تیتر امروز

حسام سلامت:در حال تجربه جنگ داخلی هستیم/سرنوشت جنگ،می‌تواند آینده ما را تعریف کند/ جامعه چندبار به حاکمیت فرصت تغییر داد
گفت و گوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

حسام سلامت:در حال تجربه جنگ داخلی هستیم/سرنوشت جنگ،می‌تواند آینده ما را تعریف کند/ جامعه چندبار به حاکمیت فرصت تغییر داد

"جامعه پلاس" عنوان برنامه جدیدی از دیدارنیوز است که ذیل این برنامه همه دغدغه‌های اجتماعی مانند زنان، محیط زیست، آسیب‌های اجتماعی، مهاجرت، حاشیه نشینی و ..با حضور کارشناسان تحلیل و بررسی می‌شود.
امنیت مراکز هسته‌ای ایران ۱۰۰ درصد برقرار است/ هشدار درباره بیماری روانی در غزه
تنش میان ایران و اسرائیل پس از حمله تروریستی دمشق

امنیت مراکز هسته‌ای ایران ۱۰۰ درصد برقرار است/ هشدار درباره بیماری روانی در غزه

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شنبه شب ۲۵ فروردین‌ماه حملات گسترده پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام...
شاخه‌های زیتون از میان زبانه‌های آتش
یادداشت اختصاصی دیدار؛ چالش ایران و اسرائیل از زاویه‌ای دیگر

شاخه‌های زیتون از میان زبانه‌های آتش

برخی حقایق، معادلات، ملاحظات، مراودات و هماهنگی‌های خاص بین‌المللی در میانه‌های آتش بین ایران و اسرائیل، جان مایه یادداشت اسفندیار عبداللهی است که آینده روابط ایران با آمریکا و اسرائیل را تصویر...
خطر بیماری‌های مزمن

در معرض دود سیگار نباشید!

قرار گرفتن درازمدت در معرض دود سیگار خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی و انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

کد خبر: ۱۵۶۲۱۵
۱۸:۵۷ - ۰۲ مهر ۱۴۰۲

در معرض دود سیگار نباشید!

دیدارنیوز: هیچ میزان ایمن و مناسبی برای قرار گرفتن در معرض دود سیگار وجود ندارد.

به نقل ایندیپندنت، خطر دود سیگار برای افراد غیرسیگاری بسیار زیاد است و میلیون‌ها آمریکایی در معرض خطر دود سیگارند.

بر پایه یافته‌های پژوهشی که در نشریه «تحقیقات نیکوتین و تباکو» منتشر شده است، ۵۶ میلیون بزرگسال آمریکایی بار‌ها در معرض دود سیگار قرار گرفته‌اند و احتمالا یک‌سوم آن‌ها از خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض آن کاملا بی‌خبر بوده‌اند.

بنابر اعلام انجمن سرطان آمریکا، دود دست‌دوم برای افراد غیرسیگاری مانند «سیگار کشیدن غیرارادی» یا «سیگار کشیدن غیرفعال» است و این یعنی که این افراد همانند افراد سیگاری، نیکوتین و مواد شیمیایی سمی تنفس می‌کنند.

محققان دانشگاه فلوریدا داده‌های یک نظرسنجی سراسری از بیش از ۱۳ هزار بزرگسال طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ را بررسی کردند. این نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه را مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها انجام داده بود. جنیفر لورین، استادیار پیامد‌های سلامت و انفورماتیک زیست‌پزشکی، در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: شاید آن‌قدر جزئی است که فراموش کرده‌اید. در معرض دود سیگار بودن به‌اندازه‌ای نیست که دقت و توجه شما را برانگیزد و شاید حتی متوجه نباشید کسی در اطراف شما نیکوتین مصرف می‌کند.

محققان در جست‌وجوی اثری از کوتینین (زیست‌نشانگر دود تنباکو) در خون شرکت‌کنندگان بودند. این ماده پس از ورود نیکوتین به بدن تشکیل می‌شود. آن‌ها اثر نیکوتین را در خون ۵۱درصد از شرکت‌کنندگان شناسایی کردند، اما از این گروه، ۶۷.۷ درصد ادعا کردند که در معرض ویپ یا سیگار قرار نداشته‌اند.

جمعیت آماری مورد مطالعه در معرض دود سیگار قرار گرفتن را کمتر گزارش کردند. بنا به این گزارش، هیچ میزان ایمن و مناسبی برای قرار گرفتن در معرض دود سیگار وجود ندارد. حتی میزان کم دود سیگار در اطرافیان غیرسیگاری نتایج ناخوشایندی در پی دارد. یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: قرار گرفتن درازمدت در معرض دود سیگار خطر بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی و انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی