تیتر امروز

‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن
افاضات اضافه

‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن

عوام الملک در هفته‌ای که گذشت به رابطه خاص بین عوام و خواص و علاقمندان به خواصیت پرداخته و شعر جالبی سروده است.
مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی
آخرین مناظره انتخاباتی در برنامه زاویه دیدارنیوز، + گزارش عکس

مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی

مناظره آخر؛ در برنامه زاویه دیدارنیوز دو فعال سیاسی از دو جریان شناخته شده کشور درباره جمهوریت، اسلامیت، استقلال، آزادی و انتخابات و همچنین دلایل خود در مورد مشارکت یا عدم مشارکت بحث و گفت‌وگو...
نماینده پیشین مجلس: درباره وعده ۴ میلیون مسکن سکوت کردند/ انتخابات نوعی تجدید بیعت است/ قدرت نه گفتن را پیدا کنیم/ یکی از نزدیکان فقیه شورای نگهبان در کار فروش صلاحیت بود
دومین قسمت از گفت‌وگو با محمود صادقی در برنامه رکن سه دیدارنیوز+ گزارش عکس

نماینده پیشین مجلس: درباره وعده ۴ میلیون مسکن سکوت کردند/ انتخابات نوعی تجدید بیعت است/ قدرت نه گفتن را پیدا کنیم/ یکی از نزدیکان فقیه شورای نگهبان در کار فروش صلاحیت بود

در دومین قسمت از گفت‌وگو با محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس درباره شورای نگهبان، نظارت استصوابی، فهرست روزنه‌گشایی اصلاح‌طلبان و میانه‌روها، انتخابات مجلس دوازدهم و آینده ایران صحبت کردیم.
دانشمندان برای اولین‌بار کشف کردند

نشانه‌های شکافت هسته‌ای در کیهان

دانشمندان توانستند نشانه‌های شکافت هسته‌ای در کیهان را کشف کنند؛ پیش‌ازاین فرایند شکافت تنها در راکتور‌های هسته‌ای شناخته شده بود.

کد خبر: ۱۶۰۲۱۰
۰۹:۰۸ - ۰۳ دی ۱۴۰۲

نشانه‌های شکافت هسته‌ای در کیهان

دیدارنیوز: دانشمندان شواهد موثقی از شکافت هسته‌ای در کیهان، به‌ویژه در حین ادغام ستاره‌های نوترونی، کشف کرده‌اند. شکافت هسته‌ای با آن‌که بر روی زمین در نیروگاه‌های هسته‌ای فرایندی شناخته‌شده است، اما تا پیش‌ازاین نشانه‌ای از آن در فضا دیده نشده بود. حالا این کشف جدید باور‌های قدیمی را به چالش می‌کشد و فصل تازه‌ای را در درک ما از تشکیل عناصر سنگین در جهان باز می‌کند.

براساس مقاله منتشرشده در Science، تیم تحقیقات آزمایشگاه ملی لس آلاموس و دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، طبق مدل‌ها و مشاهدات خود، اولین نشانه‌های شکافت هسته‌ای در جهان را یافته‌اند. یکی از محققان این پژوهش می‌گوید: «مردم گمان می‌کردند شکافت در کیهان اتفاق می‌افتد، اما تا به امروز، هیچ‌کس نتوانسته آن را ثابت کند.» شکافت هسته‌ای فرایندی کاملاً شناخته‌شده و درواقع اساس نیروگاه‌های هسته‌ای مولد انرژی بر روی زمین است؛ بااین‌حال، پیش‌ازاین در میان ستارگان دیده نشده بود.

نشانه‌های شکافت هسته‌ای در کیهان

کشف شکافت هسته‌ای در کیهان

فرایند دیگری موسوم به همجوشی هسته‌ای وجود دارد که طی آن دو هسته اتمی با هم ترکیب می‌شوند و هسته سنگین‌تری را تشکیل می‌دهند و مقادیر قابل‌توجهی انرژی آزاد می‌کنند. این فرایند باعث تولید انرژی می‌شود و درخشندگی ستاره را حفظ می‌کند. انجام چنین فرایندی در زمین چالش‌های زیادی دارد و درعوض، راکتور‌های هسته‌ای با شکافت هسته‌ای کار می‌کنند که طی آن اتم سنگین‌تر به اتم‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود و مقدار زیادی انرژی آزاد می‌کند.

دانشمندان مدت‌ها گمان داشتند که شکافت در طی ادغام ستاره‌های نوترونی که یکی از آشفته‌ترین رویداد‌های کیهان است، رخ می‌دهد. این ادغام آن‌قدر قوی است که امواجی را در سراسر بافت فضا-زمان ایجاد می‌کند. اکنون، این تیم تحقیقاتی براساس مدل‌ها و مشاهدات، توانستند اولین نشانه‌های شکافت هسته‌ای در جهان را بیابند. این یافته‌ها می‌تواند به حل معمای اینکه عناصر سنگین جهان از کجا آمده‌اند، کمک کند.

دانشمندان متوجه شدند که طی فرایندی به نام «جذب سریع نوترون» یا فرایند r، هسته‌های اتم سنگین‌تر می‌شوند و عناصر فوق‌سنگینی را ایجاد می‌کنند که ناپایدار هستند. سپس این عناصر فوق‌سنگین می‌توانند تحت شکافت قرار گیرند تا به عناصر سبک‌تر و پایدارتر مانند طلا تقسیم شوند.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی