تیتر امروز

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد
گفت‌وگوی ویژه دیدارنیوز با مدیرعامل پیشین ایرنا

از ایرنای ناصری تا ایرنای نادری/ عبدالله ناصری: جمهوری اسلامی، مرگ اسلام سیاسی را تسریع کرد

عبدالله ناصری مدیرعامل پیشین ایرنا با وجود کسالت و مشکل تکلم و تحرک تحت بیماری ALS، با دیدار گفت‌وگویی انجام داده است که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنیم.
مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود
گفت‌و‌گوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با فیلسوف و متفکر معاصر (قسمت اول)

مصطفی ملکیان: مردم در ۱۴۰۱ پیروز میدان بودند/ دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد/ دفاعم از انقلاب ۵۷ اشتباه بود

استاد مصطفی ملکیان، فیلسوف و متفکر معاصر یکی دیگر از مهمانان ویژه فصل جدید برنامه اصل ۲۷ بود؛ گفت‌وگوی دیدار با او در دو قسمت منتشر خواهد شد؛ این گفت‌وگو را حتما ببینید.
مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟
از چشم جهان (۱۱۳)؛ بلومبرگ بررسی کرد:

مسئله قره‌باغ چیست؟ چرا آذربایجان و ارمنستان بر سر آن می‌جنگند؟

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی مفصل به درگیری قفقاز پرداخته و اینکه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بار‌ها به خاطر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم جنگیده‌اند.
دولت سیزدهم به چه چیزی فکر می‌کند؟

افزایش پی در پی قیمت اقلام اساسی؛ زیان یارانه‌بگیران!

در حالی که تورم بالا و گرانی شدید در سال مهار تورم ادامه دارد، یارانه اکثریت یارانه بگیران ثابت باقی مانده است و تنها یارانه مربوط به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

کد خبر: ۱۵۰۶۲۱
۱۰:۵۱ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

افزایش پی در پی قیمت اقلام اساسی؛ زیان یارانه‌بگیران!

دیدارنیوز: با وجود افزایش قیمت کالا‌های اساسی مانند مرغ که از محدوده ۵۰ هزار تومان در سال گذشته به قیمتی برابر ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است، اعتبار کالابرگ الکترونیک تنها برای سه دهک اول (آن هم با شرط) افزایش یافته که به زیان یارانه بگیران است.

پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولت رئیسی با عنوان مردمی سازی یارانه‌ها اقدام به پرداخت یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی کرد. پس از مدتی از اجرای رویه پرداخت یارانه نقدی شاهد اجرای طرح کالابرگ الکترونیک بودیم.

براساس طرح کالابرگ الکترونیک، سرپرست خانوار می‌تواند طی ماه از اعتبار شارژ شده یارانه خود برای خرید کالا‌های اساسی مشخص شده استفاده کند و این اعتبار از یارانه نقدی پرداختی ماه بعد کسر خواهد شد.

این موضوع روندی بود که دولت در سال گذشته در پیش گرفت، اما در سال جاری شاهد افزایش قیمت قابل توجه برخی از اقلام کالا‌های اساسی بودیم. به طور مثال در حوزه مرغ، زمانی یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد که قیمت آن به ازای هر کیلوگیرم در محدوده ۵۰ هزار تومان قرار داشت.

این در حالی است که در حال حاضر قیمت مرغ بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد و دولت تغییری در یارانه نقدی یا اعتبار عموم مردم ایجاد نکرده است. به این ترتیب عملا یارانه اکثریت یارانه بگیران ثابت باقی مانده است و تنها یارانه مربوط به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

تکرار ماجرای زیان یارانه بگیران با ثابت ماندن مبلغ یارانه

یکی از نکات مثبتی که در خصوص طرح کالابرگ الکترونیک از آن یاد می‌شد بحث تضمین حداقل سبد مورد نیاز خانوار بود. در این طرح قرار بود همواره اعتبار لازم برای خرید مقدار مشخصی از هر یک اقلام اساسی مورد نیاز هر فرد را تامین کند که یک طرح مترقی به حساب می‌آمد.

با این وجود عدم افزایش اعتبار برای کلیه اقشار یارانه بگیر براساس افزایش قیمت‌ها مانند آنچه به طور مشخص در بازار مرغ شاهد آن بودیم این مزیت را نیز از طرح کالابرگ حذف می‌کند که به زیان اقشار یارانه بگیر خواهد بود.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی