تیتر امروز

آسیب شناسی مناسک حسینی
دیدگاه محمد منصورنژاد، پژوهشگر دینی درباره مناسک حسینی

آسیب شناسی مناسک حسینی

محمد منصورنژاد، محقق و دین پژوه در یادداشتی تحلیلی، مناسک و عزاداری محرم را مورد آسیب‌شناسی قرار داده است.
از چشم جهان (۱۶۰)

"بیمارستان‌ها، قلتگاه کودکان اوکراینی"

ارتش روسیه در هشتم ژولای به یک بیمارستان کودکان اوکراین که خدمات تخصصی درمان سرطان و دیگر امراض ارائه می‌کند، حمله کرد. من به این بیمارستان رفتم تا ببینم چه اتفاقی رخ داده است.
انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد
در هفتمین برنامه دیدار اندیشه با دکتر محمد رضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه مطرح شد:

انقلابیون ۵۷ فهم درستی از اقتصاد نداشتند/ حضور مطالبه گرانه مردم هم به نفع پزشکیان و هم نظام است/ اینکه کسی بگوید عضو حزب و تشکلی نیست افتخار ندارد

با حجت‌الاسلام محمدرضا یوسفی اقتصاددان و استاد دانشگاه و حوزه در هفتمین برنامه دیدار اندیشه در خصوص امکان یا امتناع اقتصاد اسلامی گفت‌وگو کردیم.
بحران گرانی مرغ در ایران

یک سوال از دولت؛ مرغ ۷۳ هزار تومانی کجاست؟

هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های تهران به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده؛ این در حالی است که قیمت مصوب مرغ در اوایل اردیبهشت سال جاری ۷۳ هزار تومان اعلام شد، اما هنوز مرغ با این قیمت را نمی‌توان در مغازه‌ای پیدا کرد!

کد خبر: ۱۵۰۹۴۷
۲۱:۳۰ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

یک سوال از تیم اقتصادی دولت؛ مرغ ۷۳ هزار تومانی کجاست؟

دیدارنیوز: مردم از تنظیم و ثبات قیمت مرغ در بازار ناامیدانه در صف‌های طولانی مرغ منجمد ایستاده‌اند و فقط شنونده اظهارات متولیانی هستند که از عملکرد خود ابراز رضایت دارند، اما صف‌های مرغ و قیمتی که روزانه پر می‌کشد را نمی‌بینند.

طبق مشاهدات میدانی هر کیلو مرغ در خرده‌فروشی‌های تهران به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت مصوب مرغ در اوایل اردیبهشت سال جاری ۷۳ هزار تومان اعلام شد، اما هنوز مرغ با این قیمت را نمی‌توان در مغازه‌ای پیدا کرد.

در حالی مرغ طی هفته‌های گذشته در استان‌های مختلف خبرساز، کمیاب و گران شده است که مسئولان از توزیع مرغ گرم و منجمد برای کنترل بازار خبر می‌دهند، اما همچنان مرغ در بازار نوسان قیمت دارد و مردم باید با هر قیمتی که واحد‌های صنفی تعیین می‌کنند مرغ را خریداری کنند.

طی یک ماه گذشته بازار مرغ در استان‌های مختلف کشور به دلایل مختلف دچار التهاب شد، همین موضوع باعث افزایش قیمت مرغ در برخی از مناطق کشور شد.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که مردم طی روز‌های اخیر برای تأمین گوشت مرغ خود با مشکلات عدیده‌ای رو به رو شده‌اند و گوشت مرغ مورد نیاز مصرف آنان با قیمت بالاتر از نرخ مصوب در بازار به فروش می‌رسد.

رصد هفتگی بازار کالا‌های اساسی حکایت از ادامه نا به سامانی در بازار گوشت مرغ دارد و با افزایش قیمت هر کیلو بیش از ۳۰ هزار تومان مواجه شده است.

متخلفان به دنبال احتکار و جابجایی مرغ

این در حالی است که برخی متخلفان نیز از فضای موجود سوء استفاده کرده و اقدام به احتکار و جابجایی مرغ در استان‌ها می‌کنند.

اگرچه گفته می‌شود که با توافق تجار و وزارت جهاد کشاورزی مشکل بارگیری نهاده‌ها حل شده و کمبودی در سویا و ذرت وجود ندارد و از طرف دیگر جوجه‌ریزی در ماه‌های جاری نیز افزایش یافته، اما بسیاری از مرغداران معتقدند به دلیل افزایش هزینه‌های تولید، قیمت مصوب مرغ باید باز هم افزایش یابد، چندی پیش مسعود امراللهی مدیرکل دفتر بازرسی وزارت جهاد در همین رابطه گفت: قیمت مصوب هرکیلو مرغ برای مصرف کننده ۷۳ هزار تومان بوده و عرضه بالاتر از این نرخ تخلف است.

بازار پُر تلاطم مرغ

محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: تولید کنندگان مرغ گوشتی به قیمت مصوب پایبند هستند، اما عوامل مختلف مانند جوجه یکروزه در مزارع مرغ مادر بیش از قیمت تعیین شده به دست تولید کنندگان مرغ می‌رسد و این موضوع وضعیت قیمت‌ها را تغییر داده است.

به گفته مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی، بازار تا زمانی که به غیر از موضوع تولید مرغ گوشتی، برای سایر عوامل مانند تولید جوجه یکروزه و توزیع مرغ در بازار برنامه و کنترل کافی نباشد، ملتهب خواهد بود.

اما این اظهار نظر‌ها هم نتوانست وضعیت توزیع و قیمت مرغ را در بازار مصرف بهبود ببخشد و این محصول پروتئینی همچنان رویه افزایش قیمت را در سایه بی توجهی دولتمردان پیش گرفته است.

خبری از توزیع مرغ با قیمت مصوب نیست

صف خرید مرغ در مراکز توزیع مرغ همچنان پابرجاست، اما فقط برای توزیع مرغ منجمد! اقشار مختلف جامعه طبق وعده متولیان، مرغ مورد نیاز سفره‌های خود را از میادین میوه و تره بار با قیمت مصوب تهیه می‌کردند، اما از زمان تعیین قیمت مصوب جدید مرغ (کیلویی ۷۳ هزار تومان) دیگر خبری از توزیع مرغ با قیمت تعیین شده در میادین میوه و تره بار نیست.

البته حق مردم خرید مرغ یخ زده با کیلویی ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان نیست. مردم از تنظیم و ثبات قیمت مرغ در بازار ناامیدانه در صف‌های طولانی مرغ منجمد فقط شنونده اظهارات متولیانی هستند که از عملکرد خود ابراز رضایت دارند!

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت مرغ با توجه به نحوه ضعف مدیریت در تولید و توزیع به این زودی‌ها به ثبات نرسد و بار گرانی این محصول هر روز بر دوش مصرف کننده بیشتر شود.

منبع: اقتصاد24
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی