تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.
نمی‌توانیم اسلام را از طب ایرانی جدا بدانیم

عین‌اللهی: مافیای دارو تنها در ایران نیست!

عین‌اللهی، وزیر بهداشت با بیان این‌که مافیای دارو تنها در ایران نیست و در سایر کشور‌ها نیز وجود دارد، گفت: مزیت طب ایرانی، به حکیم بودن متخصصین آن است و نمی‌توانیم اسلام را از طب ایرانی جدا بدانیم.

کد خبر: ۱۴۴۱۳۰
۱۴:۰۶ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

عین‌اللهی: مافیای دارو تنها در ایران نیست!

دیدارنیوز: بهرام عین‌اللهی در سومین جشنواره طب ایرانی اظهار کرد: متأسفانه علم پزشکی مبتنی بر درمان دارویی شده است و مافیای دارو این تصور را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که تنها راه درمان بیماری، مصرف دارو است؛ دارو بعد از نفت دومین تجارت بزرگ دنیا است و مافیای دارو تنها در ایران نیست بلکه در تمام دنیا وجود دارد و سود‌های زیادی را از این راه کسب می‌کند.

وی افزود: امروزه احتیاج به جهش‌های علمی و راهکار‌های جایگزین دارو داریم و مطلق گرایی در حوزه درمان بیماری‌ها صحیح نیست. استفاده از سلول‌درمانی و ژن‌درمانی و سلول‌های بنیادی می‌تواند تحول عظیمی ایجاد و مصرف دارو را کم کند.

وی ادامه داد: از وزیر آموزش و پرورش تقاضا داریم با ارتقای سوادآموزی سلامت، به کاهش مصرف دارو و اصلاح فرهنگ غلط تغذیه کمک کند.

وزیر بهداشت گفت: مسئله مهمی که باید به آن توجه شود پیشگیری از بیماری‌هاست که در طب امروزه خیلی به آن توجه نمی‌شود. با گذشت زمان سبک زندگی انسان ناسالم‌تر می‌شود و بنابراین باید سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه اصلاح سبک زندگی داشته باشیم. به وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد می‌دهیم زنگ سلامت را راه‌اندازی کند و توصیه ما این است که نسبت به تدوین کتاب درسی سلامت و ارتقای سوادآموزی سلامت اهتمام داشته باشند.

وی با اشاره به خدمات وزارت بهداشت در ایام کرونا تصریح کرد: امروزه فضای مجازی، الگو‌های کاذبی را به دانش‌آموزان معرفی می‌کند، اما ما حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت داشتیم که باید الگوی دهه هشتادی‌ها و دانش‌آموزان ما باشند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در شاخص‌های سلامت جمهوری اسلامی ایران با فاصله بسیار زیادی از سایر کشور‌های جهان قرار دارد و جزو کشور‌های برتر است و هیچ درمانی نیست که در سایر کشور‌ها انجام شود و ما توان انجامش را نداشته باشیم.

عین‌اللهی بیان کرد: طب ایرانی را به عنوان یک میراث گرانبها از نیاکان خود داریم و کتب معتبری نیز در این زمینه تولید شده و در شرایطی که دشمن سعی دارد هویت ایرانیان را از بین ببرد، طب سنتی یکی از مواردی است که می‌تواند برای ما هویت ایجاد کند و نشان می‌دهد زمانی که غربی‌ها هیچ چیزی نداشتند ما طب داشتیم.

وی با بیان این‌که با تلاش متخصصین، ایران رتبه چهارم جهان را در طب سنتی دارد، تاکید کرد: ما موفق‌ترین شبکه بهداشت را در جهان داریم و باید طب ایرانی نیز در این شبکه ادغام شود؛ البته در ۱۴ دانشکده این ادغام صورت گرفته است و امیدواریم به سایر دانشگاه‌ها نیز تسری یابد.

وزیر بهداشت درباره دستاورد‌های دولت سیزدهم در حوزه طب سنتی تشریح کرد: حمایت از تولید دارو‌های طب سنتی، رونمایی از دارونامه فرآورده‌های طبیعی و سنتی برای اولین بار در کشور از جمله اقدامات وزارت بهداشت است. کشور ما از نظر تولید گیاهان دارویی ظرفیت بسیار مطلوبی دارد و در این راستا کمیته‌ای تشکیل شده تا به این موضوع پرداخته شود.

وی ادامه داد: تحت پوشش بیمه قرار گرفتن ویزیت متخصصین طب ایرانی از جمله مسائل مورد پیگیری است که در شورای عالی بیمه تایید شده و باید به مرحله نهایی برسد.

وزیر بهداشت یادآور شد: در حال حرکت به سوی افزایش بار بیماری‌های غیرواگیر هستیم و طب سنتی می‌تواند برای پیشگیری از این بیماری‌ها مورداستفاده قرار بگیرد. اگرچه موافق نام طب ایرانی هستم، اما توصیه می‌کنم که اسلام را از طب ایرانی و سنتی جدا نکنید. یکی از مزیت‌های طب ایرانی این است که پیشکسوتان طب ایرانی، افراد متدینی هستند و بنابراین علاوه بر سلامت جسمانی، به سلامت معنوی و تاثیر دعا بر بهبود بیماران نیز می‌توان توجه کرد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی