تیتر امروز

فوری؛ حمله ایران به اسرائیل/ مقابله سه کشور غربی با پهپاد‌ها/ تجمع بخشی از مردم تهران
تهران در واکنش به شهادت فرماندهان سپاه در سوریه انتقام می‌گیرد

فوری؛ حمله ایران به اسرائیل/ مقابله سه کشور غربی با پهپاد‌ها/ تجمع بخشی از مردم تهران

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران می‌خواهد به این حمله واکنش نشان دهد و تل‌آویو را «تنبیه» کند.
رییس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران اعلام کرد

اجاره دادن جای پارک خودرو تخلف است!

جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران می‌گوید که اجاره دادن جای پارک خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقیقی یک تخلف آشکار محسوب می‌شود.

کد خبر: ۱۵۸۰۰۳
۱۰:۰۵ - ۱۳ آبان ۱۴۰۲

اجاره دادن جای پارک خودرو تخلف است!

دیدارنیوز: رییس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران با تاکید بر این که اجاره دادن جای پارک خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقیقی یک تخلف آشکار محسوب می‌شود، گفت: براساس آخرین گزارشات دریافتی، سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در حال برگزاری مزایده‌های مربوطه در نقاط مختلف پایتخت برای واگذاری اجرای طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای به پیمانکاران است و تا امروز این طرح در نزدیک به نیمی از مناطق شهر تهران اجرایی شده است.

«سید جعفر تشکری هاشمی»، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران درباره اجاره پارک خودرو توسط افراد حقیقی و حقوقی در برخی معابر شهر تهران توضیح داد: جای پارک خودرو در حاشیه معابر عمومی البته در محل‌هایی که توقف ممنوع محسوب نشود، متعلق به همه شهروندان است و طبق قانون هیچ‌کس حق ندارد که در چنین محل‌هایی، به صورت اختصاصی از حاشیه معبر استفاده کند یا جای پارک اجاره بدهد.

وی افزود: نه‌تن‌ها مغازه‌دارها، رستوران‌دارها، متصدیان استخر‌ها یا باشگاه‌های ورزشی و ... حق ندارند که از حاشیه معبر به عنوان جای پارک اختصاصی استفاده کنند، بلکه ادارات دولتی و نهاد‌های عمومی غیردولتی و حتی خود نهاد‌های وابسته به شهرداری‌ها هم مجاز نیستند که از فضای عمومی مقابل اداره خود به صورت اختصاصی استفاده کنند. در این زمینه هیات عمومی دیوان عدالت اداری حکم صادر کرده است که هیچ شخص حقیقی یا حقوقی، امکان بهره‌برداری از حاشیه معابر عمومی به صورت اختصاصی را ندارد و براساس مقررات راهنمایی و رانندگی نیز در محل‌های که پارک خودرو برای عموم شهروندان مجاز است، هیچ کس نباید جای پارک اجاره بدهد یا از حاشیه معبر به صورت شخصی استفاده کند.

به‌جای برخورد قهری با متخلفان باید به ساماندهی پارک حاشیه‌ای بپردازیم

تشکری هاشمی با تاکید بر این که اجاره دادن جای پارک خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی یک تخلف آشکار محسوب می‌شود، عنوان کرد: شهرداری‌های مناطق و نواحی تهران وظیفه دارند که با هماهنگی مقامات قضایی و در صورت لزوم با کمک گرفتن از نیرو‌های انتظامی با این‌گونه تخلفات برخورد کنند. البته برخورد‌های قهری در سال‌های اخیر با این مساله انجام شده، ولی تا به حال نتیجه قطعی از این برخورد‌ها حاصل نشده است و همچنان شاهد تکرار این تخلف در سطح شهر هستیم؛ بنابراین به نظر می‌رسد برای حل این مساله، بیش از آن که به استفاده از قوه قهریه بپردازیم، باید برای ساماندهی پارک حاشیه‌ای تدبیر کنیم.

عضو شورای شهر تهران در توضیح بیشتر گفت: برای رفع تخلف استفاده‌های اختصاصی از حاشیه معابر و جلوگیری از اجاره دادن جای پارک خودرو توسط متخلفان، باید سیستم‌های پارکبان شامل تجهیزات هوشمند و عوامل انسانی را در حاشیه معابری که اجازه پارک خودرو در آن‌ها وجود دارد، مستقر کنیم تا همه شهروندان بتوانند به صورت عادلانه از جای پارک استفاده کنند. طبیعتا اگر چنین کاری در حاشیه تمام معابر شهر تهران انجام شود، احتمال انجام این‌گونه تخلفات نیز به حداقل می‌رسد. البته قطعا پلیس راهور باید با پارک خودرو در حاشیه معابری که اجازه پارک در آن‌ها وجود ندارد و توقف ممنوع محسوب می‌شود، با اعمال قانون و جریمه کردن برخورد کند.

وی در همین راستا تاکید کرد: اگر صرفا به‌دنبال برخورد قهری با متخلفان باشیم، شاید مساله به صورت موقت در یک نقطه حل شود، اما اصل معضل در سطح شهر ادامه پیدا می‌کند و حتی انجام این تخلف به صورت قارچ‌گونه در نقاط مختلف پایتخت رشد می‌کند. به همین دلیل است که از شهرداری تهران می‌خواهیم هرچه زودتر طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای را در تمام سطح شهر اجرا کند تا متخلفانی که جای پارک اجاره می‌دهند، دیگر امکان جولان دادن در پایتخت را نداشته باشند.

تکلیف شهرداری برای ساماندهی پارک حاشیه‌ای در تمام مناطق تا پایان ۱۴۰۲

تشکری هاشمی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای توسط شهرداری تهران نیز توضیح داد: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری موظف است که تا پایان سال ۱۴۰۲، طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای را با استفاده از نیرو‌های انسانی و تجهیزات هوشمند در تمام مناطق شهر تهران اجرایی کند و بیش از ۴۵۰ هزار محل پارک عمومی در حاشیه معابر پایتخت را سامان بدهد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: براساس آخرین گزارشی که مسئولان شهرداری در این رابطه به ما ارائه کرده‌اند، سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در حال برگزاری مزایده‌های مربوطه در نقاط مختلف پایتخت برای واگذاری اجرای طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای به پیمانکاران است و تا امروز این طرح در نزدیک به نیمی از مناطق شهر تهران اجرایی شده و در سایر مناطق نیز بررسی‌های میدانی و برگزاری مزایده‌های مربوطه در دست اقدام است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از مسئولان سازمان حمل‌ونقل و ترافیک می‌خواهیم اجرای طرح ساماندهی پارک حاشیه‌ای، برگزاری مزایده‌ها، انعقاد قرارداد با پیمانکاران و نصب تجهیزات مربوطه را با سرعت بیشتری پیگیری کنند تا شهرداری تهران بتواند تا پایان امسال، به تعهد خود مبنی بر اجرایی شدن این طرح در تمام نقاط پایتخت عمل کند.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی