تیتر امروز

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد
گفتگوی دوازدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با کامبیز نوروزی،حقوقدان

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ دوازدهمین...
چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟
رضا امیدوار تجریشی در بررسی بودجه ۱۴۰۲ کل کشور:

چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟

افزایش بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی سهم بودجه برخی نهاد‌ها و سازمان‌های خاص در سال ۱۴۰۲ ابهامات و سوالات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. رضا امیدوار تجریشی کارشناس اقتصادی به برخی از این پرسش‌ها...

آمار‌ها و ادعا‌ها

مطلب پیش رو تحلیلی است درباره بررسی و عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم و دولت سیزدهم در بازده زمانی های متفاوت؛ استناد به آمار و ارقام مهمترین ویژگی این تحلیل است.

کد خبر: ۱۴۲۸۰۷
۱۴:۰۴ - ۱۱ دی ۱۴۰۱

 

آمار‌ها و ادعا‌ها

 

دیدارنیوز *مهدی مکارمی:

۱- رئیس جمهور محترم مهرماه امسال آماری از رشد اقتصادی کشور داد و اعلام کرد توانستیم رشد اقتصادی را از ۴.۱درصد به ۵درصد برسانیم. وی دفعات دیگری نیز بر این آمار تاکید نموده و دستیابی به رشد اقتصادی ۸درصد را در دسترس دانست.
حالا، اما آمار منتشرشده توسط مرکز آمار ایران که تنها مرجع رسمی و قانونی تهیه، تولید و انتشار آمار در کشور است این ادعا‌ها را نقض می‌کند.

طبق آمار منتشره از سوی این مرکز، نرخ رشد اقتصادی کشور در ۶ ماه پایانی دولت روحانی ۵.۹درصد (و ۴.۱درصد بدون احتساب نفت) بود. این عدد در پایان سال ۱۴۰۰ یعنی پس از ۶ ماه تصدی آقای رئیسی رسید به ۴.۳درصد (و ۳.۵درصد بدون احتساب نفت) و حالا در پایان شش ماه اول سال۱۴۰۱ این عدد رسید به ۳.۳ درصد (و ۳.۴درصد بدون احتساب نفت).

رشد محصول ناخالص دولتی ( رضد اقتصادی)

 

دوره زمانی

6 ماهه آخر دولت قبل نیمه اول 1400

یکساله 1400

6 ماهه اول 1401

رشد اقتصادی

5/9

3/4

3/3

رشد اقتصادی بدون نفت

4/1

3/5

3/4


در واقع، پس از آنکه دولت قبل پس از رشد منفی سال قبلتر توانست رشد اقتصادی را با وجود تحریم‌ها به ۵.۹درصد برساند (البته همزمان با شکست ترامپ در انتخابات)، کاهش رشد اقتصادی از همان شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ یعنی آغاز دولت رئیسی شروع شد و به ۳.۳ درصد رسید.

۲- یکی دیگر از ادعا‌های دولت، ساخت سالی یک میلیون مسکن و رونق این بخش مهم اقتصاد که بقول آقای رئیسی پیشرانِ لوکوموتیو اقتصاد است، بود، اما آمار مرکز آمار ایران نشان می‌دهد شاهد کاهش رشد بخش مسکن در این یکسال هستیم. بگونه‌ای که رشد این بخش از ۸.۱ درصد در شش ماهه پایانی دولت روحانی، به منفی ۱.۶- درصد در پایان شش ماهه نخست امسال رسید.

رشد بخش مسکن (ساختمان)

دوره زمانی 

6 ماهه آخر دولت قبل نیمه اول 1400

یکساله 1400

6 ماهه اول 1401

نرخ رشد 

8/1

3/9

1/6-


۳- ادعای دیگر این بود کاری که دولت قبل نمی‌توانست انجام دهد ما انجام دادیم، منظور رشد بخش نفت بود، اما در این بخش هم شاهد کاهش شدیدی هستیم. رشد استخراج نفت و گاز طبیعی از ۱۸.۳درصد در شش ماهه پایانی دولت روحانی به تنها ۳.۲درصد در پایان شش ماهه نخست امسال رسید!

 

دوره زمانی  6 ماهه آخر دولت قبل نیمه اول 1400 یکساله 1400 6 ماهه اول 1401
نرخ رشد 18/3 9/7 3/2این‌ها تنها نمونه‌هایی از نقض برخی ادعاهاست که در غیاب تدبیر در حل مسائل اساسی کشور، اقتصاد را به تلاطم و آشفتگی مزمن انداخته است و متاسفانه با سخنرانی‌های آتشین و سخن گفتن مداوم از پیشرفت، گویی اراده‌ای برای تغییرات جدی در وضع کنونی وجود ندارد چرا که اساسا چنین اراده‌ای در یک سامانه‌ی کلان‌تر که خود محصول خرد جمعی و رقابت آزادانه و عادلانه سیاسی و گردش نخبگان و شایستگان در چرخه‌ای دموکراتیک است، حاصل خواهد شد.

*دانشجوی دکتری جامعه شناسی اقتصادی و توسعه دانشگاه تهران

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی