تیتر امروز

فوری؛ حمله ایران به اسرائیل/ ادعای فرانسه: ایران وارد فاز جدیدی از اقدامات بی‌ثبات‌کننده شده است
تهران در واکنش به شهادت فرماندهان سپاه در سوریه انتقام می‌گیرد

فوری؛ حمله ایران به اسرائیل/ ادعای فرانسه: ایران وارد فاز جدیدی از اقدامات بی‌ثبات‌کننده شده است

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران می‌خواهد به این حمله واکنش نشان دهد و تل‌آویو را «تنبیه» کند.
برجام یکی از موضوعات مذاکره با لاوروف است

امیرعبداللهیان: همکاری دفاعی ایران با روسیه علیه هیچ طرفی نیست

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه پس از ورود به مسکو گفت: طبعا همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات در دستور کار مشترک تهران و مسکو است و همکاری‌های ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.

کد خبر: ۱۴۷۲۴۲
۰۸:۵۲ - ۰۹ فروردين ۱۴۰۲

امیرعبداللهیان: همکاری دفاعی ایران با روسیه علیه هیچ طرفی نیست

دیدارنیوز: وزیر خارجه کشورمان برجام را یکی از موضوعات گفت‌وگوهایش با وزیر خارجه روسیه دانست.

حسین امیرعبداللهیان در بدو ورود به مسکو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی براینکه طبق اعلام سخنگوی وزارت خارجه روسیه برجام یکی از موضوعات گفتگو‌ها در دیدار با لاوروف خواهد بود، آیا برجام دستور کار گفت وگوهاست؟ گفت: دریچه مذاکرات در مورد برجام همچنان باز است و یکی از موارد گفتگو‌ها با لاوروف، برجام و بازگشت طرف‌ها به تعهدات‌شان خواهد بود.

وی افزود: در دور جدید گفتگو‌های ایران و ۴+۱ که در وین ماه‌ها به طول انجامید روسیه نقش مهمی ایفا کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: همکاران ما در روسیه همچنان به تلاش خود برای بازگشت همه طرف‌ها به گفتگو‌ها ادامه می‌دهند و طبعا یکی از موضوعات مورد گفتگو‌ها برجام خواهد بود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال دیگری در مورد ابراز نگرانی آمریکا از همکاری دفاعی روسیه و ایران با استناد به ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر دریافت تجهیزات نظارتی و سایبری از روسیه در ازای ارسال پهپاد به این کشور گفت: طبعا همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات در دستور کار مشترک تهران و مسکو است و همکاری‌های ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.

وزیر خارجه در ارزیابی از روابط ایران و روسیه و این که چه موضوعاتی در دیدار با همتای روسی اش باید مورد گفتگو قرار گیرد؟ گفت: ارزیابی مناسبات تهران و مسکو به ویژه در یک سال و نیم گذشته ارزیابی مثبتی است. حجم تبادل تجاری ما در یک و نیم سال گذشته به بیش از ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: پرونده‌های متنوع روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف کاملا فعال شده و دو طرف در تمام بخش‌های همکاری از پیشرفت مناسبات در راستای منافع دو ملت و دو کشور ابراز رضایت داریم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: محور اصلی گفتگو‌ها با لاوروف موضوعات دوجانبه است و هنوز موضوعات زیادی وجود دارد که باید بیش از پیش فعال شود.

وی افزود: در خصوص مسایل منطقه‌ای و بین المللی هم گفتگو خواهیم کرد، از جمله موضوعات مطروحه‌ای که می‌تواند در دستور کار مشترک ما قرار گیرد می‌تواند تمرکز بر بحران‌های موجود در منطقه باشد.

وزیر خارجه درباره محور‌های گفت‌وگوهایش در دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی دوما گفت: دیپلماسی پارلمانی یکی از موضوعات مهم در دستور کار روابط بین الملل و مناسبات دوجانبه کشورهاست. با توجه به این که هم دوما و هم مجلس شورای اسلامی ساز و کار مهمی تحت عنوان کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های دو کشور را در دستور کار داشته‌اند در چارچوب دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی رسمی ما از ظرفیت پارلمانی برای شتاب بخشی به مناسبات استفاده لازم را خواهد کرد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی