تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارندگی‌ها و خطر آبگرفتگی معابر

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید سامانه بارشی و احتمال آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها و همچنین وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر در جنوب کشور هشدار داد.

کد خبر: ۱۴۶۳۱۰
۱۸:۲۸ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارندگی‌ها و خطر آبگرفتگی معابر

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، از تشدید فعالیت سامانه بارشی، رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف از سه‌شنبه تا شنبه (۱۶ تا ۲۰ اسفند) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در اردبیل، غرب کردستان، کرمانشاه، زنجان، نیمه شمالی ایلام، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، قزوین، البرز، تهران، گیلان و روز چهارشنبه در جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، البرز، تهران، نیمه شمالی و شرق خوزستان و گیلان مورد انتظار است.

همچنین طی روز پنجشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی و شرق خوزستان، قزوین، البرز، نیمه شمالی تهران و جمعه در نیمه‌جنوبی لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه‌شمالی و شرق خوزستان، شرق قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، غرب مازندران و رور شنبه در خراسان رضوی پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی از جمله گاز و برق مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات اجتناب از سفر‌های برون شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، در صورت لزوم به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه را توصیه می‌کند.

وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور

این سازمان همچنین به صدور هشدار سطح زرد از افزایش وزش باد و ارتفاع موج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و در فراساحل ۱.۵ تا ۲متر از اواخر وقت چهارشنبه تا اوایل وقت شنبه (۱۷ تا ۲۰ اسفند) در شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر خبر داد. در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناور‌های سبک، تفریحی، نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناور‌ها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در ساحل و فراساحل پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب و تخریب، اجتناب از عملیات تفریحی، به‌ویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناور‌های سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل را توصیه می‌کند.

بارش باران و خطر طغیان رودخانه‌ها در غالب استان‌های کشور

همچنین سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی و بارش باران، گاهی رعدوبرق، ارتفاعات و مناطق با اقلیم سرد بارش برف، وزش باد شدید موقتی و رخداد مه از سه‌شنبه تا شنبه (۱۶ تا ۲۰ اسفند) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، شمال سمنان، مازندران، گلستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، شمال غرب اصفهان، مرکزی، خراسان شمالی، چهارشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، غرب مازندران، همدان، مرکزی، قم، نیمه شمالی فارس، خوزستان، اصفهان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و پنجشنبه در قم، اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، گیلان، غرب مازندران، سمنان مورد انتظار است.

این شرایط جوی روز جمعه نیز در کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، اصفهان، نیمه شمالی فارس، یزد، بوشهر، شمال غرب و شمال کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات در استان‌های مازندران و گلستان و روز شنبه در خراسان جنوبی، یزد، سمنان، گلستان و نیمه شمالی کرمان پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره جوی کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، احتمال آبگرفتگی معابر به طور محدود، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و در نواحی کوهستانی کولاک برف دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط در سفر‌های برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه را توصیه می‌کند.

وزش باد شدید و کاهش کیفیت هوا در پنج استان

این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زردی دیگر از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در مناطق مستعد همراه با خیزش گردوخاک از سه‌شنبه تا پنجشنبه (۱۶ تا ۱۸ اسفند) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در یزد، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان و چهارشنبه و پنجشنبه در یزد و کرمان مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب و مخاطره احتیاط در تردد، احتیاط در فعالیت کویرنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلو‌های تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی