تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.

هواشناسی ایران؛ هشدار تقویت فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار تقویت فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان از جمله تهران از احتمال وقوع کولاک، خسارت به کشاورزان و افت فشار گاز خبر داد.

کد خبر: ۱۴۵۰۵۰
۰۸:۳۵ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۱

هواشناسی ایران؛ هشدار تقویت فعالیت سامانه بارشی در ۱۴ استان

دیدارنیوز: بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در جنوب غرب، غرب، شمال غرب، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر، مرکز، شمال شرق و شمال استان‌های فارس و بوشهر بارش برف و باران روی می‌دهد. شدت بارش‌های امروز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، اصفهان، لرستان و شمال و شرق خوزستان است.

فردا در بخش‌هایی از شمال شرق، شرق و دامنه و ارتفاعات زاگرس مرکزی، شمال بوشهر و فارس بارش‌ها ادامه دارد و در برخی مناطق دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر بارش پراکنده روی می‌دهد. شدت بارش‌های فردا برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس و اصفهان است.

سه‌شنبه سامانه بارشی در غرب، مرکز، جنوب غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی فعال است. چهارشنبه ضمن تشدید بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس و شمال شرق، در دامنه‌های البرز، غرب و شمال غرب کشور نیز بارش برف و باران روی می‌دهد.

پنجشنبه بارش پراکنده در نوار شمالی کشور و بخش‌هایی از فارس و بوشهر ادامه دار. از امروز تا چهارشنبه در نوار شرقی کشور، خوزستان، ایلام، اصفهان، فارس، یزد، کرمان و بوشهر وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش دید افقی روی می‌دهد.

توصیف سامانه: سامانه بارشی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد موقتی، رخداد مه.

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳: جنوب آذربایجان غربی، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، نیمه شمالی خراسان رضوی، سمنان، خراسان شمالی، قم، ایلام، خوزستان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴: لرستان، شمال غرب فارس، همدان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات استان‌های گلستان، سمنان، مازندران و شمال شرق تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵: ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، تهران، البرز، غرب سمنان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، احتمال آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق.

توصیه: احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یک‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، وزش باد شدید، گاهی رعدو برق، در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف، احتمال وقوع بهمن و کولاک برف.

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شمال و شرق خوزستان، لرستان، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، همدان، مرکزی، شرق ایلام، کرمانشاه، کردستان، قزوین، البرز، تهران.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، غرب و جنوب اصفهان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵: لرستان، شمال شرق خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، غرب و جنوب اصفهان.

اثر مخاطره: انسداد راه‌های روستایی و اختلال در جاده‌های مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان‌های واقع در رشته کوه زاگرس، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفر‌های بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقال منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفر‌های خارج از شهر، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبرو‌ها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک‌پاشی، توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول.

توصیف سامانه اول: وزش باد نسبتاً شدید، افزایش ارتفاع موج دریا، بارش پراکنده باران

زمان پایان: صبح سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و تا ۲ متر در نواحی دور از ساحل، وزش باد حداکثر ۳۲ نات

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: آسیب به تور‌های صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌های دریایی، خطر غرق شدن شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و آسیب به شناور‌های سنگین.

توصیه: جلوگیری از تردد شناور‌های سبک و فعالیت‌های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری ازخسارت احتمالی به تاسیسات دریایی.

توصیف سامانه دوم: افزایش ارتفاع موج دریا و بارش باران

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

زمان پایان: اوایل وقت چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج ۱ تا ۱.۵ متر در سواحل و تا ۲ متر در نواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵: مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای خزر.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶: مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای خزر.

اثر مخاطره: آسیب به تور‌های صیادی و قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌های دریایی، خطر غرق شدن شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و آسیب به شناور‌های سنگین.

توصیه: جلوگیری از تردد شناور‌های سبک و فعالیت‌های تفریحی، ممنوعیت عملیات غواصی و شنا، جمع آوری تور‌های صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری ازخسارت احتمالی به تاسیسات دریایی.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی