تیتر امروز

آسیب شناسی مناسک حسینی
دیدگاه محمد منصورنژاد، پژوهشگر دینی درباره مناسک حسینی

آسیب شناسی مناسک حسینی

محمد منصورنژاد، محقق و دین پژوه در یادداشتی تحلیلی، مناسک و عزاداری محرم را مورد آسیب‌شناسی قرار داده است.
از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
یک عضو هیات‌رییسه مجلس انقلابی از کلید خوردن ۸ استیضاح در ماه‌های پایانی این دوره خبر داد

استیضاح نمایشی

باتوجه به زمان اندک باقیمانده تا پایان کار مجلس انقلابی و هفته‌ها و ماه‌های پرکاری که نمایندگان پیش‌رو دارند، برخی ناظران معتقدند که موج تازه استیضاح‌ها در واقع نمایشی است با کارگردانی نمایندگان مجلس انقلابی که با اهداف انتخاباتی کلید خورده‌اند.

کد خبر: ۱۵۸۲۰۵
۱۳:۴۴ - ۱۶ آبان ۱۴۰۲

استیضاح نمایشی

دیدارنیوز: یک عضو هیات‌رییسه مجلس انقلابی از ارسال استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش به هیات‌رییسه مجلس خبر داده است.

احمد نادری که در این رابطه با پایگاه خبری-تحلیلی اعتمادآنلاین به گفتگو نشسته، همچنین گفته «بیش از ۸ فقره از استیضاح وزیران دولت در سامانه استیضاح‌های مجلس وجود دارد.» بدین ترتیب در حالی ۸ فقره استیضاح وزیران دولت انقلابی در آستانه اعلام‌وصول قرار دارد که کمتر از ۴ ماه مانده به انتخابات مجلس دوازدهم و ۶، ۷ ماهی نیز بیشتر تا پایان عمر مجلس انقلابی باقی نمانده است. فرصتی کوتاه برای بررسی این تعداد استیضاح، به‌ویژه باتوجه به اینکه مجلس در حال حاضر درگیر رسیدگی و تصویب برنامه هفتم توسعه است و در ماه‌های پایانی سال جاری نیز طبیعتا باید رسیدگی به لایحه بودجه سال آینده کل کشور را در دستور کار قرار دهد.

در حالی این عضو هیات‌رییسه مجلس انقلابی از این تعداد استیضاح سخن گفته که به‌گفته او، «۲ فقره از این ۸ استیضاح، مربوط به یکی از وزیران دولت است» و آن وزیر نیز کسی نیست، مگر «وزیر آموزش‌و‌پرورش» که استیضاحش «توسط علی خضریان نماینده تهران و جلال محمود‌زاده نماینده مهاباد» کلید خورده و به هیات‌رییسه مجلس ارسال شده است.

نادری توضیح بیشتری درباره وضعیت تعداد امضا‌های ۶ استیضاح دیگر نداده و صرفا تاکید کرده که هیچ‌یک از این استیضاح‌ها هنوز به هیات‌رییسه مجلس ارسال نشده‌اند، اما در عین حال تاکید کرده که دو استیضاح دارای حدنصاب که در واقع باید آن‌ها را یک استیضاح در نظر گرفت، «دارای حدنصاب تعداد امضا است.»

این عضو هیات‌رییسه مجلس انقلابی همچنین گفته: «سعی‌مان بر این است که لایحه برنامه هفتم توسعه تا آخر این هفته تمام شود و فعلا بررسی تصمیم‌گیری درخصوص استیضاح وزرا تا پایان برنامه هفتم در دستور کار هیات‌رییسه نیست. این موضوع بعد از اتمام برنامه هفتم بررسی خواهد شد. در حالی که احمد نادری تاکید کرده ۲ فقره از این ۸ استیضاح مربوط به یکی از وزیران کابینه دولت انقلابی است و گفته یکی از نمایندگان تهران و نماینده مهاباد به‌طور جداگانه، طرح استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش را کلید زده‌اند که به‌تازگی یکی از این دو نماینده در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم گفته: «هم‌اکنون بیش از ۵۶ نفر از نمایندگان مجلس طرح استیضاح آقای صحرایی را امضا کرده‌اند.»

جلال محمودزاده با تاکید بر اینکه «عملکرد وزیر آموزش‌و‌پرورش در مدت اخیر به‌ویژه در بحث کمبود معلم در مدارس غیرقابل دفاع است»، گفته: «بعید به نظر می‌رسد نمایندگان از امضا‌های خود برای استیضاح ایشان عقب‌نشینی کنند.» او همچنین تاکید کرده: «هم‌اکنون طرح استیضاح در اختیار هیات‌رییسه مجلس است» و در ادامه خاطرنشان کرده که «احتمالا در یکی از جلسات علنی مجلس در هفته جاری، این طرح توسط هیات‌رییسه اعلام وصول خواهد شد.»

در حالی اخبار مربوط به استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش، ادامه کار رضا‌مراد صحرایی در دولت انقلابی را با چالشی جدی مواجه کرده که اوایل آبان‌ماه یک نماینده دیگر مجلس انقلابی نیز از تلاش خود برای استیضاح یکی از دیگر وزیران دولت انقلابی خبر داده بود. جبار کوچکی‌نژاد که با انتقاد نسبت‌به عملکرد وزیر اقتصاد تاکید کرده: «عدم کارایی لازم در مناطق آزاد باعث شده تا این مناطق از اهداف پیش‌بینی‌شده فاصله گرفته و وزیر اقتصاد باید در این زمینه پاسخگو باشد». وی همچنین گفته بود: «انتصابات رفاقتی-همکلاسی در بسیاری از سازمان‌های وابسته به وزارت اقتصاد از دیگر انتقاد‌ها نسبت‌به عملکرد وزیر اقتصاد است و علاوه‌بر این، وزارت اقتصاد باید پاسخگوی عدم اجرای تبصره‌های ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه باشد.» این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس انقلابی که در این رابطه با خبرگزاری خانه ملت به‌عنوان خبرگزاری رسمی مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشسته بود، تاکید داشت: «باتوجه به مجموع اشکالاتی که در این حوزه وجود دارد، اگر این روند ادامه یابد و رسیدگی به نقد‌های کارشناسی اتفاق نیفتد، بحث طرح استیضاح وزیر اقتصاد مورد پیگیری قرار می‌گیرد.»

با این همه، اما باتوجه به زمان اندک باقیمانده تا پایان کار مجلس انقلابی و هفته‌ها و ماه‌های پرکاری که نمایندگان پیش‌رو دارند، برخی ناظران معتقدند که موج تازه استیضاح‌ها در واقع نمایشی است با کارگردانی نمایندگان مجلس انقلابی که با اهداف انتخاباتی کلید خورده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی