تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.
یافته‌های جدید محققان نشان داد

برای فرار از درد مزمن مفاصل؛ مراقب دندان‌هایتان باشید

محققان دانشگاه رایس، در مطالعه اخیر خود نشان داده‌اند، مراقبت از دندان‌ها و مراجعه منظم به دندانپزشک، می‌تواند به کاهش درد مفاصل نیز کمک کند.

کد خبر: ۱۴۶۳۳۵
۰۹:۳۵ - ۱۷ اسفند ۱۴۰۱

برای فرار از درد مزمن مفاصل؛ مراقب دندان‌هایتان باشید

دیدارنیوز: پژوهشگران، پس از بررسی نمونه‌های جمع آوری شده از بیماران مبتلا به رماتیسم مفصلی، شواهدی از وجود باکتری‌های مرتبط با بیماری پریودنتال یافتند.

کشف این ارتباط بین دو بیماری، می‌تواند به توسعه روش‌های درمانی جدید و هدفمندی برای رماتیسم مفصلی، یک بیماری التهابی خود ایمنی که به پوشش مفاصل حمله می‌کند و می‌تواند منجر به مشکلات قلبی، ریوی و چشمی شود، کمک کند.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی، یک بیماری خود ایمنی طولانی مدت، پیش رونده و ناتوان کننده است که باعث التهاب، تورم و درد در مفاصل و سایر اندام‌های بدن می‌شود؛ این بیماری معمولاً مفاصل یکسانی را در دو طرف بدن درگیر می‌کند.

بیماری خود ایمنی، وضعیتی است که در آن سیستم ایمنی، بافت‌های طبیعی بدن را با عوامل خارجی مهاجم اشتباه می‌گیرد و آن‌ها را مورد حمله قرار داده و منجر به التهاب می‌گردد. به همین خاطر آرتریت روماتوئید، می‌تواند باعث ایجاد التهاب در مفاصل، ریه ها، چشم‌ها و یا قلب شود.

پس از اینکه تیم تحقیقاتی هنگام بررسی داده‌های بیماران، میکروب‌هایی را تشخیص دادند که به طور مداوم قبل از عود بیماری، در بیماران تغییر می‌کردند و عمدتاً با بیماری لثه مرتبط بودند، متعجب شدند. یکی از مواردی که در هنگام بحث درباره این موضوع مطرح شد، ایجاد نوعی دهانشویه برای کمک به جلوگیری از عود آرتریت روماتوئید بود.

این یافته‌ها الهام بخش محققان شد تا رویکرد مشابهی را در رابطه با داده‌های بیماران سرطانی در پیش بگیرند. دانشمندان اظهار داشتند: ما امیدواریم که بتوانیم درصورت کشف نشانه‌های میکروبی یا ویروسی خاص در داده‌های بیماران مبتلا به سرطان، مسیر‌های آزمایشی مفیدی را برای کمک به این بیماران شناسایی کنیم.

پژوهشگران افزودند: به عنوان مثال، اگر کانون میکروب‌های خاص و آشنایی در تومور‌ها بیابیم، شاید بتوانیم از این دانش به عنوان وسیله‌ای برای تشخیص سریع‌تر سرطان یا درمان آن به روشی کم تهاجمی یا کم هزینه‌تر استفاده کنیم.

یافته‌های تحقیقاتی در مجله Science Translational Medicine منتشر شده اند.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی