تیتر امروز

اقتصاد، جامعه و مرگ، سه حلقه گمشده در جنگ
دیدار بررسی می‌کند

اقتصاد، جامعه و مرگ، سه حلقه گمشده در جنگ

موضوعی که در میان بروز پدیده جنگ کمتر به آن توجه می‌شود، تاثیرات اجتماعی آن است، از این رو از چند قرن پیش جامعه شناسان توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته و نظرات متفاوتی را بیان کرده اند که در این...
حمله ایران به اسرائیل/ ایران قواعد جدیدی را تحمیل کرد/ سوناک و نتانیاهو امشب صحبت می‌کنند
انتقام پس از حمله تروریستی به کنسولگری

حمله ایران به اسرائیل/ ایران قواعد جدیدی را تحمیل کرد/ سوناک و نتانیاهو امشب صحبت می‌کنند

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شنبه شب ۲۵ فروردین‌ماه حملات گسترده پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام...
گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)
مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه

گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)

در ادامه مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه درباره «گفتمان نظام سلطه جهانی» که سه قسمت قبلی را در دیدارنیوز خواندید، در قسمت چهارم و پایانی می‌توانید پاسخ...
ماست ۱۲۰ هزار تومانی در دولت رئیسی

افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات لبنی در سال مهار تورم! +عکس

در سال مهار تورم، قیمت محصولات لنبی دست کم ۳۰ درصد افزایش داشته و برای نمونه قیمت ماست ۲ کیلویی به ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافته است!

کد خبر: ۱۵۰۸۸۱
۰۸:۴۰ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات لبنی در سال مهار تورم! +عکس

دیدارنیوز: رصد بازار نشان می‌دهد، پس از افزایش قیمت شیرخام در ماه گذشته، قیمت محصولات لنبی دست کم ۳۰ درصد افزایش داشته است.

طبق اعلام صنایع لبنی، درخواست افزایش ۳۵ درصدی قیمت ۴ محصول لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی یعنی شیر بطری کم‌چرب، شیر کیسه‌ای کم‌چرب، ماست ساده ۲. ۵ کیلویی دبه‌ای و پنیر UF چهارصد گرمی نیز به ستاد تنظیم بازار ارسال شده است.

ماه گذشته با تصویب ستاد تنظیم بازار، قیمت خرید شیرخام از دامداران از ۱۲ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان افزایش یافت.

حدود یک ماه از افزایش قیمت خرید شیر خام از دامداران می‌گذرد، رصد بازار نشان می‌دهد، پس از افزایش قیمت شیرخام در ماه گذشته، قیمت محصولات لنبی دست کم ۳۰ درصد افزایش داشته است.

اما به رغم افزایش قیمت محصولات لنبی در بازار، همچنان قیمت مصوب محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی بلاتکلیف است.

این محصولات که شامل، شیر بطری کم‌چرب، شیر کیسه‌ای کم‌چرب، ماست ساده ۲. ۵ کیلویی دبه‌ای و پنیر UF چهارصد گرمی هستند به آن جهت مشمول قیمت‌گذاری می‌شوند که، امکان دسترسی مردم به آن‌ها به عنوان یکی از منابع مهم خوراکی و تأمین سلامت فراهم باشد.

عدم اصلاح قیمت و تشدید خطر سقوط ایران در رتبه جهانی سرانه مصرف لبنیات

کارشناسان معتقدند؛ در حالی که به طور معمول شیرخام ۷۰ درصد از هزینه‌های تولید محصولت لبنی را در بر می‌گیرد عدم اصلاح قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی غیرمنطقی و مشکل ساز است چراکه تولید و عرضه این محصولات را در بازار با چالش جدی مواجه می‌کند. چالشی که می‌تواند سرانه مصرف لبنیات در کشور را بیش از گذشته کاهش دهد.

طبق آمار، ایران هم اکنون کمتر از نصف سرانه جهانی شیر مصرف می‌کند که عدم اصلاح قیمت محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی می‌تواند موجب سقوط ایران به زیر این رتبه شود.

افزایش قیمت در سایر محصولات لبنی

البته کارخانه‌های لبنی در ابتدای ماه جاری، به طور ناگهانی و بدونه تصویب و ابلاغ ستاد تنظیم بازار خود برای افزایش قیمت سایر محصولات لبنی دست به کار شدند. انجمن صنایع لبنی با این عنوان که، بیش از این قادر به حرکت در بلاتکلیفی و تعویق پرداخت نرخ جدید مصوب شیرخام به دامدارای‌ها نیستیم، برای افزایش قیمت محصولات لبنی به اعضا خود چراغ سبز نشان داد.

در واکنش به اقدام انجمن لبنی، مسعود امراللهی، مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی، اعلام کرد: هرگونه افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی بدون مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار تخلف محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

اما این اظهارات، موجب عقب گرد صنایع لبنی نشد و رصد بازار نشان می‌دهد، میانگین افزایش قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شوند، در بازار تا بیش ۳۰ درصد بوده است.

درخواست برای افزایش ۳۵ درصدی محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی

آنگونه که محمدرضا بنی طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران، اعلام کرد: درخواست صنایع لبنی از ستاد تنظیم بازار برای افزایش قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری، حدود ۳۵ درصد است.

وی تصریح کرد: آنالیز ما نشان می‌دهد، محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری یعنی شیر بطری کم‌چرب، شیر کیسه‌ای کم‌چرب، ماست ساده ۲. ۵ کیلویی دبه‌ای و پنیر UF چهارصد گرمی، باید حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت پیدا کند.

بنی طبا افزود: تنها با افزایش ۳۵ درصدی قیمت محصولات لبنی مشمول قیمت‌گذاری است که می‌توانیم هزینه‌های تمام شده تولید را پوشش دهیم.

به گفته وی؛ در صورت عدم موافقت ستاد تنظیم بازار با افزایش ۳۵ درصدی قیمت محصولات لبنی مذکور، دولت برای تداوم تولید باید مابه‌التفاوت قیمت مصوب و قیمت تمام شده تولید را به کارخانه‌های لبنی پرداخت کند.

سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران گفت: اگر دولت حاضر به پرداخت مابه‌التفاوت نباشد کارخانه‌های لبنی چاره‌ای جز توقف تولید این چهار محصول را نخواهند داشت.

بنی طبا معتقد است؛ تولید این محصولات با افزایش کمتر از ۳۵ درصدی قیمت زیان سنگین برای کارخانه‌های لبنی را به دنبال خواهد داشت و تدوام تولید را به خطر خواهد انداخت.

وی همچنین خبر داد: احتمالاً امروز یا فردا در جلسه ستاد تنظیم بازار درباره میزان افزایش قیمت ۴ محصول مشمول قیمت‌گذاری دولتی تصمیم‌گیری و اعلام خواهد شد.

به گزارش دیدارنیوز، در ادامه قیمت‌ انواع ماست را در یک فروشگاه آنلاین مشاهده می‌کنید که در دولت ابراهیم رئیسی به ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات لبنی در سال مهار تورم! +عکس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی