تیتر امروز

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت
بروز رسانی می‌شود

آخرین اخبار از زلزله مرگبار ترکیه و سوریه/ شمار قربانیان از ۴۳۰۰ نفر گذشت

مرکز لرزه نگاری مدیترانه‌ای اروپا اعلام کرد که زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز (دوشنبه) مرکز ترکیه و سوریه را لرزاند. ساعاتی بعد زلزله‌ای با قدرت ۷.۸ ریشتر مناطق مرکزی ترکیه را لرزاند.
افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان
از چشم جهان (۷۳)

افغانستان در ۲۰۲۳: جنگ قدرت و ستیزه جویی طالبان

سال گذشته، حکومت طالبان به تدریج مستحکم شد و مانند دهه ۱۹۹۰ به سوی خودکامگی و جزم اندیشی بیشتر رفت. حکومت طالبان نسبت به هر گونه از اشکال مخالفت، رویکردی به شدت سرکوبگرانه به خود گرفته است.
دیدار از یکی از مهم‌ترین بحران‌های جامعه گزارش می‌دهد

همه وعده‌های غیربهداشتی یک وزیر!

دوازدهم دی ماه ۱۴۰۰ وزیر بهداشت وعده داد که مردم نگران کمبود دارو نباشند، اما درست یک سال بعد بحران دارو به حدی جدی شد که او را تا مرز استیضاح برد.

کد خبر: ۱۴۲۴۶۶
۱۳:۴۰ - ۰۴ دی ۱۴۰۱

همه وعده‌های یک وزیر!

دیدارنیوزـ نسرین نیکنام: وضعیت نابسامان دارو به ویژه دارو‌های مهم و پرمصرف در ماه‌های اخیر سبب شد که بهرام عین‌اللهی چندین بار در برابر نمایندگان مجلس که با طرح سوالات پای او را به بهارستان کشانده بودند، بایستد و با بیان گزارش‌هایی که دردی از مردم دوا نمی‌کند، تلاش کرد که با وعده‌های جدید میز و صندلی خود را در وزارت متبوع‌اش حفظ کند، هر چند که او کارت زرد از مجلسی‌ها گرفته، اما همچنان بر ماندن در این جایگاه اصرار دارد و از ابلاغ هیچ وعده‌ بی نتیجه‌ای هم فروگذار نمی‌کند.

عین‌اللهی که از همان ابتدای حضورش در وزارت بهداشت وانمود کرد که ماجرای تامین واکسن‌های کرونا را او و رئیس‌اش به سرانجام رساندند، با همان دست فرمان کار خود را پیش برد و صحبت درباره اینکه مردم هیچ مشکلی در حوزه بهداشت و درمان نخواهند داشت از مهمترین موضوعاتی بود که او در تمام مصاحبه‌ها و بازدیدهایش بیان می‌کرد و تصورش هم این بود که صحبت کردن درباره مشکلات حوزه سلامت به معنای حل آن است و همچنان هم روی همین خط فکری جلو می‌رود.

مردم نگران کمبود دارو نباشند؛۱۴۰۰/۱۰/۱۲

دی ماه ۱۴۰۰ زمانی که فقط چند ماه از حضور عین‌اللهی در وزارت بهداشت می‌گذشت و شرایط کشور در مواجهه با ویروس کرونا به واسطه واردات واکسن‌های چند میلیون دُزی با تلاش دولت روحانی و دریافت آن توسط دولت رئیسی به شرایط مناسبی رسیده بود و همه این‌ها برای وزیر بهداشت -البته از ظن خودش- برگ برنده محسوب می‌شد، شروع به بیان وعده‌هایی کرد که اگر درست اجرا می‌شد تضمینی برای حضور ۴ ساله او در وزارت پر حاشیه بهداشت بود، اما یکی از اظهار نظر‌هایی او که در کمتر از یکسال بعد برای او دردسرساز شد همین بیان جمله معروف "مردم نگران کمبود دارو نباشند" نه تنها به نفع او تمام نشد بلکه برای او کارت زرد به همراه داشت.

آغاز پاییز ۱۴۰۱ و شیوع بیماری آنفولانزا با کمبود دارو‌های مهم مانند آنتی بیوتیک‌ها و شربت‌های سرماخوردگی و استامینوفن برای بزرگسالان و کودکان همراه شد و همین موضوع توجه همگان را به سوی وعده‌های محقق نشده وزیر کشاند و استمرار این شرایط او را به مرز استیضاح هم کشانده است.

"دارو از اواخر سال ۹۷ گران شده و در آن زمان در حدود ۲۵۰۰ قلم دچار افزایش قیمت شده بود و در حال حاضر مردم اصلا نگران کمبود دارو نباشند." این جمله معروف عین اللهی در همان دی ماه ۱۴۰۰ است که در اولین قدم سعی کرد که همه مشکلات را گردن دولت قبلی بیندازد و بعد هم با بیان اینکه ما سعی کرده ایم کیفیت تولیدات داخل را ارتقا ببخشیم و از مردم درخواست دارم که در زمینه دارو صرفه جویی کنند و ما تمام دارو‌های مورد نیاز مردم را تامین می‌کنیم وانمود کرد که زین پس هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت البته او در ادامه این وعده‌ها، صحبت‌هایش را به ساخت واکسن هم متصل کرد و گفت: تاکنون ۳۰ میلیون دز واکسن تولید داخل وارد شبکه مصرف شده است، اما هنوز مشخص نشده واکسن‌های تولیدی که بخشی از تولید آن به عهده محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور بود به چه سرنوشتی دچار شدند و آیا اساسا وعده تحویل ۵۰ میلیون دُز از سوی مخبر اجرایی شد یا خیر؟

قول می‌دهم کمبود دارو جبران شود؛۱۴۰۱/۰۹/۲۹

پیشتر هم اشاره شد که بحران کمبود دارو مدتی است گریبان مردم را گرفته و گویا واردات چند تُنی دارو‌های اساسی که عین‌اللهی از انجام این کار خشنود هم بود، مشکلی از مردم حل نکرد و ۲۹ آذرماه وزیر بهداشت اذعان دارد که کمبود دارویی که اخیراً ایجاد شد، مربوط به آنتی بیوتیک و سرُم بود و علت کمبود این دو قلم دارو نیز این بود که ما با یک آنفلوانزای زودرس مواجه شدیم!

البته عین‌اللهی برای اینکه کارت زرد دوم را از مجلسی‌ها نگیرد و جایگاه خود را از دست ندهد فرار رو به جلو را انتخاب کرد و در مصاحبه‌ای اعلام کرد: در حال حاضر ۹ هزار و ۶۰۰ قلم دارو در داروخانه‌ها داریم و داروخانه‌ها مملو از دارو بوده، ولی ممکن است تنها چند قلم دارو با کمبود مواجه شود که همواره نیز چنین مشکلاتی در کشور وجود داشته و مربوط به این دولت نیست؛ و در نهایت او هم مانند سایر وزرای دولت سیزدهم که هیچ مشکلی را به دلیل کم کاری و بی برنامه‌گی گردن نمی‌گیرند، مشکل کمبود دارو‌های اساسی را با تاکید بر اینکه همین معضل در برخی کشور‌های پیشرفته مثل آمریکا و کانادا نیز وجود دارد گردن نگرفت و در نهایت هم گفت: قول می‌دهم ظرف یک الی دو ماه آینده کمبود دارو در این چند قلم دارو جبران شود.

کاش عین اللهی زمان دقیق تری برای این وعده خود اعلام می‌کرد، اما اگر فرض را روی دو ماه بگذاریم، ۲۹ بهمن مهلت وزیر به پایان می‌رسد و به نظر دیگر فرصتی برای جبران وعده‌های عمل نشده نخواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی