تیتر امروز

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...
نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب
دیدارنیوز در سال نو بررسی می‌کند

نوروز؛ از سیحون تا فرات، از هند تا حلب

نوروز جغرافیا نمی‌شناسد و امروز در شرق و غرب عالم نوروز را جشن می‌گیرند، از طرفی بیش از بیست کشور در جهان ،خود خاستگاه نوروز هستند. دیدارنیوز در سال نو جایگاه نوروز در جهان را مورد بررسی قرار...
فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد
برنامه هجدهم اصل ۲۷؛ گفت‌وگو با نماینده مجلس ششم/ قسمت پایانی

فاطمه راکعی: اصولگرایان جدید به اصول اخلاقی پایبند نیستند/حسن روحانی ادعای اصلاح‌طلبی نداشت/قانون مدنی نیاز به بازنگری دارد

در برنامه هجدهم "اصل ۲۷" با فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دیدگاه ایشان را درباره حوادث اخیر جویا شدیم؛دومین و آخرین قسمت این گفت‌وگو را بخوانید.
پژوهش‌ها ثابت کرد

احترام به حقوق زنان باعث افزایش عمر مردان می‌شود

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که رعایت حقوق زنان در واقع برای سلامت مردان مفید است، زیرا برابری جنسیتی به هر دو گروه کمک می‌کند تا عمر طولانی‌تری داشته باشند.

کد خبر: ۱۴۶۲۷۷
۰۹:۵۷ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

احترام به حقوق زنان باعث افزایش عمر مردان می‌شود

دیدارنیوز: نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد: در سال ۲۰۲۱ که شاخص شکاف جنسیتی جهانی با ۱۰ درصد بهبود مواجه شد، امید به زندگی زنان ۴.۳ ماه افزایش یافته و در همان زمان، مردان نیز شاهد جهش ۳.۵ ماهه در این حوزه بودند.

بر اساس گزارش دفتر آمار ملی در بریتانیا، بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، امید به زندگی مردان به ۷۹ سال رسیده است، در حالی که امید به زندگی در زنان به ۸۲ سال و ۹ ماه رسیده است. این مطالعه نشان می‌دهد که پرداختن به نابرابری جنسیتی طولانی مدت ممکن است به افزایش طول عمر برای زنان و مردان کمک کند.

دکتر کت پینو گومز (Cat Pinho-Gomes) نویسنده ارشد این مطالعه و پژوهشگر موسسه جورج و امپریال کالج لندن، در این رابطه می‌گوید: بسیاری از عواملی که تعیین کننده، مدت زندگی است، مانند شرایط کار و زندگی، قرار گرفتن در معرض آلودگی، دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، درآمد و حمایت اجتماعی، با تفاوت‌های جنسیتی در سراسر جهان مرتبط است.

محققان می‌گویند: ما شاهد هستیم در جوامعی که به سمت برابری جنسیتی حرکت کرده و زنان فرصت مشارکت کامل‌تر در زندگی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را پیدا می‌کنند، کل جامعه از مزایای آن بهره مند می‌شود.

محققان همچنین دریافتند که برابری جنسیتی در آموزش، قوی‌ترین ارتباط را با طول عمر بیشتر برای مردان و زنان دارد.

پینو گومز در ادامه توضیحاتش می‌افزاید: این موضوع نشان می‌دهد که به ویژه در کشور‌های با درآمد کم و متوسط سرمایه گذاری در آموزش بسیار مهم است. سرمایه گذاری در برابری جنسیتی ممکن است همچنان در حوزه افزایش امید به زندگی، به ویژه برای مردان مفید باشد.

این تیم برای بررسی دقیق این موضوع، از یک شاخص شکاف جنسیتی جهانی بر اساس شاخص توسعه یافته توسط مجمع جهانی اقتصاد استفاده کرد. به گزارش سیناپرس، آن‌ها داده‌ها را در ۱۵۶ کشور بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ تحلیل کرده و سپس از سه عامل از چهار عامل شاخص شکاف جنسیتی جهانی استفاده کردند که وضعیت فعلی و تکامل برابری جنسیتی را معیار قرار می‌دهد. این عوامل شامل مشارکت اقتصادی و فرصت، پیشرفت تحصیلی و توانمندسازی سیاسی هستند.

پینیو گومز در پایان توضیحاتش نتیجه می‌گیرد: مطالعه ما پیامد‌های مهمی برای سیاست گذاران در سراسر جهان دارد، به ویژه زمانی که جهان به تدریج از شوک‌های بی شمار ناشی از همه گیری کووید ۱۹ که تأثیر جنسیتی در حوزه‌های مختلف زندگی داشت، بهبود می‌یابد.

اینک در آستانه روز جهانی زن، فراموش نکنیم که شواهد نشان می‌دهد: افزایش نمایندگی زنان در بخش‌های مختلف به جوامع کمک می‌کند ثروتمندتر و در نتیجه سالم‌تر بوده و امید به زندگی بیشتری داشته باشند.

شرح کامل این مطلب در آخرین شماره مجله PLOS Global Public Health منتشر شده است.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی