تیتر امروز

ملک‌رئیسی:سرنوشت افرادی که سیل برد،معلوم نیست/بحران اصلی خود مدیریت بحران است/ همیشه مردم کمک می‌کنند نه دولت
گزارش دیدار از وضعیت این روز‌های سیل در سیستان و بلوچستان

ملک‌رئیسی:سرنوشت افرادی که سیل برد،معلوم نیست/بحران اصلی خود مدیریت بحران است/ همیشه مردم کمک می‌کنند نه دولت

چند روزی است که استان سیستان و بلوچستان درگیر سیل است و عبید ملک رئیسی، فعال اجتماعی این استان به دیدارنیوز می‌گوید: بحران اصلی خود مدیریت بحران است و دشتیاری بیشترین آسیب را دیده است.
‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن
افاضات اضافه

‌می‌خوای بکن می‌خوای نکن

عوام الملک در هفته‌ای که گذشت به رابطه خاص بین عوام و خواص و علاقمندان به خواصیت پرداخته و شعر جالبی سروده است.
مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی
آخرین مناظره انتخاباتی در برنامه زاویه دیدارنیوز، + گزارش عکس

مشارکت در انتخابات؛ آری، نه!، با حضور مریم اشرفی گودرزی و حسین نقاشی

مناظره آخر؛ در برنامه زاویه دیدارنیوز دو فعال سیاسی از دو جریان شناخته شده کشور درباره جمهوریت، اسلامیت، استقلال، آزادی و انتخابات و همچنین دلایل خود در مورد مشارکت یا عدم مشارکت بحث و گفت‌وگو...
توییتر دارای بالاترین نرخ اطلاعات نادرست است

هشدار اتحادیه اروپا به ایلان ماسک؛ «مراقب کار‌های شما هستیم»

اتحادیه اروپا به ایلان ماسک بابت بالاترین نرخ اطلاعات نادرست در توییتر (شبکه ایکس) هشدار داد و از او خواست که از قوانین جدید برای ممانعت از انتشار اخبار جعلی و تبلیغات روسی پیروی کند.

کد خبر: ۱۵۶۳۹۶
۱۸:۵۷ - ۰۵ مهر ۱۴۰۲

هشدار اتحادیه اروپا به ایلان ماسک؛ «مراقب کار‌های شما هستیم»

دیدارنیوز: پس از آنکه گزارش جدید کمیسیون اروپا نشان داد که شبکه اجتماعی «ایکس» در شش ماهه اول سال ۲۰۲۳ دارای بالاترین پست‌های حاوی اطلاعات نادرست در میان همه پلتفرم‌های بزرگ رسانه‌های اجتماعی است، اتحادیه اروپا به ایلان ماسک هشدار داد که از قوانین جدید برای ممانعت از انتشار اخبار جعلی و تبلیغات روسی پیروی کند.

این گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای به بررسی فعالیت‌هایی پرداخته که پلتفرم‌های بزرگ (از جمله فیسبوک، گوگل، متا، مایکروسافت و تیک‌تاک) در این شش ماه انجام داده‌اند تا برای انطباق خود با قوانین جدید اتحادیه اروپا آماده شوند.

اجرای این قوانین از ماه اوت آغاز شده است.

این گزارش تحقیقاتی که برای اولین بار مقیاس اخبار جعلی را در رسانه‌های اجتماعی در سراسر اتحادیه اروپا آشکار کرده، به بررسی نسبت اطلاعات نادرست به کل اخبار منتشر شده در شبکه‌های متعلق به غول‌های فناوری پرداخته است و تلاش‌هایی که فیسبوک و تیک‌تاک و لینکدین و دیگر شبکه‌های اجتماعی در این مدت برای حذف تبلیغات روسی، سخنان نفرت انگیز، میلیون‌ها حساب جعلی و سایر اطلاعات نادرست انجام داده‌اند را نیز شرح داده است.

ارزیابی‌های این گزارش که با اتکا به معیار‌های قانون جدید خدمات دیجیتال (DSA) انجام شده، نشان داد که در این شش ماه، پس از توییتر نیز شبکه فیسبوک به عنوان یکی از بدترین شبکه‌های اجتماعی حاوی بیشترین حساب‌ها و محتوا‌های جعلی، در جایگاه دوم قرار داشته است.

فیسبوک در حالی در رتبۀ دوم بدترین شبکه اجتماعی قرار گرفته که پیش از این در کنار دیگر غول‌های فناوری از جمله گوگل، تیک‌تاک و مایکروسافت اعلام کرده بود فعالیت‌های خود را با آیین‌نامه جدید اتحادیه اروپا تطبیق خواهد داد تا بتواند به کار در سطح این اتحادیه ادامه دهد.

ویرا ژورووا، کمیسر اتحادیه اروپا و مسئولیت نظارت بر اجرای محدودیت‌های جدید اتحادیه بر فعالیت شبکه‌های اجتماعی، ضمن تاکید بر اینکه شبکه «ایکس» یا همان توییتر پیشین نیز موظف است از قوانین جدید پیروی کند تا در سراسر این اتحادیه با ممنوعیت کاری مواجه نشود، گفت: «آقای ماسک می‌داند که مطابق با قوانین عمل نمی‌کند. این قانون الزاماتی را برای فعالیت شبکه‌های اجتماعی وضع کرده و توییتر نیز باید از این الزامات پیروی کند. پیام من به شبکه اجتماعی "ایکس" این است که ما مراقب کار‌های شما هستیم.»

ژورووا که یک سیاستمدار اهل جمهوری چک است همچنین گفت: «دولت روسیه جنگ دیگری را نیز در فضای مجازی آغاز کرده تا فضای اطلاعاتی ما را با داده‌هایی که نیمی از آن‌ها دروغ هستند آلوده کند تا به این ترتیب تصویری نادرست ایجاد کند که می‌گوید دموکراسی بهتر از خودکامگی نیست.»

بر اساس این گزارش، شرکت مایکروسافت (مالک لینکدین) در این مدت ۶.۷ میلیون حساب جعلی همچنین ۲۴ هزار محتوای جعلی را حذف کرده است.

یوتیوب نیز به اتحادیه اروپا اعلام کرده که بیش از ۴۰۰ کانال درگیر در عملیات نفوذ مرتبط با آژانس تحقیقات اینترنتی تحت حمایت دولت روسیه را حذف کرده است.

تیک‌تاک نیز می‌گوید که تقریباً ۶ میلیون حساب جعلی و ۴۱۰ تبلیغ غیرقابل تأیید را حذف کرده است.

شرکت گوگل نیز از حذف حدود ۳۰۰ سایت مرتبط با نهاد‌های تبلیغاتی دولتی روسیه و بیش از ۱۴۰ هزار تبلیغ کننده سیاسی که هویت آن‌ها قابل تایید نبوده خبر داد.

بر اساس این گزارش، شرکت «متا» فعالیت‌های راستی آزمایی خود را بطور قابل توجهی گسترش داده و اکنون در این زمینه با ۲۶ شریک که ۲۲ زبان در اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهند همکاری می‌کند.

در این گزارش همچنین آمده است که شبکه تیک‌تاک نیز ۸۳۲ فیلم مربوط به جنگ در اوکراین را راستی آزمایی و درنهایت ۲۱۱ فیلم را حذف کرده است.

«جنگ ایده‌ها» و انتخابات اروپایی

اتحادیه اروپا به ویژه نگران ادامه تبلیغات روسیه در رسانه‌های اجتماعی قبل از انتخابات کلیدی اسلواکی در یکشنبه آینده و لهستان در ۱۵ اکتبر است.

به گفته ژورووا، این گزارش شاهد دیگری است که نشان می‌دهد روسیه تا چه اندازه درگیر «جنگ ایده‌ها» شده و اخبار جعلی منتشر شده از سوی کرملین همچنان در پلتفرم‌های بزرگ دست به دست می‌شود.

او همچنین به پلتفرم‌های بزرگ هشدار داد که با توجه به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در سال آینده، نسبت به «خطر انتشار اطلاعات نادرست» بویژه با توجه به پتانسیل‌های هوش مصنوعی مولد هوشیار باشند.

بر اساس یافته‌های این گزارش، اگرچه جنگ در اوکراین اصلی‌ترین هدف در موضوع انتشار اخبار نادرست بود، اما سخنان نفرت‌انگیز درباره مهاجرت، جوامع دگرباشان جنسی و بحران آب و هوا نیز بخش قابل توجهی از این اخبار را تشکیل می‌دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی