تیتر امروز

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید
گفت‌وگوی دیدار با رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

دکتر مرادی: آمار اعلامی مجلس درباره رتبه ایران در بیماری هاری، قابل استناد نیست/ طباطبایی: به جای انسان‌ها، سگ‌ها را واکسینه کنید

ارائه یک آمار عجیب و غیرعلمی در مورد شیوع بیماری هاری در ایران، بحث‌برانگیز شده،در همین راستا دیدارنیوز گفت‌و‌گویی با دکتر امید مرادی و مجتبی طباطبایی، رئیس و مدیر ترویجی بیمارستان دامپزشکی تهران...
نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما
نماینده پیشین مجلس در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدارنیوز در برنامه رکن سه

نعیمی‌پور: خاتمی می‌گوید رفراندوم، اما "نیشگون" نمی‌گیرد/ حکومت اسلامی جایگزین جمهوری شده/ انشاالله، در دیدارنیوز با تاجزاده مناظره می‌کنم

محمد نعیمی‌پور در دومین قسمت از گفت‌وگوی اختصاصی خود با دیدارنیوز روش‌ افرادی چون مصطفی تاجزاده و مهدی نصیری را ژورنالیستی و بی‌حاصل دانست و گفت: سیاستمدار باید روشی مستقل از سر و صدای رسانه‌ای...

دستور فوری برای بازگشت ۴۰ نوازنده اخراجی

دو ماه پس از خبر اخراج ۴۰ نوازنده ارکستر سمفونیک تهران که در دوران فعالیت محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد دولت سیزدهم رخ داد، او دستور داده ۴۰ نوازنده اخراج شده از این ارکستر به فعالیت خود ادامه دهند.

کد خبر: ۱۵۵۱۱۴
۰۸:۵۹ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۲

دستور فوری برای بازگشت ۴۰ نوازنده اخراجی

دیدارنیوز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یک جلسه با نمایندگان ۴۰ نوازنده اخراج شده از ارکستر سمفونیک تهران، دستور فوری بازگشت این نوازندگان را صادر و خواستار پیگیری حق و حقوق از دست رفته این نوازندگان شد.

در این جلسه با حضور علیرضا سپهوند (مشاور فرهنگی مدیرعامل ایسنا) یک دیدار دو جانبه میان محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ) و مهدی کلانتری (مایستر کنترباس ارکستر سمفونیک)، ماکان خویی‌نژاد (مایستر ویلنسل)، پژمان اختیاری (نوازنده آلتو) و رامین براتی (نوازنده ترومبون) به عنوان نمایندگان نوازندگان اخراج شده صورت گرفت.

در این دیدار، نمایندگان نوازندگان درباره دغدغه‌های خود صحبت و به بحث و گفتگو با وزیر فرهنگ نشستند و در نهایت محمد مهدی اسماعیلی در پایان این جلسه دستور فوری بازگشت همه ۴۰ نوازنده اخراج شده از سوی بنیاد رودکی را صادر و تاکید کرد که حق و حقوق از دست رفته این نوازندگان باید پیگیری شود.

در این جلسه سید مجید پوراحمدی (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر) نیز حضور داشت و این در حالی بود که اسماعیلی پیگیری ویژه این موضوع را به پوراحمدی واگذار کرد.

ماجرای اخراج ۴۰ نوازنده چیست؟

تیرماه امسال خبر رسید که نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران اعلام کردند، ۴۰ نفر از آن‌ها به‌خاطر مشکلاتی که با منوچهر صهبایی (رهبر مهمان ارکستر) داشتند و البته به علت شرکت نکردن در آزمون نوازندگی ارکستر اخراج شده‌اند.

اما مهدی سالم (مدیرعامل بنیاد رودکی) استفاده از کلمه اخراج را نادرست و بنیاد رودکی هم طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ نوازنده‌ای اخراج نشده است و این افراد در آزمون نوازندگی شرکت نکرده‌اند و حضور و اجرا در ارکستر هم صرفا حق پذیرفته‌شدگان در آزمون نوازندگی است.

بنیاد رودکی این بیانیه را در حالی منتشر کرده بود که تقریبا همه نوازندگان اخراجی از نوازندگان قدیمی ارکستر سمفونیک و چهره‌های بنام موسیقی کلاسیک محسوب می‌شدند.

از طرفی دلیل شرکت نکردن این نوازندگان در آزمون بنیاد رودکی یک اقدام اعتراضی بوده است؛ آن‌ها به تصمیمات هیات ژوری در زمینه نحوه برگزاری آزمون‌ها، اصرار شورای ارکستر‌ها برای آزمون از نوازندگان ثابت و با سابقه ارکستر‌ها طی سال‌های اخیر، کم‌توجهی به مطالبات نوازندگان در حوزه‌های مختلف صنفی و فعالیت‌های مرتبط با آن‌ها در بدنه ارکستر انتقاد داشتند و معتقد بودند در شرایط فعلی باید اول به این موارد توجه کرد.

با این حال بنیاد رودکی بدون توجه به این مطالبات، ۴۰ نوازنده جوان را جایگزین و اجرا‌هایی را نیز روی صحنه برد؛ حالا، اما به نظر می‌رسد که با دستور فوری وزیر فرهنگ ۴۰ نوازنده با سابقه می‌توانند به جایگاه قبلی خود بازگردد.

چرا ارکستر سمفونیک تهران مهم است؟

ارکستر سمفونیک تهران بزرگترین و قدیمی‌ترین ارکستر سمفونیک ایران است. این ارکستر در سال ۱۳۱۲ به وسیله غلامحسین مین‌باشیان و با نام ارکستر بلدیه آغاز به فعالیت کرد. ارکستر سمفونیک تهران در طول سال‌های فعالیت خود بار‌ها اوج و افول را تجربه کرده، اما همیشه پا برجا بوده است.

ارکستر سمفونیک هر کشوری از دیرباز از جمله جذاب‌ترین شاخه‌های زنده و پویا در موسیقی کلاسیک بوده، هست و خواهد بود و ویترین دیپلماسی فرهنگی برای آن کشور محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی