آشتی بیشتر مطرح کرده بودند را عملیاتی می‌کردند؛ لذا تصور بنده این است که فرمایشات رهبری درباره انتخابات بر روی زمین خواهد ماند و بدنه قدرت حاکمیت همچنان که از ابتدای سال عزمی برای به وجود آوردن رقابت در آن‌ها مشاهده نمی‌شود که فضای جامعه را متحول کنند، از این پس هم نه می‌توانند و نه می‌خواهند که چنین اقدامی را انجام دهند والا ایجاد رقابت به حس خوب و نفس اجتماعی احتیاج دارد که متأسفانه در حال حاضر فاقد آن حس خوب و نفس اجتماعی است.

*یعنی فکر می‌کنید امیدی به رقابتی شدن فضای انتخابات وجود ندارد؟

در حال حاضر راه‌حلی وجود ندارد و تنها در صورتی می‌توان این اقلیت قدرتمند را کنار زد که فضای رقابتی شکل بگیرد، رقابت هم به مشارکت احتیاج دارد، مشارکت هم به ایجاد فضای اجتماعی متفاوت نیاز دارد که هیچ‌کدام از این موارد عملیاتی نیست.

بنده معتقدم انتخابات این دوره را در قالب اصلاح‌طلب و غیر اصلاح‌طلب نباید ارزیابی کرد مهم‌ترین اتفاق این است که فضای عمومی جامعه به سمت آمادگی بدنه جامعه برای مشارکت حرکت کند، در مشارکتی که در حال حاضر مطرح است، رقابتی وجود ندارد که اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب به دنبال معرفی نیرو‌های خود باشند.

*بعد از بیانات اخیر رهبری هم امیدی وجود ندارد؟

بنده نمی‌توانم پیش‌بینی کنم، اما امکان اینکه بخواهند فضا را به سمت دیدگاه‌های رهبری تغییر بدهند، وجود دارد، به عبارت دیگر می‌توانند نفس جدیدی به جامعه وارد کنند، در حقیقت دیدگاه‌های جدیدی در کاندیداها، شیوه رقابت و سخت‌گیری نکردن بر مردم همگی بر مشارکت مردم در انتخابات موثر است.

به بیان دیگر وقتی که دائما انگشت حاکمیت در چشم مردم است و مردم دچار بحران و مشکل هستند، طبیعی است که نمی‌توان از آن‌ها خواست وارد میدان شده و در انتخابات شرکت کنند.

*فکر می‌کنید شورای نگهبان و هیئت‌های نظارتی فضا را به سمت باز شدن ببرند؟

پیش‌بینی نمی‌کنم شورای نگهبان این کار را انجام دهد.

*یعنی اظهارات رهبر انقلاب درباره انتخابات بر روی عملکرد شورای نگهبان موثر نخواهد بود؟

من پیش‌بینی نمی‌کنم، البته اگر در مسائل و مشکلات معیشتی و حجاب تحولاتی صورت بگیرد هر کدام می‌توانند به حضور بیشتر در انتخابات کمک کنند.

*آقای ابطحی! در انتخابات سال‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ اختلافات میان اصلاح‌طلبان را مشاهده کردیم، در این دوره هم این اختلافات حس می‌شود و در این فضا سکوت آقای خاتمی از جایگاه لیدری جریان اصلاحات را هم شاهد هستیم. فکر می‌کنید بعد از بیانات رهبری احتمال فعال شدن اصلاح طلبان و شکسته شدن سکوت خاتمی وجود دارد؟

خاتمی می‎ تواند یکی از راه‌حل‌های افزایش مشارکت در انتخابات باشد. اما در حال حاضر شرایط وجود ندارد که سکوت خاتمی شکسته شود، برای چه کاری؟ برای جامعه‌ای که ابتدا باید زمینه مشارکت آن فراهم شود، آن وقت سکوت و غیرسکوت مطرح می‌شود، وقتی زمینه مشارکت فراهم نیست، کسی هم در راستای افزایش مشارکت تلاش نمی‌کند، دیگر سکوت و عدم سکوت مفهوم خاصی ندارد.

*یعنی فراهم نبودن زمینه مشارکت باعث شده که خاتمی وارد عرصه انتخابات نشود؟

من نگفتم خاتمی به انتخابات ورود نمی‌کند.

*می‌آید؟

اطلاعی ندارم، اما ابتدا باید فضای انتخابات فراهم باشد. در مجموع جامعه به مشارکت و رقابت نیاز دارد که هر وقت این موارد اتفاق بیافتد، نه تنها خاتمی بلکه رهبران فعال می‌توانند در جامعه تلاش کنند و بخشی از مشکلات را حل کنند.

*پس شما معتقدید در شرایط فعلی زمینه مشارکت در انتخابات فراهم نشده است؟

خیر، زمینه مشارکت در انتخابات فراهم نشده و در شرایط فعلی امیدی به فراهم شدن شرایط برای افزایش مشارکت وجود ندارد. نکته قابل توجه این است امکاناتی وجود ندارد که به فاصله ۲ ماه بتوان قهر جامعه را تبدیل به آشتی کرد.

*منظور شما از امکانات برای تبدیل کردن قهر مردم به آشتی برای حضور در انتخابات چیست؟

تصمیمات کلان در سطح ملی که جامعه حس کند تفاوت‌هایی ایجاد شده، از جمله امکانات برای تبدیل کردن قهر مردم به آشتی آن‌ها است، اما در حال حاضر این تصمیمات کلی هم گرفته نشده است.

*مانند چه تصمیماتی؟

امیدبخشی به جامعه با حضور افراد مختلف، تغییراتی در سیاست خارجی که منجر به رفع تحریم شود و یا در فضای فرهنگی حذف فیلترینگ در جامعه و در مجموع اقداماتی که حس تحول از آن‌ها در جامعه ایجاد شود، بسیار موثر است چراکه در هر صورت باید حس خوب به جامعه منتقل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی