تیتر امروز

تقی‌پور: اتباع خارجی، در آمار بازماندگان از تحصیل نیستند/ آموزش‌‌و ‌پرورش باید سراغ موسسات مردم‌نهاد برود/ در آموزش استراتژی نداریم
عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور در گفت‌وگوی اختصاصی با دیدارنیوز:

تقی‌پور: اتباع خارجی، در آمار بازماندگان از تحصیل نیستند/ آموزش‌‌و ‌پرورش باید سراغ موسسات مردم‌نهاد برود/ در آموزش استراتژی نداریم

در یکی از سلسله گفت‌وگو‌های ویژه، دکتر اشکان تقی‌پور عضو هیات مدیره مجمع خیرین کشور مهمان دیدارنیوز بود؛ او دلایل و علت بالا رفتن آمار بازماندگان از تحصیل را به طور مفصل توضیح داد.

هشدار امواج ۲.۵ متری و طغیان رودخانه‌ها

سازمان هواشناسی کشور نسبت به افزایش ارتفاع موج تا ۲.۵ متر در جنوب کشور همچنین وقوع رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها در ۱۶ استان هشدار داد.

کد خبر: ۱۵۰۲۱۰
۱۸:۰۲ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۲

هشدار امواج ۲.۵ متری و طغیان رودخانه‌ها

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از وزش باد شدید جنوب غربی - شمال غربی تا ۳۰ نات و افزایش ارتفاع امواج در تنگه هرمز و جزایر شرق خلیج فارس در ساحل و دور از ساحل بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر از پیش‌از ظهر شنبه تا اواخر وقت یکشنبه (۶ و ۷ خرداد) خبر داد.

براثر این مخاطرات جوی احتمال غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد‌های دریایی با شناور‌های سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناور‌های مسافربری و آسیب به تور‌های صیادی وقفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش آسیب‌های احتمالی ناشی از این وضعیت جوی، اجتناب از فعالیت‌های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناور‌های سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌های مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل را توصیه می‌کند.

همچنین این سازمان با صدور هشدار زردرنگ از گذر امواج کم دامنه و رشد ابرهمرفتی، رگبار باران، وزش باد شدید و خیزش گرد وخاک، ریزش تگرگ، رعدوبرق و صاعقه خبر داد.

این وضعیت جوی در روز شنبه (۶ خرداد) در استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، آذربایجان شرقی، ارتفاعات و شرق تهران، نیمه شمالی سمنان، ارتفاعات و دامنه استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، کرمان، یزد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، شمال خراسان رضوی، شمال هرمزگان و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان و روز یکشنبه (۷ خرداد) خراسان شمالی، ارتفاعات و دامنه در مرکز و غرب کرمان، شرق و شمال شرق فارس و ارتفاعات استان‌های سمنان و تهران مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال آبگرفتگی معابربه شکل محدود، احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی وجود دارد.

این سازمان اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفر‌های برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها را لازم می‌داند.

سازمان هواشناسی در ادامه نسبت به افزایش شیو فشاری و وزش باد شدید هشدار داد. این وضعیت جوی روز شنبه (۶ خرداد) برای شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، روز یکشنبه (۷ خرداد) برای جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق کرمان، سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه (۸ خرداد) برای خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود که در پی آن در مناطق مستعد احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

این سازمان احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و خودداری از پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها را توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی