تیتر امروز

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش
گزارش نوروزی دیدار

استوانه حقوق بشر؛ منشور کورش

گرچه در رسانه‌ها به فراوانی درباره استوانه معروف کورش بزرگ، پادشاه هخامنشی سخن گفته شده است، اما مروری مجدد بر تاریخ و محتوای این استوانه گلی که با خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده است، خالی...
فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت
گفت‌وگوی نوزدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت

در برنامه نوزدهم "اصل ۲۷" با فیاض زاهد، استاد تاریخ، جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دلایل بروز حوادث اخیر محور اصلی این گفت‌وگو بود.
مردم از یکدست شدن حکومت عصبانی هستند

منتجب‌نیا: چرا کسی به اعتراض مردم گوش نمی‌دهد؟

رسول منتجب‌نیا، دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی با بیان اینکه مردم به عملکرد مسئولان نقد جدی دارند و از یکدست شدن حکومت عصبانی هستند، گفت: مردم اعتراض دارند که چرا کسی مشکلات اقتصادی و معیشتی آن‌ها را حل نمی‌کند؟ چرا کسی به اعتراض آن‌ها گوش نمی‌دهد؟

کد خبر: ۱۴۴۵۴۳
۰۸:۰۷ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

منتجب‌نیا

دیدارنیوز: دبیرکل حزب جمهوریت ایران اسلامی گفت: مردم اعتراض دارند که چرا کسی مشکلات اقتصادی و معیشتی آن‌ها را حل نمی‌کند؟ چرا کسی به اعتراض آن‌ها گوش نمی‌دهد؟

رسول منتجب‌نیا در گفتگو با ایسنا، با اعتقاد بر اینکه وضعیت کشور مخاطره‌انگیز بوده و بین مردم و حکومت فاصله ایجاد شده، اظهار کرد: اگر این روند ادامه پیدا کرده و تدبیری در نظر گرفته نشود ممکن است شکاف مردم و حکومت بیشتر از شود، اما این شرایط نباید موجب شود افرادی که چهار دهه قبل اموال مردم این کشور را به غارت برده و در دامان دشمن زندگی کرده و بزرگ شده‌اند، هوس بازگشت سلطنت و پادشاهی کنند، زیرا مردم هرچه قدر هم اعتراض داشته باشند، دیگر به سمت خاندانی که ۵۷ سال به این کشور ظلم و تحقیر کرده و اموال و منابعش را به غارت برده‌اند، روی نمی‌آورند.

وی با مقایسه اعتراضات اخیر مردم با مبارزات قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهارکرد: این اعتراضات اخیر با آن مبارزات کاملا متفاوت است؛ چرا که مردم در آن زمان احساس می‌کردند سرنوشت‌شان در اختیار خودشان نیست، بلکه در اختیار قدرت‌های جهانی است. شاه ژاندارم منطقه و نوکر قدرت‌های جهانی بود و اوامر آن‌ها را با اشتیاق اجرا می‌کرد. مردم هم با رهبری امام (ره) قیام کرده و خواستند سرنوشت کشور را خودشان به دست بگیرند.

وی اضافه کرد: در آن مقطع، راه، هدف و رهبری انقلاب مشخص بود در حالیکه اکنون معترضان نه هدف روشنی دارند که توسط مدعیان فرصت‌طلب دنبال شود و نه این مدعیان، صلاحیت و شایستگی رهبری این اعتراضات را دارند. دزد اموال مردم که نمی‌تواند رهبر این مردم شود.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: راه و رهبر معترضان روشن نیست و آن‌ها هم جایگزینی در برابر جمهوری اسلامی ندارند، اما همین معترضان هم راضی نیستند، رژیم ستمشاهی دوباره به قدرت بازگردد، چرا که انواع جنایات و دزدی‌ها توسط آن رژیم انجام شده بود. البته نسل جوان که جنایات ساواک را ندیده است شاید تحت تاثیر القائات رسانه‌های غربی قرار بگیرد و تصور کند خاندان پهلوی دلسوز مردم هستند. من به عنوان کسی که از سال ۴۲ تا ۵۷ انواع ظلم‌ها را از رژیم پهلوی دیده‌ام و حتی دستور قتل من هم توسط ساواک صادر شده بود، به جوانان عرض می‌کنم که اکنون من هم به شرایط موجود اعتراض دارم، اما جوانان مراقب باشند تا فریب این افراد را نخورند.

منتجب‌نیا با اشاره به ریشه‌های اعتراضات مردم، ادامه داد: مردم اعتراض دارند که چرا کسی مشکلات اقتصادی و معیشتی آن‌ها را حل نمی‌کند؟ چرا کسی به اعتراض آن‌ها گوش نمی‌دهد؟ مردم از یکدست شدن حکومت عصبانی هستند. از اینکه در بین مسئولان، افراد ناکارآمد و نابلد حضور دارند، ناراحت‌اند. از اینکه رسانه ملی گزارش غلط می‌دهد، عصبانی هستند.

منتجب‌نیا همچنین گفت: در ترکیب دولت مخصوصا ستاد اقتصادی دولت باید تجدیدنظر انجام شود. اگر تحول واقعی در این بخش رخ دهد، مشکلات اقتصادی هم سامان خواهد یافت. خاتمه دادن به برخورد‌های تند، محدودشدن نظامیان به اجرای وظایف و مسئولیت‌های خود، مردمی‌شدن صداوسیما و بیان انتقادات مردم از این رسانه، رفع رسمی حصر، برخورد با چاپلوسان در هر تریبونی، جابجایی برخی ائمه جمعه که موجب عصبانیت مردم می‌شوند می‌تواند پاسخ مناسبی به اعتراضات مردم باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پایان با بیان اینکه اگر این پیشنهادات اجرایی شود، بسیاری از معترضین دست از اعتراض بر می‌دارند، اظهار کرد: مردم با وجود همه اعتراض‌ها، نظام را قبول دارند، اما عملکرد‌ها را قبول ندارند. مردم، رژیم پهلوی را پوسیده و وابسته به استکبار می‌دانستند، اما در حال حاضر اکثریت مردم، اصل نظام را قبول دارند، اما به عملکرد مسئولان نقد جدی دارند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی