تیتر امروز

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد
گفت‌وگوی ویژه دیدارنیوز با مدیرعامل پیشین ایرنا

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد

عبدالله ناصری مدیرعامل پیشین ایرنا با وجود کسالت و مشکل تکلم و تحرک تحت بیماری ALS، با دیدار گفت‌وگویی انجام داده است که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنیم.
مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت اول)

مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ گفت‌وگوی دیدار با او در دو قسمت منتشر خواهد شد؛ این گفت‌وگو را حتما ببینید.
مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟
از چشم جهان (۱۱۳)؛ بلومبرگ بررسی کرد:

مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی مفصل به درگیری قفقاز پرداخته و اینکه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بار‌ها به خاطر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم جنگیده‌اند.

شناسایی محوطه‌های باستانی با هوش مصنوعی

باستان شناسان دانشگاه بولونیا سیستمی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند مکان‌های باستان شناسی کشف نشده قبلی را در بین النهرین جنوبی شناسایی کند. این فناوری جدید عملیات حفاری و کشف سایت‌های بالقوه مهم را تا حد زیادی تسهیل می‌کند.

کد خبر: ۱۵۰۸۳۰
۱۱:۳۰ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

شناسایی محوطه‌های باستانی با هوش مصنوعی

دیدارنیوز: این روز‌ها فناوری هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در شاخه‌های مختلف علم، کاربرد‌های متعددی پیدا کرده است. مطالعات جدید پژوهشگان در زمینه باستان شناسی و هوش مصنوعی نشان می‌دهد: این فناوری می‌تواند در طبقه بندی اشیاء و متن‌های باستانی، یافتن شباهت ها، ساخت مدل‌های سه بعدی و شناسایی سایت‌های حفاری کمک کند.

محققان این تیم پژوهشی برای بررسی دقیق‌تر قابلیت هوش مصنوعی در شناسایی سایت‌های باستانی کشف نشده، آزمایشی را در استان میسان عراق انجام دادند که در آن الگوریتم هوش مصنوعی به درستی سایت‌های شناسایی نشده را با دقت ۸۰ درصد شناسایی کرد.

گفتنی است طی این تحقیقات یک سیستم هوش مصنوعی با بررسی و آنالیز دقیق هزاران عکس ماهواره‌ای موجود در این رابطه توانست سایت‌های جدیدی را شناسایی کند. به همین دلیل محققان تأکید دارند که برای تجزیه و تحلیل دقیق یک منطقه از نظر دارا بودن سایت‌های بالقوه شناسایی نشده، به منابع زیادی نیاز است، البته با استفاده از یک سیستم هوش مصنوعی خودکار، زمان و تعداد این منابع به شدت کاهش یافته و دقت و نقطه یابی این سایت‌ها نیز به طور بهتری انجام می‌شود.

باستان شناسان ایتالیایی در این رابطه گفتند: روش مورد استفاده ما در حوزه سنجش از دور RS قرار می‌گیرد که نشان دهنده عمل شناسایی یا نظارت بر نقطه مورد نظر از فاصله دور است. در دنیای باستان شناسی، این عملیات با در دسترس بودن تصاویر بیشتر و بهتر از ماهواره‌ها که می‌تواند با منابع اطلاعاتی قدیمی‌تر ترکیب شود، بسیار ارزشمند است.

در این پژوهش، محققان از مجموعه داده‌های متشکل از اشکال برداری استفاده کردند که نشان دهنده مکان‌های باستان شناسی ثبت شده در دشت سیلابی جنوب بین النهرین است. آن‌ها از طریق آموزش، سیستمی را توسعه دادند که قادر به شناسایی و ترسیم مکان‌ها با استفاده از مدل‌های از پیش آموزش دیده برای تقسیم بندی معنایی، تنظیم دقیق تصاویر ماهواره‌ای و عوارض خارجی و اشکال بیرونی قابل مشاهده هر سایت بود.

در نتیجه گیری این مطالعات عنوان شده است که کاربرد‌های بالقوه این روش بسیار گسترده است و فقط به سرعت آن مربوط نمی‌شود بلکه باید به عنوان مکملی ضروری برای تفسیر عکس مبتنی بر روش‌های سنتی در نظر گرفته شود.

شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی Scientific Reports منتشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی