تیتر امروز

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد
گفتگوی دوازدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با کامبیز نوروزی،حقوقدان

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ دوازدهمین...
چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟
رضا امیدوار تجریشی در بررسی بودجه ۱۴۰۲ کل کشور:

چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟

افزایش بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی سهم بودجه برخی نهاد‌ها و سازمان‌های خاص در سال ۱۴۰۲ ابهامات و سوالات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. رضا امیدوار تجریشی کارشناس اقتصادی به برخی از این پرسش‌ها...
گزارش دیدار از احتمالات بازگشت کرونا به کشور

ایران همچنان روی موج ba۴ و ba۵؛ واکسن بزنید

انتشار خبر‌هایی از شیوع مجدد کرونا در چین و ژاپن و احتمال ورود موج هشتم با جهش جدیدی از اُمیکرون به کشور توصیه‌های گذشته را بازخوانی می‌کند: «ماسک و واکسن بزنید».

کد خبر: ۱۴۲۶۴۷
۱۳:۳۵ - ۰۷ دی ۱۴۰۱

ایران همچنان روی موج ba۴ و ba ۵؛ واکسن بزنید

 

دیدارنیوزـ نسرین نیکنام: یک هفته‌ای هست که دو کشور شرق آسیا چین و ژاپن، درگیر موج جدیدی از کووید ۱۹ با جهش‌های جدید هستند که در طی چند روز گذشته آمار مبتلایان و فوتی‌های آن‌ها به روزی چند صد هزار نفر رسیده است و زمزمه‌هایی هم از احتمال بازگشت کرونا به ایران با وجود ثبت دو هفته بدون فوتی، سبب شده که مسئولان وزارت بهداشت درباره دریافت دُز یادآور واکسن و استفاده از ماسک در فضا‌های عمومی را توصیه‌هایی داشته باشند.

اینطور که مهرداد حق ازلی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا می‌گوید: «در قسمتی از کشور‌های دنیا به ویژه در آسیای شرقی و چین شاهد افزایش قابل توجه بروز بیماری بوده‌ایم، ولی تاکنون این افزایش، منجر به افزایش گزارش بروز مرگ و میر نشده است و این موج از بیماری هنوز در قسمت‌های غربی که به سمت ایران است خود را بروز نداده و خوشبختانه ما نسبت به چند هفته و چند ماه گذشته تغییری در بروز موارد بیماری در کشور نداشته‌ایم، ولی این انتظار وجود دارد که طی چند هفته آتی موارد کرونای کشور ما هم افزایشی شود.»

از این رو یکی از توصیه‌های جدی مسئولان وزارت بهداشت دریافت دز یادآور واکسن است، به ویژه برای افراد سالمند و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و شاید وقت مناسبی باشد تا محمد مخبر از ۵۰ میلیون دز تولید شده در موسسه برکت رونمایی کند و آن‌ها را در اختیار مراکز بهداشتی قرار دهد تا امسال مانند سال‌های گذشته با بحران و کمبود واکسن مواجه نشویم.

سویه غالب در ایران همان امیکرون است

آنطور که ویروس شناسان و متخصصان بیماری‌های عفونی می‌گویند: سویه غالب کرونا در ایران همچنان اومیکرون BA ۴ و BA ۵ است اما، در بُعد جهانی صحبت از کرونای BQ ۱ که هنوز اطلاعات دقیقی از آن وجود ندارد، اما طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی که ظرف ۴۸ ساعت گذشته منتشر شده است به نظر می‌رسد که BQ ۱ هم از نظر بیماری‌زایی خیلی تفاوتی با سویه اومیکرون ندارد.

مسئولان تصمیم‌گیر حوزه بهداشت برای اینکه مانند سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ غافلگیر نشوند و برای اینکه مجدد مجبور نشوند ماجرای پرواز‌های ماهان از چین به ایران که به نوعی منشاء عمده ورود کرونا به کشور بود شناخته شد را ماله کشی کنند؛ حالا تصمیم گرفته‌اند که مراقبت‌های مرزی را بیشتر کنند هر چند که به گفته حق ازلی این موضوع با توجه به کاهش بار بیماری در کشور نسبت به گذشته کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اما باید پایانه‌های مرزی بویژه در مورد کسانی که از آسیای جنوب شرقی وارد کشور می‌شوند به شکل دقیق رصد شود.

از جنوب شرقی تا دورترین نقطه شرق

ماجرای اوج‌گیری کرونا در چین زمانی شدت گرفت که مسئولان این کشور محدودیت‌های کرونایی را برداشتند و عنوان پروژه "کووید صفر" را برای آن انتخاب کردند و همین مسئله سبب شد که همه چیز دوباره از اول شروع شود از این رو تصمیم گرفت استراتژی بسیار سختگیرانه قرنطینه سراسری را انتخاب کند و دلیل این تصمیم هم این بود که در شانگ‌های ۲۶ میلیون نفر مجبور شدند در ماه‌های آوریل و می‌ برای چندین هفته در آپارتمان‌های خود حبس شوند و تقریبا در سایر کلان‌شهر‌های چین هم ساکنان مجبور بودند هر دو تا سه روز یک بار آزمایش PCR بدهند تا بتوانند زندگی محدود روزمره را داشته باشند؛ اما اعتراض‌های کم‌سابقه و گسترده مردم به این سیاست سختگیرانه و قرنطینه شهرها، باعث عقب‌نشینی حکومت شی و لغو یکباره سیاست‌های قرنطینه شد؛ اقدامی که با نگرانی و هشدار داخلی و خارجی نسبت به لغو بی‌محابای محدودیت‌ها روبه‌رو شد.

اما این کوتاه آمدن حکومت به ضرر همه تمام شد و طبق آماری که کمیته ملی بهداشت چین اعلام کرده روزانه ده‌ها میلیون نفر در این کشور به کرونا مبتلا می‌شوند. براساس این اسناد، تنها در یک روز نتیجه آزمایش کرونای حدود ۳۷ میلیون نفر از مردم چین مثبت بوده؛ اما چین به‌طور رسمی آمار مبتلایان در این روز را فقط سه‌هزارو ۴۹ نفر اعلام کرده است و از طرف دیگر حدود ۲۵۰ میلیون نفر از مردم این کشور در ۲۰ روز نخست از ماه دسامبر به کرونا مبتلا بودند که حدود ۱۸ درصد از جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری چین است.

و اما در ژاپن هم شرایط تفاوت چندانی با چین ندارد و خبر رسیده که در این کشور هم آمار مبتلایان به کرونا رو به افزایش است و به گفته سازمان بهداشت جهانی این هشتمین موج همه گیری کرونا در ژاپن است؛ آمار‌های منتشر شده در ژاپن هم نشان می‌دهد، طی روز‌های گذشته ۲۰۶۹۴۳ مورد ابتلا به کرونا در ژاپن ثبت شده است و از ۲۵ اوت تاکنون این برای اولین بار است که شمار مبتلایان به کرونا از مرز ۲۰۰ هزار نفر عبور کرده است.

به نظر می‌رسد کووید ۱۹ قصد عقب نشینی و از بین رفتن برای همیشه را ندارد، هر چند مدتی به دلیل استفاده از واکسن و ماسک قدرت و جهش خود را برای مدتی از دست داد، اما حالا پر قدرت‌تر بازگشته به گونه‌ای که در مقابل واکسن‌های دریافتی و آنتی بادی‌ها مقاومت جدی دارد و از این رو سازمان بهداشت جهانی و تولیدکنندگان دارو باید راه چاره جدیدتری برای مبارزه با این ویروس جدید پیدا کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی