تیتر امروز

سیر صعودی آمار بازماندگان از تحصیل و
گزارش دیدار از بی‌تفاوتی دولت به واقعیت آموزش همگانی

سیر صعودی آمار بازماندگان از تحصیل و "رئیسی" که زیاد نمی‌داند!

از ابراهیم رئیسی گرفته تا وزیر آموزش و پرورش در حالی از دستاورد‌های جدید در آغاز سال تحصیلی با تکیه بر کلمه "ما می‌توانیم" خبر دادند که طبق آمار بیش از ۲۰ درصد دانش آموزان کلاس اولی ثبت نام نکرده‌اند!
نگاه بایدن به منافع اَبَرتوافق؛ با چه هزینه‌ای؟
از چشم جهان (۱۱۳)؛ تحلیل رویترز پیرامون عادی سازی روابط اسرائیل-عربستان

نگاه بایدن به منافع اَبَرتوافق؛ با چه هزینه‌ای؟

دولت بایدن بر تلاش خود برای تحقق "معامله بزرگ" در خاورمیانه که شامل عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان نیز می‌شود، افزوده. واشنگتن معتقد است اگر بتواند موانع مهم را کنار بزند، منافعی مهم کسب خواهد...

بحران دوپینگ در تیم‌ملی تکواندو/ ایران‌نادو: نداشتن اطلاعات کافی عذری نابخشودنی است

پس از مثبت شدن تست دوپینگ دو ملی‌پوش تکواندو کشورمان در مسابقات چین، و ادعای دوپینگ سازماندهی شده از طریق آلودگی غذا، قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) اعلام کرد: اظهار نداشتن اطلاعات کافی برای ورزشکاران ملی و بین المللی عذری نابخشودنی است. مطابق کد وادا، تمامی ورزشکاران به خصوص سطوح ملی و بین‌المللی موظف هستند اطلاعات کافی درباره مقررات مبارزه با دوپینگ و لیست ممنوع داشته باشند.

کد خبر: ۱۴۹۷۹۰
۰۸:۱۶ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲

بحران دوپینگ در تیم‌ملی تکواندو/ ایران‌نادو:

دیدارنیوز: قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در مورد مثبت شدن نمونه دوپینگ دو تکواندوکار تیم‌ملی ایران در رقابت‌های گرنداسلم چین و ادعای دوپینگ سازماندهی شده از طریق آلودگی غذایی ملی‌پوشان تکواندو، توضیح داد.

فرزاد شارکی، درباره مثبت شدن تست دوپینگ دو ملی‌پوش تکواندوی ایران در جریان رقابت‌های گرنداسلم چین و شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولان فدراسیون فدراسیون تکواندو، اظهار کرد: نمونه‌های دوپینگ از سوی نادو چین با دستور فدراسیون جهانی تکواندو از نفرات برتر مسابقات اخذ شده است و پیگیری تخلف صورت گرفته بر عهده آژانس بین‌المللی نمونه‌گیری دوپینگ (ITA) به نیابت از فدراسیون جهانی صورت می‌گیرد.

قانون در مورد دوپینگ چه می‌گوید؟

به گفته وی، مطابق مقررات سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) وجود ماده ممنوع در نمونه ورزشکار، تخلف بند ۲.۱ تلقی شده و بر اساس بند دیگری از مقررات، مسئولیت مطلق ورود هر نوع ماده ممنوع به بدن، صرفا با شخص ورزشکار است. هر نوع ادعا از جمله خرابکاری، تجویز پزشک و حتی مصرف اشتباه ماده ممنوع قابل قبول نیست و بر روند دادرسی و کاهش مجازات بی تاثیر است. قصد و نیت موثر بودن یا نبودن ماده ممنوعه بر عملکرد ورزشی نیز تاثیری بر روند دادرسی و میزان محرومیت ندارد. همچنین اظهار نداشتن اطلاعات کافی برای ورزشکاران ملی و بین المللی عذری نابخشودنی است. مطابق کد وادا، تمامی ورزشکاران به خصوص سطوح ملی و بین‌المللی موظف هستند اطلاعات کافی درباره مقررات مبارزه با دوپینگ و لیست ممنوع داشته باشند، حتی در مواردی که به دلیل بیماری، پزشک دارویی را تجویز کند ورزشکار موظف به بررسی نبود منع مصرف است و مصرف دارو یا روشی ممنوع به هیچ عنوان، مگر در موارد اورژانسی پیش از دریافت مجوز مصرف درمانی از نهاد مبارزه با دوپینگ، مجاز نیست.

اکسی متولون؛ ماده مصرفی دوپینگ تکواندوکاران

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) با بیان اینکه ماده ممنوعه گزارش شده در نمونه تکواندوکاران ایرانی حاضر در مسابقات چین، اکسی‌متولون بوده که در نمونه هر ۲ تکواندوکار ایرانی مثبت گزارش شده و موجب ثبت تخلف دوپینگ برای آن‌ها شده است، خاطرنشان کرد: این ماده دارای کاربرد درمانی بسیار محدود بوده و در بیماران بسیار بدحال سرطانی یا مبتلا به ایدز کاربرد دارد که به ساخت و رشد عضلات بدن، افزایش تعداد گلبول‌های قرمز و کمک به رفع کم‌خونی، ایجاد انرژی بیشتر در بدن، افزایش قدرت و استقامت در بیماران سرطانی و بدحال، بهبود سطح اکسید نیتریک در بدن و افزایش خون‌رسانی منجر می‌شود و در عین حال بسیار پر عارضه و برای افراد سالم مضر است.

شارکی افزود: به طور معمول میزان محرومیت برای مصرف این دسته از مواد ۴ ساله است و به شرط پذیرش تخلف و عواقب آن ورزشکار می‌تواند از یک سال تخفیف برخوردار شود؛ پرونده این دو در مراحل ابتدایی بررسی تخلف است و تا رسیدن به تصمیم نهایی چندین ماه زمان خواهد برد، همچنین علاوه بر محرومیت ورزشی، امتیازات و مدال‌های کسب شده نیز از ورزشکار گرفته می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) با بیان اینکه اکسی متولون قرصی ۵۰ میلی‌گرمی است که معمولا در بدنسازی و به صورت خوراکی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و مصرف آن قطعا مصداق دوپینگ است، عنوان کرد: یکی از کاربرد‌های درمانی اکسی متولون معمولا در بیمارانی است که سرطان خون دارند و مغز استخوان آن‌ها خونسازی ندارد و مصرف این قرص باعث می‌شود میزان گلبول‌های قرمز در بدن افزایش یابد و تحمل خستگی بالاتر برود و فرد دیرتر خسته شود؛ همانطور که قبلا گفته شد اطلاع وجود یا عدم وجود تاثیر مثبت یا منفی ماده بر عملکرد ورزشی فرد، تاثیری بر روند پیگیری تخلف ندارد.

احتمال آلودگی غذایی وجود دارد؟

شارکی با تاکید بر اینکه مسئله آلودگی عمدی یا سهوی غذا یا آب در رابطه با مثبت شدن تست دوپینگ، دلیل موجه و قابل قبولی نیست و فرد متخلف از این ادعا منفعتی نخواهد برد، اظهار کرد: این موضوع در نهایت بر مدت محرومیت ورزشکار بی‌تاثیر است.

جزییات نمونه‌های دوپینگ اخذ شده از تکواندوکاران توسط ایران‌نادو

وی در خصوص اخذ نمونه دوپینگ از سوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) از تکواندوکاران، اظهار کرد: بر خلاف روال معمول که در اولین مرحله اردو‌ها تست گرفته می‌شود، چنین هماهنگی از سوی فدراسیون تکواندو انجام نشد و در اردوی مرحله دوم و حدود ۱۰ روز پس از رقابت‌های گرنداسلم چین از ۲۳ تکواندو کار مرد و زن توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در اردوی تیم‌ملی تکواندو نمونه دوپینگ گرفته شد که به آزمایشگاه کلن آلمان ارسال شده است.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) ادامه داد: انتظار می‌رود حدود ۲ هفته دیگر نتایج نمونه‌ها گزارش شود، ولی تلاش می‌کنیم تا زودتر از زمان معمول، آنالیز‌ها انجام شده و نتایج گزارش شوند، البته نتیجه تست‌های کنترل دوپینگ تهران حتی اگر منفی باشد نیز بر تخلف و تست مثبت قبلی ورزشکار تاثیری ندارد.

شارکی در مورد وضعیت تکواندوکاران دوپینگی، تصریح کرد: با توجه به نوع ماده مصرفی که از گروه استرویید آنابولیک است و بر اساس تعریف لیست ممنوعه، غیر خاص (دارای کاربرد درمانی نادر) قلمداد می‌شود، ورزشکار از زمان گزارش آنالیز مثبت و دریافت ایمیل ابلاغ اولیه تخلف به اجبار از هر نوع فعالیت‌های ورزشی تعلیق خواهد شد و نمی‌تواند در هیچ رقابتی از جمله مسابقات جهانی شرکت کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی