تیتر امروز

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است
قسمت دوم گفت‌وگوی فیض‌الله عرب‌سرخی در برنامه پنجم رکن سه

عرب‌سرخی: حتما نهاد دین باید از نهاد دولت جدا باشد / دین امری اختیاری است

فیض‌الله عرب‌سرخی در دومین قسمت از گفت‌وگوی خود با دیدار در برنامه رکن سه، به موضوعاتی چون سکولاریسم، ملی‌گرایی و نحوه شرکت در انتخابات پرداخته است.
عوام امیدوارند از شروع امسال خوشحال بشوند‎‎
افاضات اضافه

عوام امیدوارند از شروع امسال خوشحال بشوند‎‎

شاید در میان خواص هم کمتر کسی به اندازه عوام‌الملک تعهد و مسئولیت‌پذیری داشته باشد که در تعطیلات نوروز نیز لحظه‌ای از رصد امور و نقد عملکرد مقامات دست برنداشته است. این هم تحفه نوروزی عوام...
بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم
 گفت‌وگوی بی‌تعارف دیدار با بیژن بیرنگ درباره زن، زندگی و ایران

بیرنگ: زن را حذف کنیم یعنی وطن را حذف کردیم/ درون من بیرنگ است/ از من پشیمان‌تر‌ها زیادند/ جمعا ۵ سال برنامه ساختم

برای بینندگان تلویزیون در دهه‌های ۶۰ و ۷۰، نام بیژن بیرنگ یادآور روز‌های اوج در جذب مخاطبان میلیونی است، روز‌هایی که از آن‌ها تنها خاطرات شیرین باقی مانده. در گفت‌وگوی دیدار در مورد امروز و دیروز...
پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده در کتاب خاطراتش نوشت

آمریکا مانع جنگ هسته‌ای بین هند و پاکستان شد

پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش نوشته که ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ مانع از جنگ هسته‌ای بین دو کشور هند و پاکستان شده است.

کد خبر: ۱۴۴۲۳۰
۲۱:۴۵ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱

پمپئو: آمریکا از جنگ هسته‌ای بین هند و پاکستان جلوگیری کرد

دیدارنیوز: مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا در کتابی که روز سه‌شنبه منتشر شد، نوشته است که هند و پاکستان در سال ۲۰۱۹ به یک جنگ هسته‌ای نزدیک شده بودند، اما مداخله آمریکا مانع از این جنگ شده است.

وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطراتش تحت عنوان «هرگز کوتاه نیا: مبارزه برای آمریکایی که دوستش دارم» نوشت: «فکر نمی‌کنم جهان به درستی بداند که هند و پاکستان تا چه حد به یک جنگ هسته‌ای در فوریه ۲۰۱۹ نزدیک شده بودند.»

این تنش زمانی اتفاق افتاد که هند در پی کشته شدن ۴۱ سربازش در کشمیر به دست شبه‌نظامیان پاکستان، حملات هوایی را به خاک این کشور آغاز کرد و در پی آن پاکستان یک هواپیمای جنگی هندی را سرنگون کرد و خلبان آن را به اسارت گرفت.

پمپئو نوشت: «برای نشست بین ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به هانوی رفته بودم. در محل اقامتم خواب بودم که با یک تماس فوری از یک مقام ارشد هندی از خواب بیدار شدم. او به من گفت پاکستان در حال آماده کردن سلاح‌های هسته‌ای خود برای حمله است و مقامات هندی نیز در حال بررسی آماده سازی سلاح‌های خود بودند.»

پمپئو در کتابش مدعی شده است که از این مقام هندی که نامش در کتاب ذکر نشده است خواست کاری انجام ندهد و یک دقیقه به آن‌ها فرصت دهند تا همه چیز را حل کنند.

به گفته او اگر آمریکا این دو کشور را برای خودداری از جنگ متقاعد نمی‌کرد هیچ کشور دیگری نمی‌توانست کاری را که آن‌ها در آن شب انجام داده‌اند برای جلوگیری از یک نتیجه وحشتناک انجام دهند.

هند در سال ۱۹۷۴ میلادی با انجام اولین آزمایش هسته‌ای خود در صحرای راجستان در غرب این کشور و نزدیک مرز پاکستان مدعی شد پس از امریکا، اتحاد جماهیر شوروی سابق، فرانسه، بریتانیا و چین، ششمین کشوری است که از قدرت هسته‏‌ای برخوردار است. این کشور چندی بعد یعنی در سال ۱۹۹۸ نیز آزمایش هسته‏‌ای دیگر انجام داد و عملاً موفق به ساخت بمب هسته‏‌ای شد.

به این ترتیب، هند، با توجه به منازعه طولانی خود با پاکستان، قدرت نظامی و سیاسی خود را افزایش داد. این امر تلاش پاکستان را نیز برانگیخت و پس از چندی این کشور هم به جمع دارندگان بمب هسته‏‌ای پیوست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی