تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

گفتگوی امیرعبداللهیان و بورل؛ از جنگ و تحریم تا آژانس

در گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضوعاتی چون تحریم، جنگ اوکراین، تعامل میان آژانس و ایران و .. مورد بحث قرار گرفت.

کد خبر: ۱۴۵۴۶۴
۰۸:۲۷ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

بورل

دیدارنیوز: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صورت تلفنی گفتگو کردند.

به نقل از رسانه وزارت خارجه، در این گفتگو امیرعبداللهیان ضمن اشاره به حضور میلیونی و باشکوه مردم ایران در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از رویکرد برخی کشور‌های اروپایی در حمایت از گروه‌های حامی تروریسم به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان درخصوص سیاست تکراری و منسوخ اعمال تحریم گفت: رفتار ماه‌های اخیر اتحادیه اروپا، ادامه سیاست ناکارآمد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکاست که بیش از پیش تداوم استاندار‌های دوگانه و غیر واقع بینانه توام با استفاده ابزاری از مفاهیم حقوق بشری را اثبات می‌کند.

امیرعبداللهیان همچنین بار دیگر بر ضرورت پایان جنگ در اوکراین تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت آتش بس و پیگیری راهکار‌های دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین تاکید داشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد از منظر جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشور‌ها ضامن بقای صلح پایدار از جمله در اوکراین است و ما با هدف پیشبرد آتش بس و دستیابی به صلح از هیچ کوششی دریغ نکرده‌ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص تعاملات میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص موضوعات پادمانی اظهار داشت: درحال برنامه ریزی برای سفر آژانس به تهران هستیم و ابتکارات مشترکی را در دستور کار داریم.

امیرعبداللهیان افزود: اگر آژانس با نگاه فنی و غیر سیاسی عمل کند، امکان دستیابی به چارچوبی برای حل و فصل موضوع وجود دارد.

جوزف بورل مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن اشاره به مواضع حمایتی اروپا در قبال اوکراین، نسبت به برقراری آتش بس در هفته‌ها یا حتی ماه‌های آتی ابراز بدبینی کرد.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به پیشرفت‌های بعمل آمده در مسیر همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ضرورت تداوم گفتگو‌ها به منظور پیشبرد موضوعات در دستورکار تاکید کرد.

طرفین در این گفتگوی تلفنی در خصوص روابط ایران و اتحادیه اروپا، توافق برای رفع تحریم‌ها، همکاری ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و تحولات اوکراین بحث و تبادل نظر کردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی